İncil Kuşağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bible Belt içinde yer aldığı düşünülen[kim?] bölge.
Eyâlete göre en nüfuzlu inançlar. Kırmızı ve pembe eyâletlerde yoğun olarak Baptistler yaşamaktadır.[kaynak belirtilmeli]

İncil Kuşağı[1][2] veya İngilizce Bible Belt (birebir çeviri: "Kitâb-ı Mukaddes Kuşağı"), Amerika Birleşik Devletleri'nde Evanjelik Protestanlığın yerel kültürünün ayrılmaz bir parçası olduğu bir bölgeye verilen isimdir. Bu bölge çoğunlukla güney eyaletlerini kapsar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kesin sınırlar bulunmamakta; genelde güneybatıdaki Teksas eyâletinden kuzeybatıdaki Kansas eyâletine, kuzeydoğudaki Virginia eyâletinden güneydoğudaki Florida eyâletine uzanır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerikan İç Savaşı'ndan önce Güney Devletleri, ortakuzey eyaletleri ya da Yeni İngiltere'den daha az dindardı. Önce savaşı kaybetmesi, ondan sonra kuzey eyaletlerinin askerî kuvvetleri tarafından işgâl edilmesi ve bunun sonucu olarak iktisadî ve toplumsal durumun altüst olması bu bölgeyi yoğun olarak dine doğru götürdü.

Siyaset[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi olarak Bible Belt eyâletleri, nüfusun yoğun olarak dindar olmasından dolayı muhafazakâr bir seçmen kitlesine sahiptir. Bible Belt, Cumhuriyetçi Parti'nin destek üslerinden olmuştur. 1980'den beri her başkanlık seçiminde Alabama, Mississippi, Kansas, Oklahoma, Güney Karolina ve Teksas eyaletlerinin seçmenleri Cumhuriyetçi Parti adaylarını seçmişlerdir. Virginia seçmenleri 1964'ten, Kuzey Karolina seçmenleri ise 1976'dan 2008'deki başbakanlık seçimlerine kadar hiçbir Demokrat adayını seçmemişlerdir.

Önemli şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tennessee'ye ait olan Nashville şehrine Music City isminin yanına The Buckle of the Bible Belt ismi verilir. Bu şehir hem önemli country müziği sanatçılarının yetiştirildiği, hem de en büyüğü olan Güneyli Baptist Toplumu dahil olmak üzere birçok evanjelik tarikatın yoğun olarak bulunduğu bir şehir. Oklahoma'nın Tulsa şehri ve Bible Belt'te bulunan bir sürü diğer şehir de The Buckle of the Bible Belt olarak bilinir.

Diğer anlamlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu bölgedeki güçlü iffet kampanyalarından dolayı mizahi olarak Bible Belt ismi, bazen Chastity Belt (bekaret kemeri) biçiminde değiştirilir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Turgut, Serdar (9 Nisan 2002). "Çok tehlikeli bir gelişme". Hürriyet. 9 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2016. 
  2. ^ Öğütçü, Mehmet (11 Ocak 2013). "Yeni Küreselleşme Düzeni-3 ABD'DE TARİKATLARIN VE DİNİN ETKİSİ DERİN". Milliyet. 21 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2016.