Pokémon Go

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pokemon GO
GeliştiriciNiantic
YayımcıThe Pokémon Company
YönetmenTatsuo Nomura Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SanatçıDennis Hwang
Yūsuke Kozaki Bunu Vikiveri'de düzenleyin
BesteciJun'ichi Masuda Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriPokémon
MotorUnity
PlatformlariOS
Android
Çıkış
  • AU: 6 Temmuz, 2016
  • ABD: 6 Temmuz, 2016
  • JP: 6 Temmuz, 2016
  • TUR: 3 Haziran 2021
TürArtırılmış gerçeklik
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Pokémon GO Niantic tarafından geliştirilen ve The Pokémon Company tarafından yayımlanan, iOS ve Android tabanlı artırılmış gerçeklik oyunu.[1] Pokemon Go oyunu, beraberinde Nintendo tarafından geliştirilen ve yakınlarda Pokémon tespit edildiğinde Bluetooth bağlantısı ile kullanıcılara uyarı veren Pokémon Go Plus isimli giyilebilir teknoloji ürünü ile beraber çıkacak.[2] Pokémon Go ile birlikte kullanıcılar, akıllı cihazları ile gerçek dünyada Pokémon yakalayabilir, birbirleri ile savaştırabilir ve birbirleri arasında ticaretini yapabilecekler.[2] Oyun ücretsiz bir şekilde ve uygulama içi satın alma opsiyonu ile yayınlanacak.[3]

Şu an için sadece iOS ve Android tabanlı cihazlarda ücretsiz olarak kullanılabilen Pokémon GO ile kullanıcılar kendi mahallesinde, sokağında, evinde ve gittiği her yerde pokemon yakalayabiliyor, yakaladığı pokemonları geliştirebiliyor ve diğer kullanıcılarla savaşlar yapabiliyor.

Artırılmış gerçeklik ile Pokémon Go oyunu Nintendo ekibinden Satoru Iwata ve The Pokémon Company ekibinden Tsunekazu Ishihara fikri olarak ortaya çıktı. 2015 yılı içerisinde, Ishihara oyunun açıklanma tarihi olarak 10 Eylül olarak karar verdi. 9 Eylül tarihinde büyük yankı uyandıran tanıtım videosu yayınlandı.[4] Fakat Iwata açıklamadan yaklaşık 2 ay önce öldü.[5]

Oyun ile ilgili çıkış yaptığından itibaren çeşitli güncellemeler ile daha da heyecan verici bir hal aldı. Pokémon Buddy özelliği eklenerek favori pokemon seçilmekte ve bu özellik doğrultusunda oyun içindeki seçilen pokemon için yürüme mesafesine bağlı olarak değişen candy adlı eşya verilmektedir.

Oyun 3 Haziran 2021'de Türkiye'de yayınlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Reilly, Luke (10 Eylül 2015). "Pokémon GO Coming to Smartphones". IGN. Ziff Davis. 19 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2015. 
  2. ^ a b Webster, Andrew (10 Eylül 2015). "With Pokémon Go, Nintendo is showing that it takes mobile seriously". The Verge. Vox Media. 14 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2015. 
  3. ^ Domanico, Anthony (10 Eylül 2015). "Catch Pokemon in real life with Nintendo's upcoming mobile game". CNET. CBS Interactive. 10 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2015. 
  4. ^ "Pokémon GO! 'yu Keşfet | Teaser" – www.youtube.com vasıtasıyla. 
  5. ^ "Pokemon go is brought up into the real world through iOS and Android". GeekSnack. 14 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Eylül 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]