Pokémon Black 2 ve White 2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pokémon Black 2 ve Pokémon White 2
 • Sol: Black 2 oyununun kapağında, efsanevi Pokémon Kyurem'in Siyah Kyurem hali tasvir ediliyor
 • Sağ: White 2 oyununun kapağında, efsanevi Pokémon Kyurem'in Beyaz Kyurem hali tasvir ediliyor
GeliştiriciGame Freak
Yayımcılar
YönetmenTakao Unno
Yapımcı
TasarımcıTeruyuki Shimoyamada
Suguru Nakatsui
Toshinobu Matsumiya
ProgramcıAkito Mori
SanatçıTakao Unno
SenaristJunichi Masuda
Besteci
 • Go Ichinose
 • Hitomi Sato
 • Teruo Taniguchi
SeriPokémon
PlatformNintendo DS
Çıkış
TürRol Yapma
ModlarTek oyunculu, Çok oyunculu

Pokémon Black 2 ve Pokémon White 2, The Pokémon Company ve Nintendo tarafından Nintendo DS için yayınlanan, Game Freak tarafından geliştirilen 2012 yapımı rol yapma oyunlarıdır. Pokémon video oyun serisinin beşinci neslinin bir parçası olan oyunlar, serinin ilk oyunları olan Pokémon Black ve Pokémon White'ın doğrudan devamı niteliğindedir. İlk olarak Haziran 2012'de Japonya'da piyasaya sürüldü, ardından da dünya çapında Ekim 2012'de piyasaya sürüldü. Oyunlar ilk olarak 26 Şubat 2012'de Japon televizyon programı Pokémon Smash!, ardındansa Pokémon resmi web sitesinde duyuruldu.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Önceki oyunlara benzer şekilde, Pokémon Black 2 ve White 2 iki ana oyun döngüsünden, dünya üzerinde keşif ve savaşlardan oluşur. Oyunun keşif kısmı oyuncunun karakterini yukarıdan aşağıya bir perspektiften kontrol etmesinden, oynanamayan karakterlerle konuşmaktan ayrıca öğeleri ve Pokémonları aramaktan oluşur. Savaşlar, rakibin Pokémon'unu sıfır sağlık puanına düşürmek amacıyla kendi Pokémon'larını gönderen oyunculardan oluşur. Oyuncu bunu, Pokémon'un saldırmak, statlarını düşürmek, durum efektleri uygulamak gibi farklı amaçlara ulaşabilen "hamlelerini" kullanarak başarır.

Pokémon Black 2 ve White 2, Black ve White olaylarından iki yıl sonra geçiyor ve başlangıç olaylarının çoğu Unova bölgesinin batı tarafındaki yeni yerlerde gerçekleşiyor. Bu yeni konumlar ayrıca, oyunun başlangıcından itibaren mevcut olan toplam 300 benzersiz Pokemon'a sahip, daha önceki oyunlarda olmayan birkaç Pokémon'u da içeriyor.[4]

Black 2 ve White 2, Nintendo 3DS için yeni bir indirilebilir oyun olan Pokémon Dream Radar ile de uyumludur.[5] Pokémon AR Searcher, Profesör Burnet karakterinin yanı sıra, AR Searcher'da yakalandıktan sonra Black 2 ve White 2'ye aktarılabilen Pokémon Tornadus, Thundurus ve Landorus için alternatif formları da tanıtıyordu.[6] Ancak 14 Ocak 2014'te beşinci nesil oyunlara ait tüm bu özellikler kaldırıldı. Ayrıca efsanevi Pokémon Keldeo da oyunda Resolute formu olarak bilinen yeni bir form aldı.[7]

Yeni özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Black 2 ve White 2'de tanıtılan yeni bir oyun mekaniği "PokéStar Studios" yan oyunudur. Bir başka yeni mekanikse, oyuncunun Spor Salonu Liderleri Brock, Misty, Volkner ve Giovanni'den Şampiyonlar Cynthia, Steven ve Lance'e kadar serideki önceki oyunlardan güçlü eğitmenlerle savaştığı Pokémon Dünya Turnuvası'dır.[8]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayar[değiştir | kaynağı değiştir]

Pokémon Black 2 ve White 2 olayları, önceki oyunlarda erişilemeyen yeni konumlarda, Black ve White olaylarından iki yıl sonra gerçekleşir. Yeni yerler, Virbank Şehri, Lentimas Kasabası, Humilau Şehri gibi yerler ile Gizli Mağaralar denilen, özel Pokémonları yakalayabileceğiniz yerleri içerir. Ayrıca oyuncu, Nuvema Kasabasında başlamak yerine Unova'nın güneybatısında bulunan yeni bir şehir olan Aspertia Kasabasında yolculuğuna başlar.[9] Unova'nın tasarımı New York City'den modellenmiştir.[10]

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu ve rakibi, Pokémon yolculuğuna Unova'nın daha önce keşfedilemeyen batı yakasında başlar. İkisi de yeni Aspertia Şehri'nde yaşıyorlar ve başlangıç Pokémon'larını oyuncunun rakiplerinden biri olarak hizmet veren bir NPC olan Bianca'dan alıyorlar. Oyuncu ayrıca şu anda Aspertia City'de Spor Salonu Lideri olan diğer rakip karakter Cheren ile de bu oyunda tanışmaktadır. Diğer Pokémon oyunlarında olduğu gibi, oyuncu bölgeyi dolaşıyor, Spor Salonu Liderleriyle sekiz Spor Salonu Rozeti kazanmak için savaşıyor ve ardından Pokémon Ligi'nin Elit Dörtlüsü ve şampiyonunu yenmeyi amaçlıyor.

Black 2 ve White 2'nin konusu, oyuncunun bir iş yaparken karşılaştığı, daha sonra dünyayı ele geçirme ve başkalarının Pokemonların çalma planlarını duyduğu düşman takım Plazma'yı yenmektir. Oyuncu Plazma takımını yenip, 8 rozeti toplayıp, elit dörtlüyü yenip şampiyona karşı kazanırsa ana hikâyeyi bitirmiş olur. Buradan sonra hikâye sonrası görevlerini açmış olur.

Yorumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunlar, eleştirmenlerden "genellikle olumlu eleştiriler" aldı ve Metacritic'e göre toplamda 80 puana sahip. Famitsu dergisi, Black 2 ve White 2'ye toplamda 36/40 puan verdi, bu sayı bir öncekinden biraz daha düşüktür. Oyunlar ayrıca IGN'den 9,6 /10 aldı. Game Informer, "yenilik eksikliğinden" hayal kırıklığına uğramasına rağmen yeni özelliklere de övgüde bulundu. Nintendo Life, oyunlara 9/10 verdi ve oyunları "serinin bugüne kadarki en iyisi" olarak adlandırdı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Pokémon Black Version 2 and Pokémon White Version 2". Pokémon.com. 30 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2012. 
 2. ^ "A Massive Pokémon Adventure Continues on Nintendo DS and Nintendo DS". Nintendo.com.au. 18 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2012. 
 3. ^ "Pokémon Black Version 2 and Pokémon White Version 2". Pokémon.com. 28 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül 2020. 
 4. ^ "Pokemon Black 2 and White 2: First Details". IGN. 12 Nisan 2012. 14 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2012. 
 5. ^ "ダウンロードソフト". Pokemon.co.jp. 17 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2012. 
 6. ^ "伝説のポケモンが「れいじゅうフォルム」で出現!!|『ポケモンARサーチャー』公式サイト". Pokemon.co.jp. 18 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2012. 
 7. ^ CoroCoro Comic July 2012 Issue, Shogakukan
 8. ^ "ポケモンワールドトーナメント". Pokemon.co.jp. 19 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2012. 
 9. ^ "10 Differences Between Pokémon Black & White and Their Sequels". TheGamer. 26 Mart 2020. 21 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2020. 
 10. ^ {{nihongo4|Pokémon Pia|ポケモンぴあ}<ref name="Nintendo Interview"

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]