Paprika

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Parika Sebzesi

Paprika, Capsicum annuum bitkisinin daha tatlı çeşitlerinin kırmızı meyvelerinin kurutulmasıyla yapılan öğütülmüş bir baharattır. Geleneksel olarak acı biberi de içeren Longum grubundaki Capiscum annuum bitkisinin çeşitlerinden yapılır. Paprika yapımında kullanılan biberler, klasik acı biberlere göre daha tatlıdır ve eti daha incedir.

Paprika yapımında kullanılan biberler, yüzlerce yıldır yetiştirildikleri Kuzey Amerika'dan, özellikle Orta Meksika'dan gelir. 16. yüzyılda İspanya ve Portekiz'e getirilen biberler Eski Dünya'ya tanıtıldı. Baharat, çeşitli mutfaklarda birçok yemek türüne renk katmak için kullanılır.

Paprika ticareti İber Yarımadası'ndan Asya ve Afrika'ya, Balkanlardan Orta Avrupa'ya yayıldı.

Paprika tatlıdan acıya kadar çeşitler içerir. Aroma ülkeden ülkeye de değişebilir. Tatlı paprika yapımında tohumların yarısından fazlası çıkarılırken, acı paprika bir miktar tohum ve sap bulundurur. Kırmızı, turuncu veya sarı rengi karotenoid içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Besin değeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir çay kaşığı (2 gram) paprika, 6 kalori içerir. A vitamini bakımından zengindir ve daha az miktarlarda ise E ve B6 vitaminlerini bulundurur.