Dogo Argentino

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Dogo sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dogo Argentino
0Dogo-argentino-22122251920.jpg
Özellikler
Ağırlık Erkek 40-45 kg (88-99 lb)[1]
Dişi 35-40 kg (77-88 lb)[1]
Boy Erkek 60-68 cm (24-27 in)
Dişi 60-65 cm (24-26 in)
Köpek (Canis lupus familiaris)

Dogo Argentino ya da Dogo Arjentino, 1920‘lerde Arjantin'de bilim insanları tarafından yetiştirilmiş, çok iyi domuz avcısı olan avcı köpeği cinsi.

Zeki, korkusuz, cesur ve oyuncu bir köpektir. Ailesine çok bağlıdır. Sürekli sevilmek, öpülmek, kucaklanmak ister. Çocuklarla iyi anlaşır. Kendisini rahatsız eden yetişkin yabancılara karşı saldırgan olabilir. Başka köpeklerle ve hayvanlarla pek anlaşamaz. Polis ve askerlere yardımcı olur, arama-kurtarma, koruma gibi işleri iyi yapar.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Arjantinli Dr. Antonio Nores Martinez tarafından yetiştirildiği kabul edilir. Martinez'in amacı yaban domuzu ve puma gibi büyük avların hem izini sürebilecek hem de onları avlayabilecek bir ırk yaratmaktı. Şu an soyu tükenmiş olan cordoba dövüş köpeği (perro pelea cordobes) ile işe başladı. Bu köpek güçlü ve dayanıklı olmasına rağmen yeterince iyi koku alamıyor ve ava çıktığı diğer köpeklerle anlaşamadığı için istenildiği gibi av yapmıyordu. Dr. Martinez bu ırkı başka ırklarla uzun süre melezleyerek bugünkü Dogo Argentino ırkını yaratmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Melezlemede kullanılan ırklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Cordoba dövüş köpeği dönemin Arjantin'inde güçlü ve çevik bir köpek olmasından dolayı avlarda kullanılıyordu. Melezlemenin temel ırkıdır.
  2. İrlanda kurt tazısı yeni ırkımıza av güdülerini ve hızını miras bırakmıştır.
  3. İngiliz puanteri, o yıllarda Avrupa'nın en yaygın karasal av köpeğiydi. Koku alma duyusunu Dogo Argentino'ya aktarmıştır. Bu yüzden ki Dogolar benzer molossoid ırklardan daha iyi bir koku alma duyusuna sahiptir.
  4. Buldog'un yere sağlam basışı, güçlü ve gözü pek bir karaktere sahip oluşu bu melezleme çalışmasında yer almasını sağlamıştır.
  5. Bull teriyer bu melezleme çalışmasındaki tek terrier ırkı köpektir. Dogo'ya kattıkları ise inatçılık ve korkusuzluk özellikleridir.
  6. Danua, cüssesi nedeniyle avcıların Dogolardan önce büyük avlarda kullandıkları ırktır. Cüssesi ve genel olarak dengeli görünümü ile Dogo ırkının bir parçası olmuştur.
  7. Dogue de Bourdeux, dünyanın en güçlü çeneye sahip köpek ırklarından biriydi. Dogo Argentino'ne çene gücünü katmıştır.
  8. Pirene Dağ Köpeği Arjantin avlaklarında avcı tarafından fark edilebilmesi için parlak beyaz tüy rengini Dogo Argentio'ya vermiştir.
  9. Boksör ise köpeği fiziksel değil zihinsel olarak güçlendirmek için kullanılmıştır. Canlılığı ve sahibine olan bağlılığı bu melezlemede yer almasını sağlamıştır.

Bazı kaynaklarda İspanyol Mastifinin de bu melezlemede olduğu söylense de muhtemelen yanlıştır. Cordoba Dövüş Köpeği zaten İspanyol Mastifinin yerli köpeklerle çiftleşmesi sonucu oluşan melez bir ırktı.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Her şeyden önce bir av ırkıdır. Pet olmaya pek uygun değildir. Melezlenerek oluşmuş bir ırk olduğu için bazı genetik kusurlar barındırır.[kaynak belirtilmeli] Melanin pigmentinin eksikliğinden dolayı bu köpeklerin yaklaşık %20'si işitme problemleri yaşar.[kaynak belirtilmeli] Çok sıcak ve çok soğuk iklimlere uygun bir ırk değildir. Çok güçlü bir ırk olduğu için sağlam karakterli ve fiziksel olarak da güçlü bir sahip tarafından beslenmelidir. Kısa tüylü olduğu için çok fazla tüy bakımı istemez. Cildi hassastır. Tavuk ve benzeri gıdalara alerji gösterebilir. İnsanlarla arası iyidir. Yetişkinliğe erdiğinde köpek ve diğer hayvanlara karşı pek dost canlısı değildir. Güçlü ve ve çabuk pes etmeyen bir ırk olduğu için köpek dövüşlerinde kullanılmış ve hâlâ kullanılmaktadır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b https://wagwalking.com/breed/argentine-dogo.  Eksik ya da boş |başlık= (yardım); |website= dış bağlantı (yardım);