e-Devlet (Türkiye)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
e-Devlet Kapısı
Edevlet logo.png
URL turkiye.gov.tr
Slogan Devletin Kısayolu
Site türü Devlet portali
Kullanılabilir dil(ler) Türkçe, İngilizce
Sahip Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Başlama tarihi 20 Nisan 2006 (12 yıl önce) (2006-04-20)
Geçerli durum Aktif
Üye sayısı 38.142.783 (Temmuz 2018)

turkiye.gov.tr Anasayfası'ndan 19 Aralık 2017 tarihinde alınmış bir ekran görüntüsü.
turkiye.gov.tr Anasayfası'ndan 23 Aralık 2008 tarihinde alınmış bir ekran görüntüsü.

e-Devlet, ya da resmi adıyla e-Devlet Kapısı devlet hizmetlerinin kullanıcı ihtiyaçları göz önüne alınarak elektronik ortamda, güvenli, kesintisiz ve hızlı olarak ortak bir nokta üzerinden vatandaşa doğru bilgiye ulaştırılmasını amaçlayan web tabanlı bir sistemdir.

e-Devlet sistemi'ne T.C Kimlik Numarası kullanarak kolayca girmek mümkündür. Siteye PTT'den alınacak şifre ile, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone hatta sahip olanlar Mobil İmza ile, smart kart ve okuyucu kullanarak Elektronik İmza sistemi ile ve çipli T.C. Kimlik Kartı ile girilebilmektedir. Bu projenin sorumlusu Türksat'tır. Gerekli altyapının kurulması, devlet hizmetlerinde hem bilgi, hem iletişim, hem de kalite standartlarının belirlenmesinde bu kurum sorumludur.[1][2]

türkiye.gov.tr projesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası internet alan adı tanımlamasıyla Turkiye.gov.tr, Türkçe karakter kullanım yasasına göre "Türkiye.gov.tr" olarak tanıtımı yapılan, tanıtımda "e-Devletin kapısı 12 Aralık'ta genişliyor" sloganıyla yola çıkılan e-devlet uygulamalarını bir tek adres altında toplanmasını sağlayan elektronik vatandaşlık bilgi ve talep güncelleme hizmeti veren bir kamu sitesidir.

2008 CeBIT Bilişim Eurasia 5.salondaki "Devletin Kısayolu" adında bir tanıtım semineri sonrası kamu oyuna tanıtımı yapılmıştır.

18 Aralık 2008 tarihinde ise Millî Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’nda dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "e-devlet kapısı" hizmete açılmıştır.[3]

e-Devlet Kapısı, devlet hizmetlerinin kullanıcı ihtiyaçları gözetilerek elektronik ortamda, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ortak bir nokta üzerinden vatandaşa ulaştırılması amacıyla hazırlanan olan bir yapıdır.

türkiye.gov.tr'de doğum, askerlik ve birçok konu ile ilgili A'dan Z'ye her türlü işlem hakkında bilgi veren yazılar ve şifre ile giriş yapıldığında birçok başvuru işlemleri, rezervasyon işlemleri, borç işlemleri, sınav bilgileri ve daha fazla işlemlere 7 gün 24 saat boyunca ulaşılabilmektedir.

460 kurum tarafından sunulan 3330 adet hizmetin bulunduğu türkiye.gov.tr'nin 38 milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır.[4]

Sunulan Hizmetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hemen hemen tüm kamu kurum ve kuruluşlarının dahil olduğu sistemde; sabıka kaydı sorgulama,[5], Sgk emekli-çalışan işlemleri,[6], üniversite öğrenci kaydı gibi[7] pek çok işlem internet üzerinden yapılabilmektedir.

  • Hizmet Döküm Belgesi
  • Adli Sicil Belgesi
  • Adres Durum Belgesi
  • SGK Tescil Belgesi
  • Vergi Borcu sorgulama
  • Trafik Cezası sorgulama
  • Mobil Hat Sorgulama
  • Tapu Bilgileri Sorgulama
  • Öğrenci Belgesi

Alan adı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

turkiye.gov.tr alan adı T.C. Başbakanlık Bilgi İşlem Başkanlığı tarafından 7 Haziran 2001 tarihinde oluşturulmuştur. Alan adı'nın yöneticisi proje sorumluluğunda olduğu gibi Türksat'tır. Alan adı mali işlemleri ise T.C. Başbakanlık İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı tarafından kontrol edilmektedir. Alan adı'nın bağlı olduğu Nameserverler ise ns1.turkiye.gov.tr (IP:94.55.117.7) ve ns2.turkiye.gov.tr (IP:94.55.118.8)'dir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]