Michel Micombero

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Michel Micombero
1. Burundi Devlet Başkanı
Görev süresi
28 Kasım 1966 - 1 Kasım 1976
Yerine gelen Jean-Baptiste Bagaza
Kişisel bilgiler
Doğum 1940
Rutavu
Ölüm 16 Temmuz 1983
Mogadişu, Somali

Michel Micombero (d. 1940 - ö. 16 Temmuz 1983), Burundili asker ve siyasetçi. Micombero, Afrika ülkesi Burundi'de 1966 ile 1976 yılları arasında ülkenin ilk devlet başkanı olarak görev yapmıştır.

Tutsi etnik grubuna mensup biri olarak 1940 yılında dünyaya gelen Micombero, eğitim hayatına kendi ülkesinde başlamış son olarak 1965 yılında Belçika'da üniversite eğitimini aldıktan sonra tekrar ülkesine geri dönmüştür. Ordunun içerisinde lider kişiliklerden biri haline gelen Micombero, hükûmete Savunma Bakanı olarak girmiştir. Micombero bakanlığı döneminde keskin bir şekilde ayrılan Hutu ve Tutsi ordu mensuplarını çoğunluğu Tutsiler olmak üzere kendi düşünceleri etrafında birleştirmeye çaba göstermiş ve bunda da başarı sağlayabilmiştir. Ülkedeki şiddeti ve katliamları engellemede yetersiz kalan kralın darbe sonucu tahtan indirilmesi ile başa gelen Hutu kökenli Gervais Nyangoma'nın Hutu ağırlıklı polis teşkilatı ile Tutsilere karşı katliamlara başlamıştır. Darbe girişimi neticesinde çoğunluğunu Tutsilerin oluşturduğu ordu mensupları aralarında eski başbakan Bamina ile eski UPRONA genel başkanı Mirerekano'da dahil olmak üzere 5.000 Hutu'yu öldürmüştür. Bu süreçte itibarını kaybeden kral ülkeyi terk ederek Avrupa'ya kaçmıştır. İç savaşa sürüklenen ülkede Mwami Mwambutse'nin oğlu olan Charles Ndizeye, V.Ntare adı ile 24 Mart 1966 tarihinde kral ilan edilmiş, yeni kral ile ordunun en tepesinde yer alan Micombero ülkedeki gücü ele geçirmeye yönelik güç savaşına girişmiş, kazanan kısa bir süre için de olsa kral V.Ntare olmuştur. 11 Temmuz 1966 tarihinde Micombero yeni başbakan olarak atanmış ancak 28 Kasım 1966'da kralın bir yurt dışı gezisinde bulmasını fırsat olarak gören Micombero darbe gerçekleştirerek krallığa son vermiş, kendi devlet başkanlığının yanı sıra Burundi Cumhuriyeti'ni de ilan etmiştir.[1]

İktidarı süresince Afrika kıtasında sosyalist düzenin en önemli savunucularından biri olmuştur. Adaleti ve düzeni sağlayabilmek adına Hutulara karşı mücadele vermiştir. 1972 yılında yaşanan Burundi İç Savaşı'nda 150.000'in üzerinde Hutu hayatını kaybetmiş, Micombero'da bu süreçte bu katliamın önemli sorumlularından biri olmuştur.

Bu olaylardan dört yıl sonra Genelkurmay 2. Başkanı konumunda olan aynı zamanda uzaktan kuzeni de olan Jean-Baptiste Bagaza tarafından gerçekleştirilen darbe ile makamdan uzaklaştırılmıştır. Darbe sonrasında Somali'ye kaçan Micombero, 1983 geçirdiği bir kalp krizi sonrasında Mogadişu'da ölmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Burundi tarihi hakkında bilgiler". 28 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]