Rowan Williams

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rowan Williams (2007)

Rowan Douglas Williams (d. 14 Haziran 1950, Swansea, Galler), 2002-2012 yılları arasında 104'üncü Canterbury Başpiskoposu.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Williams Swansea'de, Galce konuşan bir ailede dünyaya geldi. Dynevor Okulu, Christ's Koleji, Cambridge Üniversitesi ve Wadham Koleji'nden mezun oldu. Teoloji alanında doktorasını, Oxford Üniversitesi'nde yaptı. Cambridge de dahil olmak üzere, çeşitli okullarda öğretim görevlisi olarak çalıştı. 104ncü Canterbury Başpiskoposu olarak görevi, 27 Şubat 2003'te George Carey'dan devralarak 2012 yılında görevi Justin Welby'e devretti.

Tartışmalı ifadeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Rowan Williams, dönem dönem yaptığı açıklamalar ile şimşekleri üzerine çekti.

"Üç Müneccim Kral" ile ilgili ifadeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2007 Noel'inden önce yaptığı bir açıklamada İsa'yı doğumunda ziyaret eden Üç Müneccim öyküsünün efsane olduğunu ileri sürdü. Bu konudaki tek kaynağın Matta İncili olduğunu, onun da sadece birkaç küçük referans içerdiğini, onların da oldukça bulanık olduğunu belirtti. Üç Müneccim'in sayılarının üç olduğunun ya da gerçekten var olup olmadığının bile bilinemeyeceğini belirtti.[1]

"Şeriat" tartışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

7 Şubat 2008'de, Tapınak Vakfı'nın (İngilizce: Temple Foundation) 400ncü kuruluş yıldönümü kutlamalarında yaptığı konuşma ile yine kendisini tartışmaların odağında buldu.[2] Bu konuşmasında, farklı toplulukların sahip olabileceği "kültürel, dini ve medeni bağlılıklarının çakışması" sorununu gündeme getirdi. Teolojinin, "yasaların doğası" ile ilgili tartışmalarda -her ne kadar günümüz kültürü dışarıda bırakmak için çok çaba sarf etse de- söz sahibi olabileceği argümanını ortaya attı. Günümüzün "baskın insan hakları felsefesinin" "vicdani red"[3] özgürlüğünü tanımakta isteksiz davrandığını belirtti. Bu konuşmasındaki sözleri, İslami şeriat yasalarının İngiliz yasalarına dahil edilmesinin kaçınılmaz olduğu olarak yorumlandı ve İngiliz medyasında "şeriat istediği" eleştirileri ile bombardımana tutuldu. Anglikan toplumunun da eleştirdiği Williams'ın istifası istendi. Bu iddiaları yanıtlayan Williams, konuşmasının hiçbir yerinde paralel adalet sistemi arzuladığını gösteren bir ifade olmadığı vurguladı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İngilizce Vikipedi, Rowan Williams maddesi (erişim: 09.02.2008)

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Telegraph Gazetesi, 27.12.2007 (İngilizce)". 5 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2020. 
  2. ^ "Canterbury Başpiskoposluğu sitesi, konuşma metni (İngilizce)". 11 Temmuz 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Şubat 2008. 
  3. ^ İngilizce: conscientious objection