Rāmen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şoyu-ramen
Tonkotsu-ramen
Miso-ramen
Shio-ramen

Rāmen (ラーメン veya 拉麺, raamen), Uygur ve Çin kökenli olan ve çorba içinde sunulan eriştenin Japon mutfağı'ndaki adıdır. Genellikle çorbası, et suyu ile yapılır ve dilimlenmiş et, kurutulmuş deniz yosunu (海苔, nori), kamaboko, yeşil soğan ve hatta mısır gibi üst malzemeleri ile servis edilir. Japonya'daki hemen hemen her yöre veya ada, Kyūşū'nun tonkotsu rāmeninden Hokkaidō'nun miso rāmenine kadar, kendi rāmen çeşidine sahiptir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Japonya'da, yöreye ve satıcısına göre değişen geniş bir rāmen çeşitliliği vardır; bazen, aynı adı paylaşan rāmen türleri dahi lezzet farkı gösterebilir. Rāmen, kabaca, iki ana içeriği ile kategorize edilir; erişte ve çorba.

Erişte[değiştir | kaynağı değiştir]

Taze rāmen eriştesi

Birçok rāmen eriştesi dört temel malzeme ihtiva eder: buğday unu, tuz, su ve -sodyum karbonat ile genelde potasyum karbonattan, bazen de az miktarda fosforik asitten oluşan bir çeşit alkalin mineral suyu olan- kansui. Temelde kansui, adını, büyük oranda bu mineralleri içeren ve erişte yapımı için ideal olduğu söylenen İç Moğolistan'ın Kan Gölü'nden almıştır. Erişteleri kansui ile yapmak, onların sarı bir renk almasına neden olmakla beraber dokusunu da dayanıklı kılar. Kansui, JAS standartlarına göre imal edilmesine rağmen II. Dünya Savaşı'ndan sonra kısa bir süre için düşük-kalitede, bozulmuş kansui satılmıştır. Ayrıca yumurta da kansui yerine kullanılabilir. Bazı rāmen erişteleri ne yumurta ile ne de kansui ile yapılır ve sadece yakisoba için kullanılmalıdır. Erişte ve karışımdan oluşan The Small paketleri özellikle çocuklar için oldukça popülerdir.

Rāmen erişteleri farklı şekillerde ve uzunluklarda olabilir. Kalın, ince, hatta kurdele-şekilli olabileceği gibi düz veya kırışık da olabilir.

Çorba[değiştir | kaynağı değiştir]

Yöresel farklılıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Ramen ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur