Alman çoban köpeği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alman çoban köpeği
Alman çoban köpeği
Diğer adlarAlman kurdu
Deutscher Schäferhund
GSD
Alsatian
ÜlkeAlmanya
Köpek (Canis lupus familiaris)

Alman çoban köpeği veya Alman kurdu, Almanya kökenli bir köpek ırkıdır. Türkçede bazen kurt köpeği olarak da anılırlar. Büyük, atletik ve güçlü olduğu kadar zeki olması, doğru yetiştirildiğinde bu köpeği mükemmel bir aile veya koruma, yahut iş köpeğine dönüştürür. Alman kurtları ikiye ayrılır; iş köpekleri ve şov köpekleri denilen iki farklı versiyonu vardır. İş köpeği olarak üretilen alman kurtları daha yüksek bir kalçaya ve daha uzun bacaklara sahiptirler. Show için üretilen köpekler ise daha alçak bir kalça, adaleli bir vücuda ve çok gösterişli bir posta sahip olurlar. Alman kurtların da en sık rastlanan hastalık kalça çıkığı(kalça displazisi) olarak bilinen eklem rahatsızlığıdır. Ayrıca alman kurtları çok hassas bir mideye sahip oldukları için özel bir diyet ile veya içeresinde fazla çeşit olmayan, aynı zamanda köpeğin alerjisinin bulunmadığı mamalar ile beslenmelidir. Alman kurtları dünyada en çok tercih edilen ırklar arasındadır. İş köpeği olarak, asker ve polis köpeği olarak kullanılmaktadır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dişi cinsiyetli Alman çoban köpeklerinin ideal boyu 57,5 cm, erkeklerde ise 62,5 cm'dir. 2,5 santimetreye kadar olan boy uzunluğu sapması olağan karşılanır. Ağırlıkları ise dişilerde 22–32 kg., erkeklerde ise 35–40 kg. aralığındadır. Yüzü sert hatlı, alnı kubbe şeklinde ve burnu uzundur. Burun mantarı siyahtır. Çenesi güçlü olduğundan, keskin ısırışlara sahiptir. Gözleri orta büyüklükte, kahverengidir. Neşeli, zeki ve kendinden emin bakar. Kulakları geniş ve başa 90 derece dik olacak şekilde birbirine paralel duruşla konumlanmıştır. Boynu uzundur ve kaldırıp indirerek hareket esnasında hızını ayarlar. Kuyruğu uzun ve tüylüdür.

Bu cins kendi arasında 12'ye ayrılır.[kaynak belirtilmeli] kısa tüylü, uzun tüylü cinsleri vardır. Bazılarının beli boyun yüksekliğinin yarısı kadar düşük olabilir; bunlar genellikle şov köpeği (Show-Line) olarak kullanılırken bazı türlerinin ise beli düzdür(Work-Line) ve düşük bel ile kıyaslandığında daha iridir.

Alman[1] Çoban Kopeklerinin çeşitli renklere mensup olanları vardır. Genellikle sarımsı kahverengi, siyah - kırmızı ve siyah renklerde olurlar. Nadir olarak tümü siyah, gri kırçıllı ve tümü beyaz renklere mensup olanlarda vardır. Aslında eskiden siyah, gri ve beyaz renkli köpekler daha çok bulunurdu.

Alman Çoban köpeği zekası ile meşhur bir köpek ırkıdır.[2] 2000'li yılların başından beri tutulan istatistiklere göre, ABD'de en fazla kayıtlı olarak beslenen ilk 3 köpek arasındadır.[3] Bunda Rin-Tin-Tin ve Strongheart gibi bir çocuk ile (bu ırka mensup) köpeği arasındaki ilişkiyi işleyen popüler filmlerin etkisi olduğu düşünülür.[4]

Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman çoban köpekleri oldukça aktiftirler, tür içi (in-breed) Alman çoban köpeklerinin neredeyse tamamı zihinsel (mental) olarak oldukça kendinden emin bir yapıya sahiptirler. Eğitilmeye heveslidirler ve görevlerini gönüllü olarak yaparlar. Çok vefalı ve sahibine karşı sevecendirler. Eğer sosyalize edilmezse insanlara karşı saldırganlaşabilir.[5] Soğuk bir karaktere sahip olan kişileri dahi kendine çekebilir ve yabancılara karşı sevecendir. Oldukça itaatkâr ve kafası kolay kolay karışmayacak karakterdedir.

Sağlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman Çoban Köpeklerinin, ortalama ömrü 12 yıl civarındadır.

3 hassas noktaları vardır. Kalça çıkığı, mide ve kulaklar.

Kalça Çıkığı genelde ebeveynlerden geçer, ameliyat ile düzeltilse bile köpekten tam performans alınamaz. Sindirim sistemleri kısa ve hassastır. Kuru mamanın yanı sıra, barf diyetiyle de (çiğ besin) besleyenler vardır. Kulak düşüklüğü istenmeyen bir durumdur. Genellikle genetiktir. Kulağı düşük köpekler ırk yarışmalarına alınmaz ve üremesi için izin verilmez.

Bir köpeğin üretimde kullanılabilmesi için Schutzund ve Körung sınavlarından geçer not almaları gerekmektedir. Dernekler, 3-3'ten yakın kan çakışması durumunda çiftleşmeye izin vermez.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman kurtları da diğer tüm köpekler gibi kendilerini kurt sürülerindeki birer kurt olarak görürler ve kurt sürülerinde 1 alfa çifti vardır. Alfa çift ne zaman durmak isterse sürü o zaman durur, alfa ne zaman yemek isterse sürü o zaman yemek yer.  Ama alfa çift karnını doyurmadan diğer kurtlar yemek yiyemezler sadece beklerler.

Köpeklerin atası kurtlar olduğu için yavru köpek yeni hayata başlarken kendine bir alfa arar. Bir alfa bulamazsa kendini alfa kabul eder ve itaat etmez.

Bir köpeğin alfası olabilmek köpek yetiştirmenin en zor kısmıdır.[6]

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

11 Eylül 2001 deki Dünya Ticaret Merkezi'ne yapılan saldırı sonrası yıkılan binanın enkazında arama yapan Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban köpekleri çok çeşitli alanlarda değişik görevlerde bulunabilirler.[7] Çoğunlukla polis köpeği olarak kullanılırlar. Çünkü, keskin burunları sayesinde patlayıcı, uyuşturucu ve ceset gibi unsurları kolayca birbirinden ayırabilir ve tespit edebilirler. Ayrıca askerler tarafından da benzer görevlerde kullanılırlar. Askerleri bir tuzak veya düşmana karşı uyarır.[8] Ayrıca bu köpekler paraşütten veya uçaktan atlama konusunda eğitim alır.[9] Alman Çoban Köpekleri, görevlerini yaparken ne olursa olsun dikkatleri dağılmaz ve büyük bir ciddiyetle işlerine odaklanırlar. Örneğin II.Dünya Savaşı'nda Stalingrad Savaşı sırasında kullanılmışlardır.[kaynak belirtilmeli]

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "German Shepherd — The Ultimate Service Dog". German Culture. 24 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2008. 
  2. ^ "German shepherd." Encyclopædia Britannica Ultimate Reference Suite. Chicago: Encyclopædia Britannica, 2011.
  3. ^ "AKC Dog Registration Statistics". American Kennel Club. 7 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2008. 
  4. ^ German shepherd 13 Haziran 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. AKC. Erişim: 24 Haziran 2012.
  5. ^ "Change Of Name – German Shepherd Dog". The Kennel Club. 19 Ekim 2010. 16 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2010. 
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2016. 
  7. ^ "History of the Breed". German Shepherds.com. 1 Haziran 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2008. 
  8. ^ Strickland, p.17-28
  9. ^ "It's a dog's life in the Army". New Zealand Herald. 2008-07-22.[ http://www.nzherald.co.nz/section/2/story.cfm?c_id=2&objectid=10522802]. Retrieved on 2008-08-11.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]