Rüzgârüstü Adaları (Antiller)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karayipler'de, Rüzgârüstü Adaları mavi renkle vurgulanmıştır

Rüzgârüstü Adaları, Küçük Antiller'in kuzey kısmına verilen addır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Karayipler'de, Porto Riko'dan güneydoğuya doğru bir yay çizerek uzanırlar ve çoğunlukla volkanik kökenlidirler. Bölgenin güneybatısında Rüzgâraltı Adaları yer almaktadır.

Rüzgârüstü Adaları, toplam yaklaşık 12.000 km² bir alana ve yaklaşık üç milyon bir nüfusa sahiptir. Siyasi olarak bölgede bulunan bazı adalar Fransa, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda'ya ait olup sekiz ada bağımsız devlet olarak yer almaktadır.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

"Rüzgârüstü Adaları" adı, yıllık yağış miktarının 2000 mm'den fazla olduğu nemli bir iklimden sorumlu olan bu enlemlerde Alizeler rüzgârlarının hâkim rüzgâr yönünden gelmektedir. Bölgenin güneyde yer alan Rüzgâraltı Adaları ise kuzeydoğu alize rüzgârlarından etkilenmez ve çok kuru bir iklime sahiptir.

İngilizce'de, Küçük Antiller'in bireysel bölgelerinin adları tamamen farklıdır: Martinik'ten Trinidad'a uzanan kısıma "Windward Adaları", Küçük Antiller'in (Virjin Adaları'ndan Dominika'ya) kuzey kısmına "Leeward Adaları" denir. Her ikisi birlikte Almanca'da "Rüzgârüstü Adaları" olarak bilinen adalara karşılık gelir. Güney Amerika'nın kuzey kıyısındaki "Leeward Adaları", ."Leeward Antilleri" olarak adlandırılmaktadır.

Leeward Adaları ayrıca 1671 ile 1816 arasında Antigua, Barbuda, İngiliz Virjin Adaları, Montserrat, Saint Kitts, Nevis, Anguilla ve (1940'a kadar) Dominika'yı ve ardından 1833'ten 1960'a kadar olan bir Britanya kolonisine de verilen addı. Bu koloniye 1871 ile 1956 yılları arasında "Leward Adaları Federal Kolonisi" ve ardından 1960 yılına kadar "Leward Adaları Bölgesi" adı verildi.

Bununla birlikte, genel İngilizce dilinin aksine, Dominika Leeward Adaları'na değil, Windward Adaları'na dâhil edilmektedir.

Adalar ve takımadalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçük Antiller kuzey ve güney olmak üzere ikiye ayrılır:

Kuzey kısmı (Leeward Adaları)[değiştir | kaynağı değiştir]

Leeward Adaları

Güney kısmı (Windward Adaları)[değiştir | kaynağı değiştir]

Trinidad ve Tobago'ya bağlı adalar ile komşu Venezuela'ya bağlı Patos Adaları, Leeward Adaları arasında yer almamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]