Armağan, Kırklareli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Armağan
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırklareli
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 810
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0288
Posta kodu 39000
Resmî site
[1] -

Armağan, Kırklareli ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Armağan köyü yerleşim yeri olarak çok eskilere dayanmaktadır. Doğu Roma ve Bizans imparatorlukları dönemlerinde de yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Armağan köyü içindeki alt yapı ve eski ev kalıntıları Roma ve Bizans imparatorluklarına ait kültürel motifler sunmaktadır.

Türklerin Rumeli’ye geçişiyle birlikte Edirne ve Kırklareli Osmanlı idaresine geçmiştir; fakat buradaki azınlığın taşınması uzun yıllar alıyor. Köyün ilk hatırlanan ismi sırasıyla Sur Hisar,Boyacı,Hayde ve Hediye’dir. Daha sonraları Balkan Harbinden sonraki değiş – tokuş sırasında buraya Yunanistan, Bulgaristan ve Yugoslavya tarafından gelen Türkler Sultan Abdullaziz döneminde, Balkan Harbinden önce gelenler Tekirdağ yöresine yerleştirilmek isteniyor. Bu köydekiler orman anlamına gelen “balkanlık” yerlerde yaşamaya alıştıkları için bugünkü Armağan köyü onlara hediye ediliyor ve köyün adı “Hediye” olarak kalıyor. Daha sonra uluslararası antlaşmalardan doğan mübadele çerçevesinde Boşnaklar ve Bulgaristan’dan gelen Pomaklar buraya yerleştiriliyor, buradaki Rumlarda mübadele sonucunda ülkelerine gidiyor. Bugünkü toplumun içinde büyük çoğunluk Pomak olmakla birlikte Boşnak ve daha değişik Balkan uluslarından insanlar buraya yerleşmiştir. Buraya gelenlerin birçoğu Müslüman olmuş başka ırklara mensup fertlerden oluşmaktadır. Buraya gelen vatandaşlarımızın mübadele sonucu akrabalarının bir kısmı Balkanlarda kalmıştır. Geldikleri yerlerde kalan akrabalarıyla ilişkilerini halen daha sürdürmektedirler. Meselâ Bulgaristan’ın Filibe Yunanistan Selanik in Gümülcine gibi yerlerinde akrabaları bulunmaktadır.

Buraya yerleşmiş olan insanlar, her ne kadar mübadele sonucu yerleşmiş olsa da, Balkanlardan kaçak olarak gelen sülaleler de vardır. Mesela Dal sülalesi Yunanlar tarafından köyleri yakıldığı için buraya yerleştirilmişlerdir. Armağan köyünün eski bir yerleşim yeridir. Otuz yıl öncesine kadar kaldırımlar döşelidir ve alt yapısı vardır; fakat sonradan bunlar sökülmüştür. Üç kere yangın tehlikesi geçirmiştir, evler birbirine yakın olduğundan dolayı yangın tahribatı oldukça etkili olmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Armağan Köyünün taşıdığı kültür Rodop kültürü olup, aydın ve sosyal insanlardır. Geleneklerine bağlı, kız ve erkek çocuklarını okutmak için azami çabayı sarfetmektedirler. 2000 yılında Türkiye'nin en çok kitap okuyan köyü seçilmiştir. Köyün % 80' pomak asıllıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Armağan köyü Marmara bölgesi içerisindedir. Kırklareli’ne uzaklığı Armağan-Kapaklı üzeri 35 km, Armağan- Düzorman üzeri 25 km. Bulgaristan’a uzaklığı 15 km. kadardır. Çevre köylere nazaran daha gelişmiş bir köy olan Armağan köyü batısında Düzorman ve Koruköy , kuzeydoğusunda Armutveren köyü, güneyinde Çukurpınar köyü, kuzeyinde Karadere köyü ile komşudur.

Armağan köyünde Aşağı mahalle ve Yukarı mahalle olmak üzere iki mahalle vardır ve bu mahalleler birbirleriyle bitişiktir. Evler birbirine yakın olup toplu köy tipi özelliği göstermektedir. Tarlalar evlerden uzaktadır.

Kırklareli’nin kuzey doğusunda olan merkeze 25 km uzaklıktaki,Dereköy sınır kapısına uzaklığı 20 km olan, Istıranca dağlarının güney eteklerinde bulunan 42.000 Dekar idari sınırlara sahip 8000 Dekar ekilebilen tarım arazisi ile 1000 Dekar baraj sahası ile çevrili alan ve kalan kısmını da 33.000 Dekar orman olan köyümüz; engebeli olup,kısmen ovası,dereleri,doğasıyla,barajıyla bir tutku olup yaşanılacak yerler içinde en mükemmel olan bir yerdir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 810
1997 795

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hane Sayısı : 220 Denizden Yüksekliği (Rakım) : 370 Metre İl : Kırklareli İlçe : Kırklareli İl/İlçe Merkezine Uzaklığı : 25 Km Dereköy Sınır kapısına Uzaklığı : 24 Km Köy Muhtarının Adı : Recep Dal Cep : 05432733848 Muhtarlık Tel / Faks : 0 288 233 82 01 Köy Konağı : Var Sağlık Evi : Var İlköğretim Okulu : Var Su Şebekesi : Var Kanalizasyonu : Var Bilgi İşlem Merkezi : Var İnternet / ADSL Kullanıcısı : 4 Kişi Ekilebilen Arazi : 8000 Dekar Ekilen Arazi : 6000 Dekar Sulanabilen arazi : 600 Dekar Küçükbaş Hayvan Sayısı : 4500 Adet Büyükbaş Hayvan Sayısı : 600 Adet Süt Ürünleri İşletmesi : 3 Mandıra var Market : 2 Kahvehane : 5 Cami : 1 Kuran Kursu Binası : 1 Kuran Kursu Lojmanı : 1 Okul Lojmanı : 1 Cami Lojmanı : 1 Sağlık Evi Lojmanı : 1 Marangoz Ustası : 2 Demir Doğrama Ustası : 1 Traktör Sayısı : 52 Kamyon-Kamyonet-Otomobil : 62 Bilgisayar : 18 İlköğretimde Okuyan Öğrenci sayısı : 39 Lisede Okuyan Öğrenci sayısı : 15 Üniversite Okuyan Öğrenci sayısı : 13 Bağkur-SSK-v.s.’den Emekli olan : 135 Kişi Bağkur-SSK’ lı Olan Pirim yatıran : 127 Kişi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

https://web.archive.org/web/20110305005234/http://armagankoyu.com/