İçeriğe atla

James E. Ferguson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
James E. Ferguson
26. Teksas Valisi
Görev süresi
19 Ocak 1915 - 25 Ağustos 1917
Yerine geldiği Oscar Branch Colquitt
Yerine gelen William P. Hobby
Kişisel bilgiler
Doğum 31 Ağustos 1871
Salado, Teksas
Ölüm 21 Eylül 1944 (73 yaşında)
Austin, Teksas
Partisi Demokrat Parti
Evlilik(ler) Miriam A. Ferguson

James Edward "Pa" Ferguson, Jr. (d. 31 Ağustos 1871 - ö. 21 Eylül 1944), Teksaslı demokrat siyasetçi.

Gençlik yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

James Ferguson, Sr. ve Fannie Ferguson çiftinin çocuğu olarak Salado'da dünyaya gelen James on iki yaşında Salado College'a girmiş, ancak bir süre sonra disiplinsizlik nedeniyle buradan uzaklaştırılmıştır. On altı yaşında evi terk eden James birçok eyaleti dolaşmış; aralarında bağ, maden, dikenli tel fabrikası ve bir çiftliğin de bulunduğu farklı yerlerde çalışmıştır. Daha sonra Teksas'a geri dönen Ferguson, Bell County'de hukuk eğitimi almıştır.[1] Ferguson 31 Aralık 1899'da Miriam A. "Ma" Wallace'la evlenmiştir.[2] 1903 yılında kentin başsavcısı olan Ferguson burada Farmers State Bank adlı bir banka kurmuştur. James E. Ferguson bu bankayı 1906'da satmış ve Temple State Bank'i kurmuştur.

Teksas valiliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Ferguson 1914 yılında yasak karşıtı bir demokrat olarak Teksas Valisi seçilmiştir. Ferguson bu görevi 25 Ağustos 1917'ye dek sürdürmüştür.

Ferguson 1916 yılında bu göreve yeniden seçildikten sonra Austin Teksas Üniversitesi'nin hazırladığı bütçeyi onaylamamıştır. Valinin, üniversiteden ayrılmasını istediği bazı akademisyenlerin görevlerini korumalarına karşı misilleme olarak giriştiği bu eylem tepki çekmiş ve Ferguson hakkında bir soruşturma açılmasına yol açmıştır. Tarihçi Eugene C. Barker'ın başını çektiği bir grup akademisyenin başvurusuyla vali Temmuz 1917'de dokuz, Teksas Temsilciler Meclisince hazırlanan dava metnine göre ise 21 ayrı suç iddiasıyla yüz yüze kalmıştır. Vali, meclisin kendisini dokuz suçtan mahkûm etmesinin ardından görevinden ayrılmak zorunda kalmış ve Teksas'taki yargı kararı açıklanana dek kamu haklarından yoksun bırakılmıştır. Bu karara karşın, Ferguson 1918 yılında valilik seçimlerine katılmış, ancak William P. Hobby'ye boyun eğmiştir.

Başkanlık seçimi adaylığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ferguson 1920 yılında ABD Başkanlığı için de yarışmıştır. Seçime Amerikan Partisi'nden katılan Ferguson 47,968 oy (Teksas'taki oyların %9.86'sı, ülke genelindeki oyların %0.18'i) almıştır. Teksas'ta Demokrat aday James M. Cox'un kazandığı seçimler sonunda Cumhuriyetçi aday Warren G. Harding ABD'nin yeni başkanı olmuştur.

Ferguson seçimde şu adaylar da yarışmıştır.

Sonraki yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Teksas Eyalet Mezarlığı'na Fergusonlar için dikilen anıt (Austin, Teksas)

James E. Ferguson 1922'de girdiği senatörlük seçiminde Demokrat Earle B. Mayfield'a yenilmiştir. Ferguson'ın eşi Miriam 1924 valilik seçimlerine katılmış ve Wyoming'de seçimi kazanan Nellie Tayloe Ross'la birlikte Birleşik Devletler'in ilk kadın valileri arasına girmiştir. Miriam Ferguson 20 Ocak 1925 - 17 Ocak 1927 ve 17 Ocak 1933 - 15 Ocak 1935 tarihleri arasında iki dönem valilik yapmıştır.

Fergusonlar 1935 yılında ekonomik nedenlerle Bell County'deki çiftliklerini yitirmiştir. Bu olaydan dokuz yıl sonra kalp krizi sonucu yaşamını yitiren James E. Ferguson, eşinin de yattığı Teksas Eyalet Mezarlığı'na defnedilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Brochure, "Meet the Fergusons: Two Governors for the Price of One", Bell County Museum, Belton, Teksas
  2. ^ "FERGUSON, MIRIAM AMANDA WALLACE [MA] | The Handbook of Texas Online| Texas State Historical Association (TSHA)". 26 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2016.