Domitien Ndayizeye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Domitien Ndayizeye
10. Burundi Devlet Başkanı
Görev süresi
30 Nisan 2003 - 26 Ağustos 2005
Yerine geldiği Pierre Buyoya
Yerine gelen Pierre Nkurunziza
Kişisel bilgiler
Doğum 2 Mayıs 1953
Murago

Domitien Ndayizeye (d. 2 Mayıs 1953), Burundili siyasetçi. Ndayizeye, Afrika ülkesi Burundi'de 2003 ile 2005 yılları arasında devlet başkanlığı makamında bulunmuştur.

Hutu etnik grubuna mensup olan Ndayizeye, ülkede Tutsiler ile yaşanan etnik çatışmalar nedeniyle erken yaşlarda siyasi faaliyetlerde bulunmuştur. 1982 yılında Belçika'ya sürgüne giden Ndayizeye burada mühendislik bilimi eğitimini tamamlamıştır. Eğitimini tamamladıktan sonra Ruanda'ya geçen Ndayizeye, ülkesine ancak 1993 yılında dönebilmiştir. Söz konusu yılda ülkesine dönmeden önce Burundi'de gerçekleştirilen ilk demokratik seçimler sonucunda devlet başkanlığına Melchior Ndadaye seçilmiş ve bu süreçte ülke içerisinde sükunetin sağlanması hedeflenmiştir. Ancak bu ortam fazla uzun sürmemiş, devlet başkanı Ndadaye darbe sonucu makamdan indirilerek öldürülmüştür. Bu yaşananlar neticesinde Burundi İç Savaşı şiddetini arttırmıştır.

1995/96 döneminde bir müddet tutuklanan Ndayizeye, daha sonra partisi Front pour la democratie au Burundi'nin daimi genel sekreterlik görevine getirilmiştir. 2000 yılında Tanzanya'nın Arusha kentinde imzalanan Arusha Antlaşması ile birlikte taraflar arasında anlaşma sağlanmış,ülkede etnik şiddet durdurulmuştur. Bu anlaşma kapsamında eski devlet başkanlarından Tutsi kökenli Pierre Buyoya yeniden bu makama getirilirken, Hutu kökenli Ndayizeye de yardımcılığına getirilmiştir. Anlaşma kapsamında Buyoya 18 aydır bulunduğu makamdan gönüllü olarak ayrılarak görevi Ndayizeye devretmiştir. Ndayizeye 30 Nisan 2003 tarihinde yemin ederek görevine başlamıştır. 19 Ağustos 2005 yılında gerçekleştirilen seçimlere katılmayan Ndayizeye, seçimlere tek aday olarak katılan Pierre Nkurunziza'nin seçimleri kazanması sonucunda görevi 26 Ağustos 2005'te Nkurunziza'ya devretmiştir.

Ndayizeye, 21 Ağustos 2006'da darbe planları yaptığı gerekçesiyle Bujumbura'da gözaltına alınmış, üyesi olduğu senato dokunulmazlığını kaldırarak yargılanmasının önünü açmıştır. 19 Aralık 2006 tarihinde görülen duruşmada bu tür bir planların içerisinde olmadığını, işi ve ailesine daha fazla vakit ayırabilmek için siyasetten çekildiğini beyan etmiştir.[1] 15 Ocak 2007'de mahkeme kararını açıklayarak, delil yetersizliğinden Ndayizeye'nin serbest bırakıldığını bildirmiştir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Eski devlet başkanı tutuklandı". 22 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2015. 
  2. ^ Ndayizeye Darbe planım olmadı dedi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]