İçeriğe atla

Polis köpeği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
2007 İsveç Ulusal Günü'ndeki gösteriler sırasında Stockholm'de görev yapan Alman çoban köpekleri
Bir FBI köpeği

Polis köpeği ya da diğer adıyla K-9, polis ve diğer asayiş sağlayıcı personele yardım etmesi için eğitilmiş köpeklere verilen ad. K-9 (key-nine) sözcüğü, Latince köpek anlamına gelen canine sözcüğü ile eş seslidir. Bu amaçla en sık kullanılan köpek cinsi Alman çoban köpeğidir.

Çoğu yargı sisteminde bir polis köpeğinin kasıtlı olarak öldürülmesi ya da yaralanması ağır suç kapsamındadır[1] ve faili normal bir hayvana işkence cezasından daha ağır bir ceza alır.[2] Bazı asayiş ekipleri çelik yelekli polis köpekleri kullanırken,[3][4] bazılarında görevli köpeklerin üniforma ve rozetleri vardır.[1][5]

Polis köpekleri suçluları yakalamak ve yakalanan suçlunun kaçmasını engellemek için kullanılabilir. Bunun dışında polis köpekleri şu amaçlarla kullanılır:

  • Arama-kurtarma köpeği: Bu köpekler suçluların ya da kayıp insanların, eşyaların yerini bulmada kullanılır. Çoğunlukla Bloodhound cinsi köpeklerdir.
  • Tespit köpeği: Bazı köpekler uyuşturucu ya da patlayıcı gibi yasa dışı maddeleri tespit etmede kullanılabilir. Çoğu ülkede havaalanlarında Beagle cinsi köpekler bu amaçla kullanılır.
  • Ceset bulma köpeği: Bu köpekler güçlü koku alma duyularıyla akan suyun altındaki cesetlerin bile kokusunu alabilir.[6]

Kullanılan köpek cinsleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Palmer, Brian (18 Temmuz 2008). "So Help You, Dog - How does a canine cop become a "sworn officer"". Slate. 5 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2012. 
  2. ^ "Statutes protecting Police Dogs". Police K9. 16 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2012. 
  3. ^ "Protecting Police K-9s with ballistic vests". Police Dog Protection. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2012. 
  4. ^ Wright, Ryan (24 Temmuz 2008). "Police dog receives new bulletproof vest". The Mississippi Press. [ölü/kırık bağlantı]
  5. ^ "Officer Down". Police Special.com. 20 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2012. 
  6. ^ "K9 Centre (Australia)". 21 Kasım 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]