Kızılcıkdere, Kırklareli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kızılcıkdere
—  Köy  —
Kırklareli
Kırklareli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırklareli
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 863
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0288
İl plaka kodu
Posta kodu 39000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Kızılcıkdere, Kırklareli ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Kızılcıkdere adı: Kızılcıkdere kurulurken Ertuğrul Gazi'nin adı verilmiştir. Köyün adı, Kırklareli köy kayıtlarının 46. cildinde Ertuğrul olarak geçmektedir. Cumhuriyet kurulduktan sonra köyün adı değiştirilmiştir. O zaman derelerinde bol miktarda kızılcık ağacının olmasından dolayı Kızılcıkdere adını almıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bugün Kızılcıkdere'nin bulunduğu yerde eskiden 2. Abdülhamit'in torununa ait bir çiftlik vardı. Bir Amuca köyü olan Gaybılar'ın, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşıyla Bulgaristan'ın eline geçmesi üzerine, Bulgar egemenliğinde yaşamak istemeyen Karadayı Ailesi, Gaybılar Köyünden güneye doğru göçüp bu çiftliği satın aldı. Karadayılar'ın ardından aynı köyden başka ailelerin de gelip çiftliğin etrafına yerleşmesiyle Kızılcıkdere köyünün temeli atılmış oldu. Zaman içinde Bulgaristan'ın Yumrukkaya, Gündüzler, Belören, Dikence, Bokluca, Gaybılar ve Çırpan köylerinden Amuca Kabilesi'ne mensup 60 hane daha geldi ve 1887 yılında köy kurulmuş oldu. Resmi olarak köyün kuruluşu 1897 yılında kayıtlara geçmiştir. 1900 yılında köyden ayrılan 20 hane Balıkesir'deki Ertuğrul Köyü'nü kurmuşlardır. Gidenlerin çoğu Yumrukkaya kökenlilerdi.

(Kaynak kişiler. Enver Solak. K.eli/Kızılcıkdere .1917.2003Ortaokul. Hasan Aktı. Kırklareli/Deveçatağı. 1922. İlkokul. Ahmet Sayan. Balıkesir /Ertuğrul. 1926. İlkokul. Ali Açıl.K.eli/ Deveçatağı. İlkokul. (1930-1998) Sami Doğancılar. Balıkesir/Ertuğrul. 1935. Emekli Ast Subay.)

Kızılcıkdere Köyünü kuranlar Amuca Kabilesindendir. Başbakanlık Arşivindeki “Osmanlı İmparatorluğu’nda oymak ve cemaatler” ile ilgili kayıtlara göre Amuca Kabilesi, 15. yüzyılda Anadolu’dan Balkanlara geçip yerleşen Yörük Türkmen oymaklarından birisidir.

Kabilede kime sorulursa sorulsun “ Siz kimin soyundansınız? ” denildiğinde “Biz AMUCA KABİLESİNDEN ERTUĞRUL GAZİ SOYUNDANIZ“ denir. Bu kabileye "amuca" -bugünkü söyleyişle "amca"- denilmesinin sebebi Amucaların, Ertuğrul Gazi’nin büyük oğlu, Osman Gazi’nin ağabeyi olan GÜNDÜZ ALP’in soyundan geliyor olması, yani Osman Gazi'nin soyundan gelenlerin amcası olmasıdır. Balkanlara gelindiğinde ilk kurulan Amuca köylerinden birinin adının GÜNDÜZLER olması, bunun göstergelerindendir. Kızılcıkdere'yi kuran Amucaların köye "Ertuğrul" adını vermeleri ve daha sonra köyden ayrılıp Balıkesir'de başka bir köy kuran Amucaların bu köye de "Ertuğrul" adını vermeleri O'nun soyundan geldikleri içindir.

Sonuç olarak Kızılcıkdere’yi kuran Amucalar, Kayı Boyu’na mensup bir Türkmen oymağıdır. (Kaynak: Araştırmacı yazar Refik Engin'in yazıları, Cevdet Türkay 1979, Birdoğan 1990 :216, Soysü 1992 :146)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kızılcıkdere köyü Kırklareli İlinin Merkez İlçesi'ne bağlı bir köydür. Batısında Kırklareli İli, doğusunda Üsküpdere Köyü, güneyinde Bayramdere Köyü, kuzeyinde Üsküp İlçesi bulunmaktadır. Köyün Kırklareli iline uzaklığı 7 km'dir. Köyün kuzeyinde halk arasında 'koruluk' ya da 'kalelik' olarak adlandırılan, Kızılcıkdere korusu bulunmaktadır. Bu koru bölge halkı tarafından mesire yeri vazifesi görmekte, piknik ve şenliklere ev sahipliği yapmaktadır. Köyün doğusunda, köy arazisinin %25'ine tekamül eden alan da 2000 yılında "Organize Sanayi Bölgesi" kurulmuştur. Bu bölge, 850 hektara varan genişleme kapasitesiyle, Trakya'nın Çerkezköy'den sonra en büyük 2. organize sanayi bölgesi olmaya adaydır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

colspan=2 2009
2007
2000 863
1997 857

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.sucuk üretiminde kırklarelinde oldukça ileridir. sucuklarımızın çok güzel olduğu için hep sucukların arkasındayız

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Taşımalı Eğitim sistemine bağlı olarak komşu köylerle birlikte Kırklareli merkezde eğitim verilmektedir,Köyde ilköğretim okulu kapalı. Cami vardır, Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur.725 S.Tarım Kredi koop ile S.s.Tarımsal köy kalkınma kooperatifi vardır.

Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  • []
  • []