Osmanlı-Suudi Savaşları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Osmanlı-Suudi Savaşları
Tarih Erken 1811-1818
Bölge Arap Yarımadası
Sonuç İlk Suudi Devleti'nin sonu
Taraflar
First-saudi-state3.JPG İlk Suudi Devleti Ottoman flag.svg Osmanlı Devleti
Komutanlar ve liderler
First-saudi-state3.JPG Saud Al-Kabeer
First-saudi-state3.JPG Abdullah bin Suud
Ottoman flag.svg Kavalalı Tosun Paşa
Ottoman flag.svg Kavalalı İbrahim Paşa
Güçler
20.000 50.000
Kayıplar
14.000 ölü
6.000 yaralı
I. Abdullah'ın idamı
Diriya'nın yerle bir edilmesi
2.000 şehit
1.000 yaralı
50 esir

Osmanlı-Suudi Savaşları, 1811-1818 Mısır Hidivliği hükümdarı Kavalalı Mehmet Ali Paşa komutası altındaki (hukuken Osmanlı yönetimi altındaki) Mısır Hidivliği ile, İlk Suudi Devleti ordusu arasında yapıldı.

1802 yılında Suudiler Mekke'yi fethettiğinde Osmanlı Sultanı II. Mahmud, Mehmet Ali Paşa'ya Suudilere karşı harekete geçmesini, Mekke'yi yeniden fethetmesini ve Osmanlı onurunu geri almasını emretti.

1815 yılında Suudi ardılı I. Abdullah barış için bir dava açtı ve Mısırlılar Nejd'den geri çekildiler. Takip eden yıl Mehmet Ali Paşa'nın oğullarından biri, İbrahim Paşa Mısır kuvvetlerinin komutasını aldı. Arap kabilelerini bol hediyeler ve usta diplomasiyle elde ederek Arabistan'ın merkezinde Uneyza ve Bureyda kasabalarını işgal ederek ilerliyordu.

Arada bir kesilen ve ümitsiz savaştan altı ay sonra, I. Abdullah 9 Eylül 1818'de kuşatıldı ve yakalanarak İstanbul'a gönderildi. Orada idam edildi. Diriya yerle bir edildi ve Mısır garnizonları önemli kasabalara yerleştirildi. Pek çok Suudi ailesi kuşatmadan önce kaçtı. Kalanlar Mısır'da ve İstanbul'da hapishanelere gönderildi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]