İçeriğe atla

Paşmakçızade Abdullah Efendi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paşmakçızade Abdullah Efendi
Osmanlı Şeyhülislamı
Görev süresi
17 Mayıs 1731 - 24 Şubat 1732
Yerine geldiği Mirzazade Şeyh Mehmed Efendi
Yerine gelen Damadzade Ahmed Efendi
Kişisel bilgiler
Doğum 1680
İstanbul
Ölüm 1732
Konya
Mesleği Din alimi
Dini İslam

Paşmakçızade Abdullah Efendi (d. 1680, İstanbul- ö. 1732, Konya), müderris, kadı, kazasker, Osmanlı şeyhülislamı.

Şeyhülislam Paşmakçızade Ali Efendi'nin oğludur. İlk eğitimini babasından aldı. Öğrenimini tamamladıktan sonra çeşitli medreselerde müderrislik yaptı. 1713'te Yenişehir ardından Mısır ve (1714-1715)'te İstanbul kadısı oldu. Üç yıl sonra bu görevinden azledildi ve nakibüleşraf tayin edildi (1718). Damat İbrahim Paşa'nın sadrazamlığı döneminde önce Anadolu kazaskerliğine (Aralık 1719), daha sonra Rumeli kazaskerliğine getirildi (1725). Buradaki görev süresi tamamlanmasına rağmen ikinci defa Rumeli kazaskerliğine getirildi (1728).

1730'da Patrona Halil İsyanı nedeniyle görevine son verildi. Şeyhülislam Mirzazade Şeyh Mehmed Efendi rahatsızlığı sebebiyle görevinden istifa edince onun yerine şeyhülislam tayin edildi (1730). I. Mahmut devrinde on ay kadar şeyhülislamlıkta kaldı.

Kısa bir süre sonra, kibirli oluşu ve kırıcı,sert sözleriyle herkesi incilten tavrı yüzünden padişahın ve ulemanın sevgisini kaybetti. Özellikle İran'la barış anlaşması için oluşturulan mecliste gereksiz itirazlarda bulunması azline sebep oldu (1732). Hacca gittikten sonra dönüşte Şam'a yerleşmek istedi. Üç ay Şam'da kaldıktan sonra İstanbul'a geri çağrıldı ve Konya'da ikamet etmesi istendi. Konya'ya yerleştikten kısa bir müddet sonra öldü. Bazı kaynaklarda zehirlenerek öldürüldüğü rivayet edilmektedir. Mezarı Konya Mevlana Türbesi haziresindedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
Mirzazade Şeyh Mehmed Efendi
Osmanlı Şeyhülislamı
1731 - 1732
Sonra gelen:
Damadzade Ahmed Efendi