İskorbüt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Esculaap4.svg
Bu madde yalnızca bilgi verme amaçlıdır.
Yazılanlar doktor veya veteriner hekim uyarısı ya da önerisi değildir.
Ekran Görüntüsü (3).jpeg
İskorbüt
Scorbutic gums.jpg
İskorbüt semptomu
Sınıflandırma ve dış kaynaklar
Uzmanlık Endokrinoloji
ICD-10 E[1]
ICD-9 267
OMIM 240400
Hastalık Veri Tabanı 13930
MedlinePlus 000355
eMedicine med/2086 derm/521 ped/2073 radio/628
MeSH D012614

İskorbüt, C vitamini (askorbik asit) eksikliği nedeniyle ortaya çıkan bir hastalık.

Halsizlik, kolayca kanayan ve geriye çekilen dişetleri, ciltte morluklar, eklemlerde ağrı ve yuvarlanan saçlar belirtileridir. C vitamini eksikliğinde yorgunluk, iştah azalması, yara iyileşmesinde gecikme, deride kuruluk ve çatlamalar, eklemlerde şişmeler olur. Vücut direncinin azalmasından dolayı grip ve nezleye yakalanma riski artar.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı antik yazmalarda iskorbüte benzer rahatsızlıklardan bahsedilmekle birlikte iskorbüt hakkındaki ilk detaylı bilgilere Haçlı Seferleri'nde rastlanır.[1] 15. yüzyılın sonlarına doğru iskorbüt denizcilerdeki başlıca ölüm ve sakatlanma nedeni oldu. Taze meyve sebze olmadan, kuru gıda ile uzun süre idare etmek durumunda olan denizcilerde C vitamini eksikliğinden dolayı iskorbüte rastlanmaktaydı. 1753'te İskoç denizci James Lind turunçgillerin iskorbütü engellediğini keşfetti.[1] Zamanla Birleşik Krallık gemilerinde turunçgiller o kadar yaygın hâle geldi ki Britanya denizcileri "Limey" (limonlu) olarak anılmaya başlandı.[1]

Sigara içenlerin, alkol alanların ve stres içinde olanların C vitaminine olan ihtiyaçları artar. Çünkü bu 3 faktör vücut direncini azaltan etkenlerdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "scurvy." Britannica.com