Pierre Nkurunziza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Pierre Nkurunziza, 2008

Pierre Nkurunziza (d. 18 Aralık 1963), Burundi Cumhuriyeti devlet başkanı. Ayrıca, Doğu Afrika Topluluğu'nun mevcut Başkanı. Ayrıca Demokrasi Savunma (CNDD FDD), Burundi iktidar partisi Demokrasi Kuvvetleri Savunma Ulusal Konseyi Başkanı.

1990 yılında Burundi Üniversitesi'nden mezun olmasından önce Kitega Ngozi ili'nde ortaöğretim ve ilköğretim okuluna gitti. Üniversitede eğitim ve spor alanında ihtisas yaptı. Babası, 1965 yılında Eustache Ngabisha Burundi Parlamentosu'na seçildi ve daha sonra 100.000'den fazla Burundili'nin hayatına mal olan etnik şiddet döneminde 1972 yılında öldürülmeden önce iki ilin valiliğini yapmıştı.

Nkurunziza, 1993 yılında Burundi'nin ilk etnik Hutu'lu Devlet Başkanı Melchior Ndadaye'nin suikasta kurban gitmesinin ardından ülkede iç savaş patlak verdi. O zamanlar Burundi Üniversitesi'nde öğretim görevlisi oldu.

Ordunun üniversite kampüsüne saldırmasından sonra bir asker olarak 1995 yılında CNDD-FDD'ye katıldı. Kendisi olayları şöyle anlatmıştır: 1995 yılında, Tutsi ordusu kampüse saldırdı ve 200 öğrenci öldürüldü. Onlar da beni öldürmeye çalıştı. Saldırganlar arabama vurdu ama ben kaçtım. Arabam yakıldı. Daha sonra bir CNDD-FDD'ye katıldım. Bu savaş bize askere zorunda bıraktı.

Nkurunziza CNDD-FDD Safları üzerinden yükseldikten sonra 1998 yılında milletvekili genel sekreteri olarak atandı. 2001 yılında başkan seçildi. 2001 yılının sonlarında grup içinde bir bölünme vardı. 2004 yılı Ağustos ayında başkanlık sonrası yeniden seçildi.

2003 yılının sonlarında ateşkes anlaşması başlayarak, Cumhurbaşkanı Domitien Ndayizeye hükümetine geçerek İyi Yönetişim Bakanı olarak atandı.

Haziran ve Temmuz 2005 döneminde yapılan seçimlerde CNDD-FDD zaferlerin ardından, Nkurunziza partinin başkan adayı olarak aday gösterildi. 19 Ağustos 2005 tarihinde parlamentoda üyeler tarafından rakipsiz başkan seçildi ve 26 Ağustos 2005 tarihinde göreve başladı. Muhalefet boykotuna rağmen 2010 yılında % 91 oy ile yeniden seçildi ve 26 Ağustos 2010 ikinci dönem için yeniden yemin etti. 2015 yılında halk Nkurunziza'nın 3. dönem için aday olmasını ''anayasaya aykırı olduğu'' gerekçesiyle protesto gösterilerine başladı. Olaylarda 20 kişi öldü.[kaynak belirtilmeli] Bunun üzerine ordudan 3 general darbe girişiminde bulundu. Nkurunziza ülkeden ayrıldığı iddia edildi.[kaynak belirtilmeli]

Özel Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nkurunziza yedi kardeşten biridir. Kardeşleri iki iç savaş sırasında 1993 yılında öldürüldü ve CNDD-FDD'de mücadele ederken üç kardeşi daha öldü. Sadece bir kardeşi ve bir kız kardeşi bugün hayattadır. Nkurunziza 1994 yılında evlenmiştir ve beş çocuk babasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Pierre Nkurunziza İngilizce Wikipedia maddesi

Siyasi görevi
Önce gelen
Domitien Ndayizeye
Burundi Devlet Başkanı
2005–günümüz
Görevde