Rambo 3

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rambo III
Rambo III
Rambo III Film Posteri
YönetmenPeter MacDonald
YapımcıBuzz Feitshans
Mario Kassar
Andrew G. Vajna
SenaristSylvester Stallone
Sheldon Lettich
Karakterler:
David Morrell
OyuncularSylvester Stallone
Richard Crenna
Marc de Jonge
Kurtwood Smith
Sasson Gabai
MüzikJerry Goldsmith
DağıtıcıTriStar Pictures
Carolco
CinsiSinema filmi
TürüAksiyon
RenkRenkli
Yapım yılı1988, ABD
Süre103 dakika
Dilİngilizce, Rusça
Bütçe58-63 Milyon $
HasılatYurt Çapında:
53.715.611 $
Dünya Çapında:
189.015.611 $
Önceki filmRambo 2
Devam filmiRambo 4

Rambo III (özgün adı: Rambo III), Rambo serisinin üçüncü filmi olan 1988 ABD yapımı aksiyon filmidir. Senaryosu Sylvester Stallone ve Sheldon Lettich tarafından yazılmıştır. Yönetmen Peter Macdonald, yapımcılar Mario Kassar ve Andrew G.Vajna'dır. Orijinal müzik Jerry Goldsmith. 101 dakika süren filmin dağıtımı Carolco Pictures ve Tristar Corp. ortaklığı ile yapılmıştır.

Film, Sovyet-Afgan Savaşı sırasındaki kurgusal olayları anlatıyor. Filmde Rambo, uzun zamandır en iyi arkadaşı olan Albay Trautman isimli eski askeri komutanını kurtarmak için tehlikeli bir Afganistan yolculuğuna çıkar ve son derece güçlü, hem Trautman'ı hem de Rambo'yu öldürmeye kararlı acımasız Sovyet Ordusu albayı Zaysen ile mücadele içine girer. Hem Sovyet silahlı kuvvetlerine karşı savaşacak hem de Afganistan'ı fethetme misyonlarına karşı koymaya çalışacaktır.

Rambo III, 25 Mayıs 1988'de dünya çapında gösterime girdi ve gişede 189 milyon dolar hasılat yaptı. 58 ila 63 milyon dolar arasında bir prodüksiyon bütçesiyle Rambo III, o zamana kadar yapılmış en pahalı filmdi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Vietnam'daki olaylardan üç yıl sonra, John Rambo bir Tayland manastırına yerleşmiş ve manastır arazisindeki inşaat işlerine yardım etmektedir. Ayrıca yakındaki Bangkok'ta krabi-krabong maçlarında (dövüş sopaları kullanarak) dövüşerek manastıra bağış yapmak amacıyla para kazanmaktadır. Eski dostu Albay Sam Trautman ve müttefiki Rambo'yu ziyaret eder ve Afganistan'daki Sovyet Ordusunu püskürtmeye çalışan Mücahidlere ve diğer kabilelere ikmal sağlamak için CIA destekli bir görev için paralı bir ekip kurduğunu açıklar. Rambo, kendisine Sovyet ordusunun elinde acı çeken sivillerin fotoğraflarının gösterilmesine rağmen, savaşmaktan yorulduğu için katılmayı reddeder. Trautman, Rambo olmadan yine de ilerler ve sınırın yakınında düşman kuvvetleri tarafından pusuya düşürülür ve tüm adamlarının öldürülmesiyle sonuçlanır. Trautman yakalanır ve Sovyet Albay Zaysen ve yaveri Çavuş Kourov tarafından sorgulanmak üzere büyük bir dağ üssüne gönderilir.

Büyükelçilik yetkilisi Robert Griggs, Rambo'ya Albay Trautman'ın yakalandığını bildirir, ancak ABD'yi savaşa çekmekten korktuğu için bir kurtarma görevini onaylamayı reddeder. Trautman'ın öleceğinin farkında olan Rambo, yakalanması veya ölmesi durumunda ordunun kendisini tanımayı reddedileceği şartıyla tek başına kurtarmaya girişme izni alır. Rambo hemen Pakistan'ın Peşaver kentine uçar ve burada silah tüccarı Mousa Ghani'yi Trautman'ın esir tutulduğu Sovyet üssüne en yakın kasaba olan Host şehrine götürmesi için ikna etmeye çalışır.

Reis Mesud liderliğindeki köydeki Mücahidler, Rambo'nun Trautman'ı kurtarmasına yardım etmekte tereddüt eder. Bu arada, Ghani'nin yanında çalışan bir Sovyet muhbiri Sovyetleri bilgilendirir. Sovyetler hemen köyü yok etmek için iki saldırı helikopteri gönderirler. Rambo bir taret ile onlardan birini yok etmeyi başarsa da, asiler ona daha fazla yardım etmeyi reddeder. Sadece Mousa ve Hamid adında genç bir çocuk tarafından desteklenen Rambo, üsse saldırır ve geri çekilmeye zorlanmadan önce önemli hasar verir.

Güvenlikten ustaca kaçan Rambo, Trautman'a alev makinesiyle işkence edilmek üzereyken ulaşır ve onu kurtarır. Rambo ve Trautman, diğer birkaç mahkumu kurtarır ve üssünden kaçmak için bir Mil Mi-24 model savaş helikopterini kaçırır. Helikopter kalkış sırasında hasar görür ve hızla düşer ve kaçanlar yürüyerek kumun üzerinden kaçmaya çalışırlar. Bir saldırı helikopteri Rambo ve Trautman'ı yakındaki bir mağaraya kadar takip eder ve burada Rambo patlayıcı bir okla helikopteri yok eder. Öfkelenen Zaysen, Spetsnaz komandolarını Kourov komutasında onları öldürmeleri için gönderir ama Rambo tarafından çabucak bozguna uğratılır ve öldürülürler. Yaralanan Kourov, Rambo'ya çıplak elleriyle saldırır, ancak Rambo üstesinden gelir ve onu öldürür.

Rambo ve Trautman Pakistan sınırına doğru ilerlerken Zaysen ve güçleri onları kuşatır. Ancak ikili ezilmeden önce, Mesud'un Mücahid kuvvetleri sürpriz bir süvari hücumuyla Sovyetlere saldırır. Yaralı olmasına rağmen, Rambo bir tankın kontrolünü ele geçirir ve her iki aracın da yüksek kalibreli makineli tüfek mermileri ateşler. Kafa kafaya bir savaşta Zaysen'in savaş helikopterine saldırmak için kullanır. Rambo tankın ana silahını ateşler ve Zaysen Helikopteri'ne yüksek patlayıcı roket ve füzelerini salıverir. Son hücumda helikopter ve tank çarpışır ama Rambo, Zaysen'in Mil Mi-24'üyle çarpıştıktan sonra tankın ana silahını ateşler ve hayatta kalır. Savaşın sonunda, Rambo ve Trautman Mücahidlere veda eder ve Afganistan'ı terk eder.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Geliştirme ve senaryosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sylvester Stallone daha sonra filmin orijinal önermesinin "Güneşin Gözyaşları temasıyla daha çok uyumlu olduğunu, ancak Afganistan'da geçtiğini" söyledi.

Gangsterin Kaderi ve Kızıl Ateş filmlerinin senaryo yazarı Harry Kleiner bir taslak yazması için tutuldu, ancak senaryosu Stallone tarafından reddedildi.[1]

Çekimlere birkaç hafta kala, görüntü yönetmeni ve yönetmen Russell Mulcahy de dahil olmak üzere film ekibinin çoğu kovuldu. Stallone:

Bu filmin tuvali o kadar büyük ki sürekli 10 sahne ilerisini düşünmek zorundasınız. Kanat edemezsin. Stratejilerinin ne olacağını bilmeden Waterloo Savaşı'na girmediler. Bu film bir tür sinematik savaş gibi. Çok büyük bir oyuncu kadromuz ve ekibimiz (250'den fazla kişi) ve başa çıkmamız gereken zor yerler var. Herkes ve her şey koordineli olmalıdır.[2]

Bazı eleştirmenler, hiç çekinmeden Sovyet karşıtı tonuyla filmin zamanlamasının, Mikhail Gorbaçov yönetiminde Komünizmin Batı'ya açılmasına ters düştüğünü belirtti. Bu, film bittiğinde Sovyetler Birliği'nin imajını önemli ölçüde değiştirmişti.[3]

Yunan aktör Spiros Focás'ın canlandırdığı Masoud karakteri, adını SSCB ve daha sonra Taliban ile savaşan Mücahid komutanı Ahmed Şah Mesud'dan almıştır.[4]

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Film İsrail, Tayland ve Arizona'da çekildi. MacDonald:

İsrail'de ateş edebileceğiniz ve ateş edemeyeceğiniz çok fazla kısıtlamalar vardı. Yapımcılar ve Stallone, ben filmde oynamadan çok önce baktıkları Arizona'ya geri dönmeye karar verdiler. Orada re-enactors adlı bir grup vardı. [Amerikan] iç savaşını yeniden canlandıran bu adamlardan yaklaşık iki yüz elli kişi vardı. Sevdikleri dövüş sahnelerini yapmaya çağrıldılar.

Kritik tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazıları, 11 Eylül saldırılarına cevaben filmin sonundaki ithafın çeşitli noktalarda değiştirildiğini iddia etti. Spesifik olarak, adanmışlığın (bir noktada) "cesur Mücahid savaşçılarına" olduğu ve daha sonra "Afganistan'ın yiğit halkına" dönüştüğü iddia ediliyor.[5][6] Filmin vizyona girmesi ve sonraki yayınlarında yapılan incelemeler, filmin her zaman "Afganistan'ın yiğit halkına" adandığını gösteriyor.[7][8][9]

İlginç Bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Film 63 milyon dolara malolmuştur ve o zamana kadar yapılan en pahalı filmdir.
 • Gişede beklenen başarıyı sağlayamamıştır, ABD'den çok Avrupa'da seyircinin ilgisiyle karşılaşmıştır.
 • O tarihe kadar yapılmış en çok şiddet içeren film olarak Guiness Rekorlar kitabına girmiştir.
 • Filmdeki toplam ölü sayısı 108'dir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Broeske, Pat H. (10 Mayıs 1987). "Son Of 'Bullitt'". Articles.latimes.com. 6 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2017. 
 2. ^ "'Rambo Iii' Gets Back On The Track In Israel Los Angeles Times September 22, 1987|PAT H. BROESKE". 21 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2020. 
 3. ^ "Preview Review: Rambo IV". Exile.ru. 24 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2017. 
 4. ^ "Rambo III". 15 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2020. 
 5. ^ Prorokova, Tatiana (2019). Docu-Fictions of War: U. S. Interventionism in Film and Literature (İngilizce). U of Nebraska Press. s. 227. ISBN 978-1-4962-1444-7. [T]he ending quote of Rambo III glorifies the Afghan nation: "This film is dedicated to the gallant people of Afghanistan." This dedication appeared in the film only after 9/11. Prior to that, the film concluded with the phrase "This film is dedicated to the brave Mujahideen fighters of Afghanistan," which proves that the U.S. was on the side of the mujahideen, supporting them in the war against the Soviet Army. 
 6. ^ Davidson, Christopher (6 Ekim 2016). Shadow Wars: The Secret Struggle for the Middle East. Simon and Schuster. s. 140. ISBN 978-1-78607-002-9. 22 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2020. The credits of the original release included the line 'Dedicated to the brave mujahideen fighters', but after 9/11 this was quietly changed to 'Dedicated to the gallant people of Afghanistan'. 
 7. ^ Maslin, Janet (25 Mayıs 1988). "Reviews/Film; Stallone's 'Rambo III,' Globe-Trotting Cowboy For the 80's Audience". The New York Times. 28 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2010. 
 8. ^ The Civil War in Popular Culture (1996). Washington D.C.: The Smithsonian Institution. 1560986875, p.152.
 9. ^ Vietnam war films: over 600 feature, made-for-TV, pilot, and short movies, 1939-1992, from the United States, Vietnam, France, Belgium, Australia, Hong Kong, South Africa, Great Britain, and other countries (1994). Mcfarland & Co Inc Pub. 0899507816, p. 355.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]