Paşayeri, Kırklareli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Paşayeri
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırklareli
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 718
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0288
İl plaka kodu 39
Posta kodu 39000

Paşayeri, Kırklareli ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

1893 tarihinde Bulgaristan'dan yapılan göç sırasında birçok aile Anadolu'ya göç etmiş ve İznik tarafına kadar ulaşmışlar. Hatta bu ailelerden bazıları İznik'kalmış ve köyümüzden halen bu akrabalarını görenler vardır. Büyük birçoğunluk Anadolu'ya alışamayıp tekrar geri dönmeye karar vermişlerdir. En son köyün deresinin yanında halen durmakta olan eski bir pınarın yanında konaklamışlardır. Uzun bir süre orada kalıp o arazinin sahibi olan paşaya işçilik yapmışlardır. Daha sonra paşa onları orada kalmaya ikna etmiş ve paşanın ölümünden sonra çoluk çocuğu olmadığı için bu arazileri devlet onlara paylaştırmıştır.

Daha sonraki ikinci bir göç dalgasında devlet buraya bazı aileler gene yerleştirmiş; onlara da toprak vermiştir. Halen de bu aileler köyün üst kısmındadır ve burası da köylü tarafından "macır mahallesi" olarak isimlendirilmiştir .Kırklareli Merkez İlçe’ye bağlı, 2012 yılı nüfus sayımına göre 495 kişilik bir nüfusa sahip köyün kuruluş tarihi çok eskilere dayanmaktadır. 1877-78 Osmanlı - Rus Savaşı sırasında, 1935 ve 1950 yıllarında Bulgaristan Eski Cuma bölgesindeki köylerden gelenler buraya yerleştirilmiştir.

Dolhan, Koyunbaba, İnece, Ürünlü, Büyük Gerdelli, Keramettin köyleriyle sınırı bulunan köyün geçim kaynağını buğday, ayçiçeği, mısır ekimi ile hayvancılık oluşturur.

Komşu köylere asfalt yolla ulaşımın mümkün olduğu köyün yararlandığı 2500 dönüm civarında ormanı ve 1980’li yıllarda yapılmış bir göleti bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köyü yemekleriyle meşhurdur insanları çok iyimser ve canayakındır yemekleri: çömlekte kuru fasulye,çeşitli börekler,tatlılar,pilav,mantı vb.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırklareli merkezine 22 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 793
2000 718
1997 727

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]