Bujumbura

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bujumbura
BujumburaFromCathedral.jpg
Kentten bir görünüş
BI-Bujumbura.png
Haritadaki yeri
Ülke: Burundi
Rakım:
794 metre
Nüfus:
1000000 (2019)
Saat dilimi: UTC +1

Bujumbura, Afrika ülkesi Burundi'nin eski başkentidir ve en büyük şehridir.

Başkent 2019 yılının başında Gitega şehrine taşınmıştır.[1] Tanganika Gölü'nün kuzeydoğu köşesinde yer alan şehrin 1994 yılı tahminî nüfusu 300.000 kadardır. Ülkenin aynı zamanda ekonomi ve ticaret merkezidir. Şehirde üretilen başlıca ürünler tekstil malları ve sabundur. Denize çıkışı olmayan ülkede Tanganika Gölü'ne kurulmuş büyük limandan ülke genelinden gelen kahve, pamuk ve kalay da yurt dışına satılır.

Gelişim[değiştir | kaynağı değiştir]

Bujumbura Üniversitesi

Başlangıçta küçük bir köy olan Bujumbura, 1889 yılında Alman Doğu Afrikası'nda askerî bir merkez olunca hızla büyümeye başladı. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Belçika'nın Milletler Cemiyeti antlaşması uyarınca himayesini üstlendiği Ruanda-Urundi bölgesinin merkezi durumuna getirildi. Bu dönemde kentin adı, Usumbura'dan bugünkü hâline, Bujumbura'ya çevrildi. O günden bu yana kent ülkedeki iki ana etnik grup Hutu milislerinin, Burundi ordusunda baskınlık sağlamış Tutsilere karşı verdiği sürekli çatışmalara sahne olmaktadır.

Kent merkezinde büyük bir ulusal stadyum, büyük bir camii, katedral, Burundi Yaşam ve Coğrafya Müzeleri ile Rusizi Millî Parkı bulunur. Tanganika Gölü içinde Bujumbura ve Tanzanya'nın Kigoma kenti arasında işleyen feribotların yanı sıra, şehir merkezinin biraz dışında uluslararası bir havaalanı da vardır. Şehirde kendi adıyla kurulmuş bir de üniversite bulunur.

Koordinatlar: 3°23′G, 29°22′D

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]