Rorschach (kurgusal karakter)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Rorschach (gerçek adı: Walter Joseph Kovacs), DC Comics tarafından 1986'da yayımlanan Watchmen adlı çizgi roman mini serisinde yer alan bir kurgusal karakter ve antikahramandır. Yazar Alan Moore ve çizer Dave Gibbons tarafından yaratılan Rorschach, serinin diğer ana karakterlerinin birçoğu gibi Charlton Comics karakterlerinden Steve Ditko'nun Question and Mr. A karakterlerine analog olmuştur.

Kalabalık bir ansambl kadroya dahil olsa da, olayların akışını büyük oranda ilerlettiği için Rorschach'ı serinin protagonisti olarak kabul edenler bulunmaktadır.[1][2][3] Hikâyenin başında, devlete çalışmayan tek etkin maskeli çeteci olarak tanıtıldı. Suçlulara karşı acımasızca savaşan Rorschach'in, gri alanları olmayan iyi ve kötünün arasında ahlaki mutlakiyete ve nesnelciliğe olan inancı, onu kötüleri ne pahasına olursa olsun cezalandırmaya itmiştir. Rorschach testinde kullanılan belirsiz tasarımlara dayalı maskesinde, duyularının ve ahlaki görüşlerinin yansıması olarak sürekli değişen siyah beyaz mürekkep lekeleri görünür.

Birçok kişi tarafından Watchmen serisinin en ikonik karakteri olarak kabul edilen Rorschach, sık sık tüm zamanların en iyi çizgi roman karakterlerinden biri olarak sıralanır. Zack Snyder tarafından yönetilen 2009 film uyarlamasında Rorschach karakterini Jackie Earle Haley canlandımıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ (İngilizce) Medley, Mark (3 Mart 2009). "A comic book neophyte’s guide to Watchmen". National Post. En son 17 Mart 2013 tarihinde erişildi.
  2. ^ (İngilizce) Alvarez, Daniel (15 Ağustos 2012). "Before Watchmen: Rorschach #1 Review". Unleash The Fanboy. En son 17 Mart 2013 tarihinde erişildi.
  3. ^ (İngilizce) Luongo, Thomas (9 Aralık 2010). "The Inescapable Collapse of Watchmen". LewRockwell.com. En son 17 Mart 2013 tarihinde erişildi.