İçeriğe atla

Renault FT

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Renault FT

FT-17, Brüksel Silahlı Kuvvetler Ve Askeri Tarih Müzesi'nde
Çeşidi Hafif tank
Uyruğu Fransa
Hizmet geçmişi
Hizmet 1917–1949
Kullanıldığı savaşlar
Üretim tarihi
Tasarımcı Louis Renault ve Rodolphe Ernst-Metzmaier
Tasarlandığı tarih 1916
Üretici
Üretim adedi 3000+
Özellikler
Ağırlık 6,5 ton
Uzunluk 5,00 m (16 ft 5 in)
Genişlik 1,74 m (5 ft 9 in)
Yükseklik 2,14 m (7 ft 0 in)
Mürettebat 2 (komutan, sürücü)


Zırhı 8-22 mm (0,31-0,87 in)
Ana silahı Puteaux SA 1918 37mm tabanca veya 8mm Hotchkiss makineli tüfek
Motor 4.5 L, 4 silindir benzinli
1500rpm'de 39 hp (29 kW)
Süspansiyon donanımı Yay
Depo kapasitesi 95 L (25 US gal)
Harekat menzili 60 km (37 mi)
Azami hızı 7 km/sa (4,3 mph)


Renault FT, Fransız tank tarihinin devrim niteliğindeki hafif tanktır.

Renault FT, silahlı, tareti dönebilen ilk paletli tanktır. Ön, arka bölmesi ve taret yapısı ile bugüne kadar uzanan tankların temelini oluşturmuştur.

Tank tarihçisi Steven Zaloga'nın yorumu ile Renault FT "dünyanın ilk modern tankı" unvanına sahiptir. Renault FT-17'nin sonundaki "17" rakamı Renault'un özel kodlamasıdır. Üretim yılı olan 1917'yi temsil etmektedir.

Tank Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Motor, şanzıman ve 100 lt kapasiteli yakıt tankı aracın arka kısmında bulunuyordu. Tanka 360° döndürülebilen taret takıldı. Ön taraftaki 2 kapaklı dolap yardımı ile sürücü ön tarafa yerleştirilmekteydi. Bir üst bölmede taretin arka kısmında taret komutanı bulunmaktaydı.

Nispeten ön tarafa montajlı taret sebebiyle tankın ön kısmı aşırı ağırdı ve test sırasında hendeklerde çok zorlandı. Hatta bu ağırlık çamurlu arazide tanka büyük dezavantajlar sağlıyordu. Bu kusura karşılık aracın kıç kısmına ek bölüm eklendi. Aracın taşınması için bu bölme kaldırılabilmekteydi.

FT-17 Tankının, zırhı 16 mm kalınlığındadır. Yatay plaka 8mm ve alt kısımda 6mm'dir. Aynı zamanda, kule 16 mm kalınlığındadır. Daha sonradan Berliet kuleleri 22mm zırh imkânı sunmuştur. Kulenin 2 kısmında da acil durum için açıklıklar bulunmaktadır. Silahı araç dışında da kullanabilmek için yapılmıştır.

Renault FT tankının diagramı

Renault FT, savaş boyunca radyatör fanı kayışı sorunlarına boğulmuştur. Prototip ancak 1917 yılının ilk yarısında yavaş yavaş rafine olmuştur. Sadece 1917 yılında 84 adet üretilmiş ve 1918 yılında 2.697 adet teslim edilmiştir. Toplamda en az 3.177, belki de daha fazla tank üretimi yapılmıştır; bazı tahminlere göre 4.000 gibi yüksek rakamlar belirtilmektedir. Toplam teslimat; Fransız Ordusu: 3.177, ABD Ordusu: 514, İngiltere: 24 ve İtalya: 3 olmak üzere 3.694 gibi olası bir üretim numarası verilmiştir.

Taret[değiştir | kaynağı değiştir]

Sadece eğitim için 150 adet dökme taret genelgesi hazırlandı. Taret örnekleri çok küçük kabul edilerek reddedildi. Berliet'in üretimi olan omnibus tareti seçildi. Yanlara perçinli plaka ve poligonal Hotchkiss 8mm makineli tüfek veya kapsamlı görüşe sahip 37mm Puteaux silahı yerleştirildi. Bu, daha sonra yuvarlak dökme kompozit bir taret ile değiştirildi. Bu taret Girod ve Ugine tank üreticileri tarafından inşa edildi. Taret, dairesel rulman oluk üzerine oturtulmuştur; böylece topçu tarafından kolayca döndürülebilmekteydi. Ayrıca taret bir fren ile herhangi bir yöne kilitlenebilmektedir.

Üreticileri[değiştir | kaynağı değiştir]

FT-17 tanklarının yarısı Renault tarafından üretilmekteydi fakat firmanın iş yükündeki kaygılar sebebi ile diğer taşeron firmalara üretim hakkı verildi. Orijinal düzende üretilen 3.530 tanktan, Renault: 1.850 (%52), Berliet 800 (%23), Somua 600 (%17) ve Delaunay-Belleville 280 (%8) adet üretmiştir. Louis Renault herhangi bir telif hakkı talep etmedi. 1918 yılında üretim 7.820 adede çıkarıldığında da kabaca aynı oranda dağıtıldı. Berliet ve Forges et aciéries Paul Girod diğer üreticilere taret verdi.

Hizmet geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Renault FT-17 tankları ile ABD ordusu

Renault FT, I. Dünya savaşında yaygın olarak ve ileri aşamalarında Fransız güçleri ve Amerikan Seferi Kuvvetleri (AEF) tarafından kullanıldı. Genç George S. Patton (33 yaşında) bu tankı bizzat sürerek öğrendi ve sürdürmek için Renault FT tanklarından oluşan ilk ABD Hafif Tank Tugayı'nın organizatörü ve komutanı oldu. 31 Mayıs 1918 tarihinde çok sayıda Renault FT tankı, yaşlı Schneider CA1 ve Saint-Chamond tankları ile birleştirilerek İkinci İnönü Muharebesi'nde kullanıldı. Renault FT tankları genellikle ağır kamyon veya özel römork yerine düz araçlarda demiryolu ile nakledildi. Estienne, başlangıçta hafif tankları bir "sürü" gibi kullanarak düşman savunmasını bastırmayı önermişti ve bu stratejik karar savaşın sonucuna etki etmişti. Sonuç olarak 1919 yılı sonuna kadar hedeflenen 12.260 Renault FT tankı (ABD versiyonu olan 4.440 adet dahil) üretildi.

I. Dünya Savaşı sonunda, Renault FT birçok ülkeye ihraç edildi (Polonya, Litvanya, Estonya, Belçika, Hollanda, İspanya, Türkiye, İran ve Japonya). Renault FT tankları genellikle önde gelen tank tipi oldu, Amerika Birleşik Devletleri gibi zırhlı birlikleri olan birçok ülke tarafından kullanıldı. Pek çok çatışmanın içinde yer aldı; Rus İç Savaşı, Sovyet-Polonya Savaşı, Çin İç Savaşı, Rif Savaşı, İspanya İç Savaşı ve Türk Kurtuluş Savaşı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]