Labrador retriever

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Labrador retriever
Beyaz Labrador retriever
Diğer adlarLab, Labrador
ÜlkeKanada (Newfoundland)
Köpek (Canis lupus familiaris)

Labrador retriever, retriever öbeğinden köpek ırkı.

Sağlam yapılı, orta boylu bir köpek olan Labrador retrieverin erkeğinin omuzdan yere yüksekliği 57,2 - 62,2 cm arasında, ağırlığı 27 – 34 kg arasında, dişisinin omuzdan yere yüksekliği 54,6 - 59,7 cm arasında, ağırlığı da 25 - 31,7 kg arasında değişir.[1] Kuyruğu orta uzunlukta, ucu sivridir. Kısa tüylü postu siyah, sarı ya da koyu kahverengi olabilir.

Çok sabırlı ve duygusal bir köpektir. Zekası, eğitilebilirliği, hareketliliği ve söz dinlemesi en belirgin özellikleridir. İnsanlarla birlikte yaşamaya bayılır. Çocuklar dahil herkese çok yakın, sevgi dolu ilişki kurmak ister. Hoşlanmadığı kişilere de çok mesafeli davranır. Suda ve çamurda oynamayı çok sever.

İlk olarak Labrador'da yetiştirilmiş, en soğuk sulara bile duraksamadan giren Labrador Retriever, o dönemler balıkçıların ağ çekmelerine yardımcı olmaktaydı. Duydukları bazı seslere kimi zaman havlayarak tepki verseler de, çoğu zaman sessiz kalabilen bir ırktır. Bazı Labradorların bekçilik yaptığı bilinse de yabancı insanlara kolayca güvenebilen, az havlayan ve boğazına düşkün olan bu ırk için bekçilik doğru görev değildir. Günümüzde ise Labrador Retriever ırkı köpekler yaygın olarak narkotik köpeği veya görme engelliler için rehber köpek olarak görev yapmaktadır. Kanada'daki rehber köpeklerin yaklaşık %60-%70 kadarını Labrador Retriever ırkı oluşturur. Koku alma konusundaki yüksek kabiliyetleri sayesinde iz sürme, arama ve kurtarma köpeği olarak avcılar ya da bomba ve uyuşturucu arama/bulma görevlerinde güvenlik güçleri tarafından tercih edilirler.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Labrador Retriever Dog Breed Information". AKC. 11 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]