Ramesses (Mısır adı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ramesses (/ræˈmɛsz/ veya /ˈræməsz/ ), aynı zamanda yaygın olarak Rameses veya Ramses olarak da yazılır (/ˈræməsɛs/, /ˈræmsɛs/, veya /ˈræmsz/ daha sonraki Yeni Krallık döneminin 11 Mısır firavununun İngilizce transliterasyonunda geleneksel olarak verilen addır. İsmin diğer varyantları arasında Ramose ve Paramessu ; bu çeşitli yazımlar aynı kişiye atıfta bulunmak için kullanılabilir.

Çeşitli formlar, ismin Yunanca (Ραμεσσυς: Ramessus), Latince (Ramesses) veya İbranice (רעמסס: Raˁamses, Raˁmeses) formlarına dayanmaktadır ve hepsi nihayetinde Eski Mısır formuna dayanmaktadır: rˁ-ms-sw (𓅭𓇳) kabaca " Ra, onu doğuran kişidir" şeklinde çevirilebilir. Aynı zamanda "Işığın Oğlu" gibi sanatsal bir yoruma açıktır.

Tarihi yazılarda ve yerel Msır kültüründe çok adı geçen bir isimdir. Bu nedenle, ad, modern Mısırbilimin ortaya çıkışından çok önce Yahudiler ve Hristiyanlar tarafından biliniyordu. Şehir artık yaygın olarak II. Ramesses tarafından kurulan yeni başkent olan Pi-Ramesses veya Ramesses Evi (Antik Mısırcada 𓉐𓏤 yani "pr" ev anlamına gelir) olarak tanımlanıyor. Özellike II.Ramses, Mısır'ın babası olarak anılır çünkü ülkeye çok büyk katkıları olmuş ve aradan binlerde yıl sonra bile etkisini sürdürmektedir.

Eski Mısır'da aynı adı taşıyan kralları numaralandırma geleneği yoktu, Ramses adı verilen çeşitli firavunların sayıları modern bilim adamları tarafından sağlandı.

19. Hanedan
  • Ramesses I : 19. Hanedanlığın kurucusu
  • Ramses II ("Büyük")
  • Prens Ramesses (prens), II. Ramesses'in ikinci oğlu
  • Ramesses II'nin oğlu Prens Ramesses-Meryamun-Nebweben
20. Hanedan

Faydalı Bağlantılar :[değiştir | kaynağı değiştir]