Üsküp, Kırklareli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Üsküp
Kırklareli
Kırklareli
Ülke Türkiye
İl Kırklareli
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İdare
 • Belediye başkanı Hüseyin KASAP
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 233
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0288
Posta kodu 39000
Resmî site
[1]

Üsküp, Kırklareli ilinin merkez ilçesine bağlı bir beldedir.

Üsküp’ün tarihi çok eski devirlere dayanmaktadır; M.Ö. 7. y.y'da Tuna boyları ve Kuzey Karadeniz’de devlet kuran İskitler tarafından ele geçirilmiştir. O zamanlar -İskit-Yüzküp- denilen yer zamanla ”Üsküp” olarak söylenmeye başlanmıştır.

Ayrıca Üsküp adının; “Nöbet Yeri, Nöbet Tepesi” anlamına da geldiği belirtilmiştir. Üsküp’ün önce Hisarcık Kalesi yöresinde kurulduğu bilinmektedir. Burada Bizanslılar döneminde Ayayorgi Manastırı da yapılmıştır. Kale yakınlarındaki ayazmadan (Krasua) Üsküp Beldesi’nin içme suyu temin edilmektedir. Bu yöreye yakın Sazara köyünden Roma İmparatoru Sezar’ın geçtiği ve buradaki bir çeşmede “Sezar” yazdığı bilinmektedir.

Hisarcık kalesi 5. yy sonlarına doğru barbarlar tarafından talan edilip yıkılmıştır. Üsküp bu tarihten sonra şimdiki yerinde inşa edilmiştir. Şimdiki yerinde Ayaparskevi Manastırı ve tarihi ve mimarı değeri yüksek Üsküp Kilisesi yapılmıştır. Bugün bu kilisenin temelleri ve fotoğraflarından Trakya çapında değerli ve büyük bir eser olduğu görülmektedir.1937 yılında Türkiye'nin pek çok yerindeki kiliseler gibi yıkılmıştır. Yıkılmadan önce birkaç yıl cami olarak hizmet görmüştür.

Üsküp, 1368 yılında I. Murat zamanında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Bu dönemde “Küçük Üsküp” diye anılmıştır.1661 yılında Üsküp’e uğrayan Evliya Çelebi ”Seyahatname”sinde burayı şöyle anlatmaktadır;

Kırk kilise sancağına bağlı yüzeli akçe payesi olan bir kazadır. Edirne Medresesine bağlı bir vakıf arazisidir. Müslüman kasabası olup, Bulgar ve Rumları çoktur. Tamamı 6 mahalle olup, 3000 kırmızı kiremitli altlı üstlü süslü konaklar vardır. Herkes evinin altına birer dükkân yapmıştır. Müslüman Mahallesinde eski bir cami, 6 mescit, 4 han ve 1 hamamı bulunmaktadır. Rumlar buradaki topraklardaki üzümlerden dünyaca meşhur şarapları yaparlar.” Osmanlı Devleti’nin son yılarında, 1915 yılında Bulgaristan’dan 385 göçmen Üsküp kasabasına gelip yerleşmiştir.

Esas göç hareketi 24 Temmuz 1923 yılında imzalanan Lozan antlaşmasına göre Batı Trakya’da Drama, Kavala, Selanik, Serez yöresinde yaşayan Türkler ile Üsküp’te yaşayan Rumlar mübadele ile yer değiştirmiştir. İki gün içinde 4000 Rum Yunanistan’a göç ettirilmiştir. Burada Serez yakınlarında Neos Skopos (Yeni Üsküp) adıyla yeni bir yerleşim yeri kurmuşlardır. Daha sonraki yıllarda Romanya, Yugoslavya ve Bulgaristan’dan yeni göç hareketleri olmuştur. Beldemiz ile Yunanistan’da bulunan Neos Skopos (Yeni Üsküp) kardeş şehir ilişkisi içerisindedir. Her iki belediye karşılıklı olarak ziyaretlerde bulunmuşlardır.

12 Mayıs 1925 tarihinden beri önemli bir bucak merkezi olarak günümüze kadar gelmiştir.

Üsküp Beldesi, Marmara Bölgesi’nin, Trakya kesimindeki, Yıldız Dağları bölümünde yer alır. Kırklareli Merkez ilçe sınırları içerisindedir. Şehrin 17 km. doğusunda yer alır. Denizden yüksekliği 300 metre kadardır.

Üsküp’ün çevresinde; doğusunda Hacıfaklı, Kurudere, Çayırdere, Kuzeyinde Beypınar, Çukurpınar, Batı yönünde Armağan, Yörükbayır, Demircihalil, Yündalan, Güneyden ise Üsküpdere, Karıncak, Kızılcıkdere, Kaynarca ve Pınarhisar ile komşudur.

Üsküp, Yıldız Dağları eteklerinde yer alır. Üsküp Deresinin iki yamacında kurulmuştur. Doğu yamacında Cevatpaşa, Gündoğdu, batı yamacında Kemalpaşa,Mehmetçavuş Mahalleleri yer alır. Mahalleler iki köprü ile birbirine bağlanmıştır.

Üsküp toprakları çok geniştir. Birden fazla toprak çeşidi görülür. Kara kepir toprakları, kireçli, kumsal, kahverengi, kestane renkli step toprakları vardır.Yıldız Dağlarının bir bölümü Üsküp topraklarında yer alır.Ergene Ovası’nın bir kısmı Üsküp merasını meydana getirir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

İklimi; Karasal iklim ile Karadeniz iklimi arasında bir geçiş tipi görülür. Kışlar yağmur ve kar yağışlı ,yazlar sıcak geçer.Yazın da yağış görülür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Üsküp Beldesi’nin son sayımındaki nüfusu 2750 kadardır.Üsküp’e bağlı köylerle beraber nüfusu 5000 kadardır. Üsküp göç veren bir yerdir. Üsküp’ten göç edenler başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın muhtelif ülkelerine, İstanbul’a ve komşu kentlere göç etmiştir. Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi ve Üsküp’te çeşitli işyerlerinin açılması ile göç azalmıştır.

Yıllara göre nüfusu;¹

2000 2.752

1997 2.708

1990 3.017

1985 3.333

1980 3.473

1975 3.707

1970 3.669

1965 3.756

1960 3.825

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yetiştirilen ürünler: Buğday, ayçiçeği, arpa, yulaf, çavdar, üzüm, mısır, baklagiller, çeşitli meyve ve sebzeler.

Hayvancılık azalmıştır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık gelişmiştir. Sanayi gelişme göstermiştir. Beldede parke, bıçak, un, hayvan ürünleri, ahşap mutfak fabrikaları vardır.Çorap fabrikası inşası bitmiştir, o da aktif haldedir.

Özellikle bağcılık önemli bir faaliyettir. Kaliteli şarap üretmek amacıyla araştırmalar yapan bir sanayici, bütün Türkiye’yi taramış ve en kaliteli şarap yapımı için elverişli toprakların Üsküp’te olduğunu yaptırdıkları analizden anlaşıldığını beyan etmiştir. Hemen hemen herkesin bağı mevcuttur. Hardaliye ve üzüm pekmezi yapılmaktadır. Üzümlerin bir kısmı yıllarca Tekirdağ şarap fabrikası tarafından satın alınmıştır.

Kasabamızda 20-25 sene çavdar sazından şerit örülmüştür. Örülen şeritler şapka, çanta, dekoratif malzemeler, turistik eşya yapımında kullanılmıştır

Belediye Başkanları[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Belediye Başkanı Hüseyin YILMAZ olup sırasıyla; Ahmet SAİN, Raşit ENGİN, İsmail SAİN, Hasan ARAS, Remzi SAİN, (Rasim PEKER 1960 ihtilali atamayla belediye başkanlığı yapmıştır.), Durmuş AKSU, Süreyya PEKER SAİN, (Kazım ZÜLFİKAR ve Ferhat KÖKEN, 1980 ihtilalinde atamayla belediye başkanlığı yapmışlardır.) Erdoğan KIYICI (2004-2014) ve son başkan Hüseyin Kasap'tır(2014-....).

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]