Aves (ada)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aves Adası

Aves (İspanyolca: Isla de Aves), aynı zamanda Kuş Adası, Karayip Denizi'nde Venezuela işgali altındaki bir adadır. İdarî olarak, ada Venezuela Federal Bölgelerinin (Venezuela Federal Bağımlı Bölgeler) bir parçasıdır. Venezuela'nın ada ve çevredeki iddiaları, bölgede bulunan (Fransa, Hollanda, ABD ve eskiden Dominika) bazı ülkeler tarafından tartışmalı kabul edilmektedir.[1]

Aves, deniz kuşları ve yeşil kaplumbağa (Chelonia mydas) için bir tüneme ve üreme alanıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ada 375 metre uzunluğunda, hiçbir yerde 50 metreden geniş değil ve sakin bir günde deniz seviyesinden 4 metre yükseliyor [2] . Kasırgalar sırasında bazen tamamen su altında kalır. Alçaklığı nedeniyle denizcilik için tehlikelidir, birçok gemi bölgede karaya oturmuştur. Ada alanı yaklaşık 6500 m²'dir.

Ada Montserrat'ın yaklaşık 180 km güneybatısında, Dominika'nın yaklaşık 230 km batısında ve Venezuela anakarasının 550 km kuzeyinde ve Venezuela'nın en kuzeydeki kara kütlesini oluşturur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ada tahminen 1584 yılında Avaro Sanzze tarafından keşfedilmiştir. İngiltere, İspanya, Portekiz ve Hollanda tarafından sahiplenildi. 1878'den 1912'ye kadar, tüm bulunanlar çıkarılana kadar ABD'li guano çiftçileri tarafından iskan edildi. 1895'te Venezuela için başkan Joaquín Crespo tarafından talep edilse de, Venezuela, bir deniz biriminin karaya çıktığı 1950 yılına kadar adayı fiilen ele geçirmedi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ M. Scott Garrison: Sovereignty of Aves Island: An Argument Against Compulsory, Standardized Arbitration of Maritime Boundary Disputes Subject to Review by the International Court of Justice. In: University of Miami Inter-American Law Review, Jg. 38 (2006), S. 185–223 (PDF 29 Mart 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.)
  2. ^ "Aves Island". www.globalsecurity.org. 29 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mayıs 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]