Kavakdere, Kırklareli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kavakdere
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırklareli
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 715
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0288
Posta kodu 39000

Kavakdere, Kırklareli ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kuruluşu 93 harbi olarak bilinen Osmanlı Rus savaşına (1877) dayanmaktadır.köyün kurucuları olan insanlar Bulgaristan ın Varna Dobruca Yanaz vb yerlerinden göç etmişlerdir. Köyün adının ner eden geldiği bilinmemekle beraber anlatınlanlara göre Kavakdere Köyü sakinlerinin dere kenarlarına ve tarlalarına çok kavak ağacı ektiklerinden dolayı köye Kavakdere Köyü denmektedir. Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Köyde yaşayan halk genellikle gacal dır ve 1951 yılında Bulgaristan ve Romanya dan göç eden 4 aile vardır bu aileler akrabadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köy genel olarak Trakya kültürünü yansıtmaktadır.İnsanlarımız sıcakkanlı ve misafirperver insanlardır. Birkaç yıl öncesine kadar köy dışarı ya pek göç vermezdi bu yüzden nüfus fazlaydı ve yardımlaşma üst düzeyde idi.Ancak son yıllarda dışarı ya göç fazlalaştığı için tüm Trakya köylerinde olduğu gibi bizim köyde de nüfus çok azaldı ve toplumsal yaşam azalarak hayat bireyselleşmeye başlamıştır

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırklareli merkezine 22 km uzaklıktadır.Köyün yüzölçümü 22000 dönümdür.Arazi yapısı genellikle düzlük arazilerden oluşur.Bitki örtüsü bakımından pek zengin değildir.Genellikle tahıllar ve ayçiçeği yetiştirilir.Son yıllarda karpuz yetiştiriciliği artmıştır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 715
1997 626

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. KARPUZUMUZ MEŞHURDUR.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]