Polis köpeği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
2007 İsveç Ulusal Günü'ndeki gösteriler sırasında Stockholm'de görev yapan Alman çoban köpekleri
Bir FBI köpeği

Polis köpeği ya da diğer adıyla K-9, polis ve diğer asayiş sağlayıcı personele yardım etmesi için eğitilmiş köpeklere verilen ad. K-9 (key-nine) sözcüğü, Latince köpek anlamına gelen canine sözcüğü ile eş seslidir. Bu amaçla en sık kullanılan köpek cinsi Alman çoban köpeğidir.

Çoğu yargı sisteminde bir polis köpeğinin kasıtlı olarak öldürülmesi ya da yaralanması ağır suç kapsamındadır[1] ve faili normal bir hayvana işkence cezasından daha ağır bir ceza alır.[2] Bazı asayiş ekipleri çelik yelekli polis köpekleri kullanırken,[3][4] bazılarında görevli köpeklerin üniforma ve rozetleri vardır.[1][5]

Polis köpekleri suçluları yakalamak ve yakalanan suçlunun kaçmasını engellemek için kullanılabilir. Bunun dışında polis köpekleri şu amaçlarla kullanılır:

  • Arama-kurtarma köpeği: Bu köpekler suçluların ya da kayıp insanların, eşyaların yerini bulmada kullanılır. Çoğunlukla Bloodhound cinsi köpeklerdir.
  • Tespit köpeği: Bazı köpekler uyuşturucu ya da patlayıcı gibi yasa dışı maddeleri tespit etmede kullanılabilir. Çoğu ülkede havaalanlarında Beagle cinsi köpekler bu amaçla kullanılır.
  • Ceset bulma köpeği: Bu köpekler güçlü koku alma duyularıyla akan suyun altındaki cesetlerin bile kokusunu alabilir.[6]

Kullanılan köpek cinsleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]