Rick Perry

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Rick Perry
47. Teksas Valisi
Görevde
Makama geliş
21 Aralık 2000
Yerine geldiği George W. Bush
Yerine gelen -
Kişi bilgileri
Doğum 4 Mart 1950
Paint Creek, Teksas, ABD
Partisi Cumhuriyetçi
Eşi Anita Thigpen
İmzası

James Richard "Rick" Perry (d. 4 Mart 1950) ABD'nin Teksas eyaletinin valisidir ve 2012 ABD başkanlık seçimleri'nde Cumhuriyetçi Parti'den aday adayıdır. [1].

Rick Perry 4 Mart 1950 tarihinde Batı Teksas'ta doğdu. 1972 yılında Teksas A&M Üniversitesinden mezun oldu. 1984 yılında Demokratik Parti'den Teksas Eyalet Temsilciler Meclisi'ne seçildi. 1989 yılında Demokratik Parti'den Cumhuriyetçi Parti'ye geçti. 1990 yılında katıldığı seçimlerde Teksas Tarım Komisyonu Başkanlığına geldi. 1998 yılındaki seçimlerde de o sırada Teksas Valisi olan George W. Bush'un yanında Vali Yardımcılığına seçildi. 2000 yılında George W. Bush'un ABD başkanı seçilmesi üzerinde Rick Perry otomatik olarak Teksas valiliğine yükseldi. O zamandan bu yana Teksas valisi olarak görev yapmaktadır. 10 seneyi aşkın bir süredir Teksas valisi olduğu için ABD tarihinde kesintisiz olarak en uzun süreyle bir eyaletin valisi olma ayrıcalığını taşımaktadır.

Rick Perry 12 Ağustos 2011 tarihinde Cumhuriyetçi Parti'den 2012 ABD başkanlık seçimleri'ne adaylığını koymuştur. Adaylığını koyduktan kısa bir süre sonra kamuoyu oylamalarında en üst sıraya yükseldi. Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olarak seçilmesi halinde 6 Kasım 2012 tarihinde yapılan seçimlerde Barack Obama'ya karşı başkanlık için yarışacaktır [2].

Perry, aşırı muhafazakar çizgisi ile tanınırken diplomasi konusunda bilgisizliği de daha önceki tartışma programlarında ortaya çıkmıştı. Vali Perry, Pakistan, Mısır gibi ülkelerin cezalandırılması, hatta bu ülkeler ile ikili ilişkilerin tekrar gözden geçirilerek bunların dize getirilmesi gerektiğini savunmuştu.

Teksas Valisi Perry, Cumartesi günü Güney Carolina'da yapılacak olan ön seçimde en zayıf aday olarak görülüyor. Perry'nin Türkiye karşıtı sert sözleri ve asılsız suçlamaları, seçilme şansı giderek azalan adayın köktenci Hristiyanlar ve Amerikalı Yahudilerin desteğini kazanma çabası olarak niteleniyor[3][4].

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]