Otto Abetz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Otto Abetz

Heinrich Otto Abetz (26 Mart 1903 – 5 Mayıs 1958) II. Dünya Savaşı sırasında fiilen Nazi Almanyası'nın Vichy Fransası'ndaki büyükelçisi ve mahkûm edilmiş bir savaş suçlusu idi.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Abetz 26 Mart 1903'te Schwetzingen'de doğdu. Otto, sadece 13 yaşındayken ölen bir emlak müdürünün oğluydu. Abetz, Karlsruhe'de matematik dersi verdi ve orada bir kız okulunda sanat öğretmeni oldu. Sonunda Joachim von Ribbentrop'un yakın arkadaşı olduğu Hitler Gençliğine katılacaktı. Ayrıca Sosyal Demokratların paramiliter kolu Reichsbanner'in kurucularından biriydi ve Otto Strasser'la ilişkili bir grup muhalif Naziler olan Kara Cephe gibi gruplarla ilişkiliydi.

Abetz, Franco-Alman ilişkilerini güçlendirmek için bir miras geliştirdi. Erken yaşta Fransız kültürüne ilgi duyan Yirmi yaşlarında gençler için bir Fransız-Alman kültür grubu ve Jean-Luchaire (Sohlberg Kongresi) başladı. Grup, meslek, sosyal sınıflar, siyasi eğilimler ve dini aidiyet yüzlerce Alman ve Fransız gençliğini bir araya getirdi. Grup ilk konferansını Kara Orman'da yaptı ve sık sık kayak pistleri, kamp ateşi ve pansiyonlar çevresinde toplandı. Grup, Luchaire'nin Notre Temps ile olan bağlantısı ile medya ile ilişkileri sürdürdü ve Abetz Sohlberg Circle'ı (Sohlbergkreis) başlattı. 1934'te Sohlberg Çevresi, Pierre Drieu la Rochelle ve Jacques Benoist-Mechin'in yer aldığı Franco-Alman Komitesi (Comité France-Allemagne) olarak yeniden doğdu.

Ateşli bir Francophile olan Abetz, 1932'de Luchaire'in Fransız sekreteri Susanne de Bruyker ile evlendi. O sırada politikası solcuydu ve faşistlerle farklılıkları köprü kuran pasifist olarak biliniyordu.

Nazi dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Abetz, Alman Dışişleri Servisi için başvurduğu 1937 yılına kadar Nazi Partisi]]ne girmedi. 1938'den itibaren Paris'te Almanya'yı temsil ediyordu. Orada, 1939'da mason locası Goethe'ye katıldı.

Abetz, 1938'de Münih Konferansına katıldı. Haziran 1939'da Fransa'dan gönderildi ve iki Fransız gazetenin editörlerine rüşvet vererek Alman yanlısı yazılar yazdı. Fransa Dışişleri Bakanı Georges Bonnet'in karısının iki editörün yakın arkadaşı olduğu ortaya çıktığında Fransa'dan bir skandal yarattı. Fransız basında Bonnet'in Abetz'den rüşvet aldıklarına dair çok saçma spekülasyona yol açtı, ancak söylentileri destekleyecek hiçbir kesin kanıt ortaya çıkmadı.

Varşova'nın düşüşünde Adolf Hitler'in yanında bulundu ve Alman Führer'in tercümanı olarak görev yaptı. Alman işgali sonrasında Haziran 1940'ta Fransa'ya döndü ve Joachim von Ribbentrop tarafından Paris'teki elçiliğe atandı.

Hitler'in 30 Haziran yönetmeliğini takiben, Ribbentrop tarafından sanat, kamu, özel ve özellikle de Yahudi mülkiyetindeki tüm nesneleri "koruma" projesine atandı. Abetz heyecanla işe başladı ve Wehrmacht'a, elçiliğin "Fransız sanat eserlerinin ele geçirilmesiyle ... ve Yahudilere ait eserlerin listelenmesi ve el konmasıyla" suçlandığını duyurdu. 17 Eylül 1940'ta Hitler, Rosenberg'e bıraktı ve yakında Abetz'i müsadere işinden çekti. Pétain hükûmeti Abetz'in teşebbüslerini Ekim ayının sonlarında protesto etti, ancak hiçbir şey Alman ajanslarını durduramadı.

Vichy Fransası Büyükelçisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasım 1940'ta Abetz, Paris'teki Alman Büyükelçiliğine, işgal altındaki Fransa'da, 37 yaşında, yani Temmuz 1944'e kadar bu görev için seçildi. Ayrıca, Ribbentrop'un Dış Hizmetteki özel birimi aracılığıyla Fransız beşinci köşe yazarlarının başında bulundu. Abetz, Almanya ve Fransa arasında hiçbir zaman barış antlaşması olmadığı için asla Büyükelçilik olarak akredite olmadı ancak bir büyükelçinin tam yetkileri ile hareket etti. Paris'teki Alman askeri yönetimine tavsiyede bulundu ve Vichy Fransası ile ilişkilerden sorumlu oldu. Mayıs 1941'de, Alman Protokollerini Fransızların askeri tesislerine erişimi genişletmek için müzakerelerde bulundu.

Otto Abetz, von Ribbentrop'a hayran ve saygı duyan az sayıdaki Alman yetkililerden biriydi. Birincil hedefi, Pierre Laval ve Amiral François Darlan ile müzakereler yoluyla Fransızlardan tam işbirliğinin sağlanmasıydı.

Abetz askere, Gestapo'ya ve SD'ye tavsiyede bulundu, Ancak yine de onun tavsiyesine kulak asılmadı. Alman Hükûmetinin resmi temsilcisi olan SS-Standartenführer (Albay) onursal rütbesiyle bu girişimi mümkün olduğunca ele geçirmeye çalıştı. 1940'ta, Alman kültürünü Fransız insanlara sunarak, Fransız-Alman ilişkilerini iyileştirmeyi amaçlayan Karl Epting'in başkanlığındaki Alman Enstitüsünü kurdu. Enstitü'nün Almanca kurslarına otuz bin kişi katıldı ancak Almanya'nın en iyi müzisyenleri arasında Herbert von Karajan ve Berlin Filarmoni Orkestrası'nın da bulunduğu konserlerin çok daha popüler olduğu söylendi.

11 Kasım 1942'de Vichy Fransa'nın tümünün işgal edilmesinin ardından, Fransa'nın tamamı askeri polisle birlikte Alman askeri yetkilileri tarafından yönetildiğinden, von Ribbentrop'un etkisi çok azdı. Abetz, Paris'teki von Ribbentrop'a yardım etmekte güçsüzdü. Von Ribbentrop Kasım ayında Vichy Fransa'nın işgalinden sonra onu geri çağırdı. Abetz nedenini anlamasa da, işlerin kötü gittiğini biliyordu. Tam bir yıl boyunca ne Hitler ne de von Ribbentrop'u gördü. Fransız gönüllü Waffen-SS birimi Charlemagne'nin kurulması için yalnızca bir kez istifa etmişti.

Eylül 1944'te Fransa'dan ayrıldı ve Alman orduları geri çekildi. İsveç büyükelçisi Raoul Nörling'e bir önceki ayın yedinci günü Almanların politik mahkûmları ne öldürdüğünü ne de Paris'i terk etme planları yapmadığını iddia ettiler.

Yargılanması ve mahkûmiyeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Abetz, Ekim 1945'te Schwarzwald'da Müttefik yetkililer tarafından tutuklandı. Tutuklanmasının ardından Fransa'da, Soir'e aktarıldı. Temmuz 1949'da bir Fransız mahkemesi, Abetz'i insanlığa karşı suçlar nedeniyle 20 yıl hapis cezasına, özellikle de Fransız Yahudilerinin Drancy kampından, Nazi imha kamplarına sürülmesindeki rolünden dolayı mahkûm etti. 17 Nisan 1954'te Loos cezaevinden serbest bırakıldı.

5 Mayıs 1958'de Köln-Ruhr otobanında Langenfeld yakınlarındaki bir trafik kazasında öldü.[1]

Akrabaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük yeğeni olan Eric Abetz, Avustralyalı bir muhafazakâr ve Avustralya Senatosu'nun Liberal üyesi ve bir zamanlar Tony Abbott hükûmetinde bir kabine bakanıydı. Eric Abetz, kendisini Nazi vasiyetinden uzaklaştırmıştır.[2]

Bir başka büyük yeğeni olan kardeşlerinden biri olan Rahip Peter Abetz, 11 Mart 2017 eyalet seçimlerine kadar Liberal Partisi temsil eden Batı Avustralya Yasama Meclisi üyesiydi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Carmen Callil. "Bad Faith: A Forgotten History of Family, Fatherland and Vichy France" 8 Aralık 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Random House Digital, Inc., 2007, p. 559. 0-307-27925-1, 978-0-307-27925-5.
  2. ^ James Campbell and Lincoln Wright, "My family's Nazi past" 14 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Sunday Herald Sun, 2 March 2008.