İçeriğe atla

Greg Abbott

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gregory Wayne Abbott, (d. 13 Kasım 1957, Wichita Falls, Teksas), Amerikalı avukat ve siyasetçi. 2015'ten bu yana Teksas valisi olarak görev yapmaktadır.[1] Cumhuriyetçi Parti üyesi olan Abbott, 2002'den 2015'e kadar Teksas'ın 50. başsavcısı olarak görev yapmıştır.

Siyasi Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Abbott, Yeniden Yapılanma döneminden bu yana Teksas'ın başsavcısı olarak görev yapan üçüncü Cumhuriyetçiydi. 2002'de oyların %57'sini alarak bu göreve seçildi ve 2006'da %60 ve 2010'da %64 ile yeniden seçilerek 12 yıllık hizmetiyle eyalet tarihinde en uzun süre hizmet veren Teksas başsavcısı oldu. Abbott, başsavcı olmadan önce Teksas Yüksek Mahkemesinde yargıçtı ve 1995 yılında dönemin valisi George W. Bush tarafından bu göreve atandı. Abbott, 1998'de oyların yüzde 60'ını alarak tam bir dönem kazandı. Başsavcı olarak, 2005 ABD Yüksek Mahkemesi Van Orden v. Perry davasında Teksas Eyaleti Meclis Binası'nın On Emir'i sergilemesini başarıyla savundu ve eyaletin eşcinsel evlilik yasağını başarısız bir şekilde savundu . Uygun Fiyatlı Bakım Yasasını ve yönetimin çevre düzenlemelerini geçersiz kılmak amacıyla Barack Obama yönetimine karşı çok sayıda davaya karıştı .

2014 yılında seçilen Abbott, tekerlekli sandalye kullanan ilk Teksas valisi ve bir ABD eyaletinin üçüncü valisidir; diğerleri Franklin D. Roosevelt ve George Wallace'tır. Vali olarak Abbott, Donald Trump yönetimini destekledi ve Teksas Kalp Atışı Yasası gibi kürtaja karşı önlemler, yumuşak silah yasaları, yasadışı göçe karşı muhalefet, kolluk kuvvetlerinin finansmanına destek ve seçim reformu dahil olmak üzere birçok yasayı destekledi. Şubat 2021'de yaşanan kış fırtınasının ardından yaşanan elektrik krizine yanıt olarak Abbott, Teksas Elektrik Güvenilirlik Konseyi'ne (ERCOT) reform çağrısında bulundu ve elektrik santrallerinin hava şartlarına karşı korunmasını gerektiren bir yasa tasarısı imzaladı. Teksas'taki COVID-19 salgını sırasında Abbott, yüz maskesi ve aşı talimatlarının uygulanmasına karşı çıkarken yerel yönetimlerin, işletmelerin ve diğer kuruluşların kendi mevzuatlarını uygulamasını engelledi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Texas Governor Greg Abbott". gov.texas.gov (İngilizce). 2 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2024.