Portal:İnternet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İnternet Hakkında
Tsclient.svg

Genel Ağ; Dünya'yı saran ve merkezi olmayan, ağlardan oluşan bir ağ dizgesidir. İngilizcesi kendi aralarında bağlantılı ağlar anlamına gelen Interconnected Networks teriminin kısaltması Internet'dir.

Genel Ağ, çok protokollü bir ağ olup birbirine bağlı bilgisayar ağlarının tümü olarak da tanımlanabilir. Binlerce akademik, ticari, devlet, ve serbest bilgisayar ağlarının birbirine bağlanmasıyla oluşmuştur. Bilgisayarlar arasında bilgi çeşitli protokollere göre paketler halinde transfer edilir. Genel Ağ üzerinde elektronik posta ve birbirine bağlı sayfalar gibi çok çeşitli bilgiler ve hizmetler vardır. Oyunlar da oynanabilir.

değiştirGündemdeki madde
Web 2.0 style example.png

Web 2.0, O'Reilly Media tarafından 2004'te kullanılmaya başlayan bir sözcüktür ve ikinci nesil internet hizmetlerini - toplumsal iletişim sitelerini, vikileri, iletişim araçlarını, folksonomileri- yani internet kullanıcılarının ortaklaşa ve paylaşarak yarattığı sistemi tanımlar. Kelimenin tam anlamı tartışmaya açıktır, Tim Berners-Lee gibi teknoloji uzmanları da kelimenin manasını sorgulamıştır.

Tim O'Reilly'e göre Web 2.0'ın kısmen tanımı şöyledir: "Web 2.0 bilgisayar endüstrisinde internetin bir düzlem olarak ilerlemesiyle bir işletme devrimi ve bu düzlemin kurallarını başarı için anlamaya çalışmaktır. Bu kurallar arasında başlıcası şudur: Ağ etkilerini daha çok insanın kullanabilmesi için programlar kurmak."

AJAX, SOA, bıcır (widget) gibi teknolojik terimlerle açıklanmaya çalışılan Web 2.0 gerçekte bir akımdır. Teknolojik araçlar, bu yaklaşıma hizmet edecek yardımcı araçlardan ibarettir. Web 2.0, web hizmetini iyileştirmek amacıyla ziyaretçilerin siteye katılımını (participation) sağlamak, yine aynı amaçla diğer sitelerle ve ziyaretçilerle işbirliği (collaboration) yapmak fikrine dayanan bir akımdır. Haberdar olmayı ve katılımı kolaylaştırmak amacıyla AJAX, bıcır (widget), RSS... gibi teknolojiler kullanılabilmektedir. Siteler kendi aralarında işbirliği yapmak amacıyla SOA, XML, WebService gibi teknolojiler kullanabilmektedirler. Bu akımda, içeriğin sınıflandırılmasından (etiketleme-tagging) zenginleştirilmesine kadar (Örn: Wikipedia) her türlü büyük-küçük katkı teşvik edilir ve memnuniyetle karşılanır.

değiştirSeçilen biyografi
Tim O'Reilly2.jpg

Tim O'Reilly , (İrlandaca: Tadhg Ó Raghallaigh) O'Reilly Media'nın kurucusu, Open source destekçisi, Macromedia yönetim kurulunda calışmış olan kişidir.

1987 yılında O'Reilly Networks'un kurucularından Tim O'Reilly, Dale Dougherty ile beraber "Unix Text Processing" adlı bir kitap yazarlar. Kitapta vi editörünün kullanımından awk programlama diline, hatta troff macrolarının nasıl yazılacağına kadar pek çok değerli bilgi vardır.Bir süre sonra kitap piyasadan kaldırılır. Kitabın bölümlerinden biri daha sonra ayrı bir kitap olarak "Learning the vi Editor" adıyla O'Reilly tarafından yayınlanır.

Tim O'Reilly, ayrıca web 2.0 sözcüğünü kullanan ilk kişidir ve ve ikinci nesil internet hizmetlerini - toplumsal iletişim sitelerini, vikileri, iletişim araçlarını, folksonomileri- yani internet kullanıcılarının ortaklaşa ve paylaşarak yarattığı sistemi tanımlar. Kelimenin tam anlamı tartışmaya açıktır, Tim Berners-Lee gibi teknoloji uzmanları da kelimenin manasını sorgulamıştır.

değiştirİnternet Tarayıcıları
Firefox logo, 2019.svg

Mozilla Firefox (veya kısaca Firefox), Mozilla tarafından geliştirilen, özgür ve açık kaynak kodlu bir web tarayıcısıdır.

Firefox; Windows, macOS, Linux, Android ve iOS işletim sistemlerinde kullanabilir. Bunun yanı sıra kodu FreeBSD, OS/2, Solaris, SkyOS, BeOS gibi sistemlerinde de çalıştırılabilmektedir. 5 Ekim 2021 itibarıyla güncel sürümü Firefox 93'tür. Mozilla Firefox; MPL (Mozilla Public License), GPL (Genel Kamu Lisansı) ve LGPL (Kısıtlı Genel Kamu Lisansı) altında, çoklu lisans modeliyle özgür olarak dağıtılmaktadır. 3.0 sürümü için düzenlediği Download Day etkinliği ile "Bir Gün İçerisinde En Çok İndirilen Program" olarak Guiness Rekorlar Kitabına giren Firefox, günümüzde en çok kullanılan tarayıcılardan biridir.

değiştirGündemdeki Web Sitesi

e-Devlet (veya e-Devlet Kapısı), devlet hizmetlerinin kullanıcı ihtiyaçları göz önüne alınarak elektronik ortamda, güvenli, kesintisiz ve hızlı olarak ortak bir nokta üzerinden vatandaşı doğru bilgiye ulaştırılmasını amaçlayan web tabanlı bir sistemdir.

değiştirBiliyor musunuz?
  • Radyo, televizyon ve İnternet'in bulunuşundan itibaren, 50 milyon kullanıcıya ulaşmak için geçen süre incelendiğinde; radyo için 38 yıl, televizyon için 13 yıl iken, İnternet için sadece 5 yıl aldığını,
  • İnternet'in Türkiye'ye 1994 yılında geldiğini ve geldikten sonra Türkiye'de İnternet'in kullanımının hızla yaygınlaşmaya başladığını,
  • 1972 yılında, Ray Tomlinson tarafından elektronik posta ARPAnet'e uyumlaştırıldığını ve kullanıcı adı ve adresini birleştirmek için, birçok sembol arasından "@" sembolünün seçildiğini,
  • 1993 yılında, İnternet tarihi açısından çok ileri bir gelişme olarak görülen, ilk grafiğe dayalı tarayıcı Mosaic, Marc Andreessen ve ekibi tarafından geliştirildiğini,
  • 1998 yılında, Microsoft'un Windows 98 sürümü işletim sisteminin, İnternet tarayıcısı ile masaüstü kişisel bilgisayarlara iyi entegre olduğunu, bu sayede İnternet'in çok hızlı yayılmaya başladığını,

biliyor musunuz?

değiştirYapabileceklerimiz
Wikiproject internet.svg
  • Eğer portalin düzenlenmeye ihtiyacı varsa düzenleyebiliriz.
  • Yeni açılmış İnternet kategorisindeki maddeleri portaldeki Yeni Maddeler kısmına ekleyebiliriz.
  • Portalimizin güncellenmeye devam ettiğini diğer kullanıcılara haber verebiliriz.
değiştirHaberler
Internet-Sign.jpg
  • Firefox 93.0 yayınlandı. (5 Ekim 2021)
değiştirYeni Maddeler
değiştirİstenen Maddeler

İstenen Maddeler:
Mastodon (yazılım)
Maddenin oluşturulmasına ve yapılmasına yardım edin!!


Alt alan adı
Maddenin geliştirilmesine yardım edin!

Bu bölümde Portal'ın güncelliğini korumak ve İnternet'le ilgili maddeleri işbirliği içinde tamamlamak için periyodik olarak madde isteği yapılacaktır.

değiştirKardeş Projelerde Internet
İnternet VikiHaber'de     İnternet VikiSöz'de     İnternet VikiKitap'da     İnternet VikiKaynak'da     İnternet VikiSözlük'de     İnternet Wikimedia Commons'da
Özgür Haberler Özdeyişler Özgür Kitaplar Özgür Kütüphane Özgür Sözlük Çoklu Ortam Paylaşım
İlgili VikiPortaller