Pervin Buldan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Pervin Buldan
Doğum 6 Kasım 1967 (1967-11-06) (48 yaşında)
Hakkâri, Türkiye
Etnik köken Kürt
Vatandaşlık Türkiye
Meslek Siyasetçi, Milletvekili
Siyasi parti Halkların Demokratik Partisi
Evlilik(ler) Savaş Buldan (1987–1994)
Çocuk(lar) 2

Pervin Buldan (d. 6 Kasım 1967, Hakkâri), Türk siyasetçi.

TBMM'de 23., 24. dönem Iğdır ve 25. dönem İstanbul milletvekilidir. Iğdır'ın ilk kadın milletvekilidir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1967'de Hakkâri'de dünyaya geldi. Babasının adı Halis, annesi Lütfiye'dir[1].

Lise öğrenimini tamamladıktan sonra kısa bir süre Iğdır İl Özel İdaresi'nde memurluk yaptı.[2] 1987'de kuzeni Savaş Buldan ile evlendi.[3][4] Evlendikten bir süre sonra eşinin işi nedeniyle İstanbul’da yaşamaya başladı; 1991'de ilk çocuğu dünyaya geldi. PKK'ya haraç vermekle suçlanan eşi, kimliği bilinmeyen kişilerce 2 Haziran 1994'te kaçırıldı ve 4 Haziran 1994'te öldürüldü.[2] Pervin Buldan, eşinin öldüğü gün erken doğum yaparak ikinci çocuğunu dünyaya getirdi.[5]

Eşini kaybettikten bir yıl sonra Cumartesi Anneleri'ne katıldı; dört yıl boyunca Taksim'de Galatasaray Lisesi önündeki eylemlerde yer aldı. Bir yandan da HADEP'te görev aldı; iki dönem Parti Meclisi üyesi oldu.

1999 seçimlerinde HADEP'ten İstanbul 3. bölge milletvekili adayı oldu, partisi %10 seçim barajını aşamadığı için milletvekili olamadı.

Mağdur Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği” adıyla bir dernek kuran Buldan, bu dernek kapatılınca 2002'de “Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Yakay-Der) 'in kuruluşunda yer aldı ve derneğin başkanlığını yaptı.

2002 Türkiye genel seçimlerinde DEHAP'tan İstanbul 3. bölge milletvekili adayı oldu ancak partisi seçim barajını aşamadığı için bu seçimde de milletvekili olamadı. 2005'te İsviçreli bir kadın girişimi tarafından Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen 1000 kadın arasında yer aldı.[6]

Milletvekilliği[değiştir | kaynağı değiştir]

2007 Türkiye genel seçimlerinde barajını geçebilmek için çeşitli partilerin desteklediği Bin Umut Adayları adlı blokta yer aldı. Iğdır’dan bağımsız aday olarak katıldığı seçimi kazandı ve Iğdır'ın ilk kadın milletvekili olarak meclise girmeyi başardı. Meclise girdikten sonra Demokratik Toplum Partisi (DTP) grubuna katıldı. DTP'nin Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılmasının ardından onun ardılı olan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)'ne geçti.

2011 Türkiye genel seçimlerinde Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku bağımsız adayı olarak tekrar Iğdır'dan milletvekili seçildi ve TBMM'nin 24. dönem milletvekillerinden biri oldu.

5 Temmuz 2011 tarihi itibariyle Barış ve Demokrasi Partisi grup başkanvekili olmuştur.

Pervin Buldan, 2009 Nisan'ında bir basın açıklaması sırasında şunları söylemiştir:

Bu şiddetin ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Bunların zemini, 29 Mart yerel seçimlerinden hemen sonra hazırlandı. 29 Mart seçimlerinde "Kürdistan" sınırlarını belirledik. Yani, Van'ı aldık, Siirt'i aldık, 86 yıllık geleneği bozarak Iğdır'ı aldık. Hakkari`de yüzde 90'lara varan oy oranına ulaştık.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]