Osmanlı-Suudi Savaşları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Osmanlı-Suudi Savaşları
TarihErken 1811-1818
BölgeArap Yarımadası
SonuçDiriye Emirliği'nin sonu
Taraflar
First-saudi-state3.JPG Diriye Emirliği Ottoman flag.svg Osmanlı Devleti
Komutanlar ve liderler
First-saudi-state3.JPG Suud el-Kebir
First-saudi-state3.JPG Abdullah bin Suud
Ottoman flag.svg Kavalalı Tosun Paşa
Ottoman flag.svg Kavalalı İbrahim Paşa
Güçler
20.000 50.000
Kayıplar
14.000 ölü
6.000 yaralı
Abdullah bin Suud'un idamı
Diriye'nin yerle bir edilmesi
2.000 ölü
1.000 yaralı
50 esir

Osmanlı-Suudi Savaşları, 1811-1818 Mısır Hidivliği hükümdarı Kavalalı Mehmet Ali Paşa komutası altındaki (hukuken Osmanlı yönetimi altındaki) Mısır Hidivliği ile, Diriye Emirliği ordusu arasında yapıldı.

1802 yılında Suudiler Mekke'yi fethettiğinde Osmanlı Sultanı II. Mahmud, Mehmet Ali Paşa'ya Suudilere karşı harekete geçmesini, Mekke'yi yeniden fethetmesini ve Osmanlı onurunu geri almasını emretti.

1815 yılında Suudi ardılı Abdullah bin Suud barış için bir dava açtı ve Mısırlılar Necid'den geri çekildiler. Takip eden yıl Mehmet Ali Paşa'nın oğullarından biri, İbrahim Paşa Mısır kuvvetlerinin komutasını aldı. Arap kabilelerini bol hediyeler ve usta diplomasiyle elde ederek Arabistan'ın merkezinde Uneyza ve Bureyda kasabalarını işgal ederek ilerliyordu.

Arada bir kesilen ve ümitsiz savaştan altı ay sonra, Abdullah bin Suud 9 Eylül 1818'de kuşatıldı ve yakalanarak İstanbul'a gönderildi. Orada idam edildi. Diriya yerle bir edildi ve Mısır garnizonları önemli kasabalara yerleştirildi. Pek çok Suudi ailesi kuşatmadan önce kaçtı. Kalanlar Mısır'da ve İstanbul'da hapishanelere gönderildi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]