Panfu

Vikipedi, sizin yazdığınız ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Panfu
Yayımcı(lar) Young Internet GmbH
Yapımcı(lar) Young Internet GmbH
Platform(lar) Online
Çıkış tarih(ler)i Almanya Aralık 2007

Fransa Şubat 2008
İspanya Şubat 2008
Hollanda Şubat 2008
Polonya Nisan 2008
Birleşik Krallık Nisan 2008
İsveç Temmuz 2008
Norveç Temmuz 2008
Finlandiya Temmuz 2008
Danimarka Temmuz 2008
Brezilya Temmuz 2010
Türkiye Ekim 2010

Tür(ler)i MMOPRG
Biçim(ler) Fare, Klavye

Panfu 6-13 yaşları arasındaki çocuklar için geliştirilmiş bir sanal dünyadır. Ücretsiz kayıt yaptırdıktan sonra her oyuncu kendisine ait bir panda oluşturabilir. Bu avatar ile oyuncu panfu adasında diğer oyuncularla sohbet edebilir, oyunlar oynayabilir ve macera yapabilir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Panfu 2007 yılının aralık ayında Young Internet şirketinde çalışan Kay Kühne ve Moritz Hohl tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Panfu bir kısaltma olup Panda kelimesiyle, Çincede şans anlamına gelen Fu'nun birleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır.[1] 2009 yılında 10 milyon kullanıcı sayısına ulaşan oyun avrupada çocuklar için geliştirilmiş en büyük sanal dünya olmuştur.[2] Bu süre içerisinde oyuncu sayısı 15 milyona yaklaşmış ve 12 ayrı dilde hizmet vermeye başlamıştır. Ama Türkçe dili oyundan kaldırılmıştır.[3]

Panfu'da Güvenlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu Sitede güvenlik her şeyden önce gelmektedir. Oyunda kötü söz kullanımını engellemek için sözcük filtresi bulunmakta ve kötü söz kullanan oyunculara otomatik uyarılar gönderilmektedir. Bunun yanı sıra oyundaki sohbet moderatörler tarafından da gözetlenmekte ve kurallara uymayan oyuncuların hesapları kilitlenebilmektedir. Ayrıca oyunda yüksek güvenlikli sohbet özelliği bulunmakta ve çocuklar kalıp cümleler seçerek sohbet edebilmektedir.[4] Ayrıca oyuncuların kişisel bilgilerini paylaşmaları veya sormaları yasaktır.

Dünya[değiştir | kaynağı değiştir]

Panfu'da oyuncular avatarlarıyla çeşitli yerleri gezebilirler: Şehir, Liman, Orman, Volkan vb... Her bölgede oyuncuların tek başlarına veya birbirleriyle oynayabilecekleri küçük oyunlar bulunmaktadır. Güvenli Çocuk Sohbeti ile çocuklar keyifli vakit geçirebilir ve birbirlerine oyunların çözümünde yardım edebilirler. Oyuncular mini oyunlardan jeton kazanabilir ve bu jetonlarla Pandalarına kıyafet ve eşya alabilirler. Ağaç ev her oyuncunun kişisel olarak düzenleyebileceği bir odadır.

Öğretici Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunların bir bölümü Pedagoglar ve Eğitim Enstitüleri tarafından geliştirilmiştir. Bu oyunlar Çocuklara eğitici bilgiler vermektedir. Örnek olarak „Sualtı Okulu“'nda bulunan öğretici oyunlar, Çocukların İngilizce öğrenmesine yardımcı olmaktadır.

Özel Alan[değiştir | kaynağı değiştir]

Panfu temel olarak ücretsiz bir çevrimiçi oyundur. Belirli özellikler ise „Altın Paket“ alımı ile

kullanılabilmektedir. Bu üyelik bir ay,altı ay ve ömür boyu olarak satın alınabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]