Rorschach testi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rorschach testi

Rorschach testi (Rorschach mürekkep lekesi testi, Rorschach tekniği, mürekkep lekesi testi olarak da bilinir), deneklerin algılarını mürekkep lekelerini kullanarak analiz eden psikolojik bir testtir. Bazı psikologlar, bir kişinin kişilik özellikleri ve duygusal işleyişini incelemek için bu testi kullanır. Özellikle hastalar kendi düşünme süreçlerini açıkça anlatmak için isteksiz olduğu durumlarda altta yatan düşünce bozukluğu tespit etmek için kullanılır. Test ismini yaratıcısı İsviçreli psikiyatrist Hermann Rorschach'dan almıştır.

Rorschach testi 1960'lı yıllarda en yaygın kullanılan projektif testtir.[1] ABD'de ulusal bir araştırmada Rorschach testi ayaktan tedavide ruh sağlığı tesislerinde kullanılan psikolojik testler arasında sekizinci sırada yer aldı ve Kişilik Değerlendirme Derneği üyeleri tarafından ikinci en yaygın olarak kullanılan test bulundu. Adli tıp değerlendirmesi vakalarında da psikiyatristler tarafından % 25 oranında istenmiştir.[2]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Popüler kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

Rorschach

Watchmen adlı çizgi roman serisinde Rorschach adlı karakter adını buradan almıştır. Yüzündeki maskede yukarıdaki resimlere benzer şekiller sürekli olarak oluşur ve kaybolur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Chapman, Loren J.; Chapman, Jean (1982). "Test results are what you think they are". In Kahneman, Daniel; Slovic, Paul; Tversky, Amos. Judgment under Uncertainty: Heuristics and Biases. Cambridge, UK: Cambridge University Press. pp. 238–248. ISBN 0-521-28414-7
  2. ^ edited by Carl B. Gacono, F. Barton Evans ; with Lynne A. Gacono, Nancy Kaser-Boyd. (2007). The handbook of forensic Rorschach psychology. Mahwah, NJ: Lawrence Erlbaum. s. 80. ISBN 9780805858235. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]