Osmanlı-Suudi Savaşları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Osmanlı-Suudi Savaşları
Tarih Erken 1811-1818
Bölge Arap Yarımadası
Sonuç İlk Suudi Devleti'nin sonu
Taraflar
First-saudi-state3.JPG İlk Suudi Devleti Fictitious Ottoman flag 2.svg Osmanlı Devleti
Komutanlar ve liderler
First-saudi-state3.JPG Saud Al-Kabeer
First-saudi-state3.JPG Abdullah bin Suud
Fictitious Ottoman flag 2.svg Kavalalı Tosun Paşa
Fictitious Ottoman flag 2.svg Kavalalı İbrahim Paşa
Güçler
20.000 50.000
Kayıplar
11.000 ölü
3.000 yaralı
I. Abdullah'ın idamı
Diriyah'ın yerle bir edilmesi
Bilinmiyor

Osmanlı Suudi Savaşları, 1811-1818 Kavalalı Mehmet Ali Paşa komutası altındaki (hukuken Osmanlı yönetimi altında) Mısırlılarla, İlk Suudi Devleti ordusu arasında yapıldı.

1802 yılında Suudiler Mekke'yi fethettiğinde Osmanlı Sultanı II. Mahmud, Mehmet Ali Paşa'ya Suudilere karşı harekete geçmesini ve Mekke'yi yeniden fethetmesini ve Osmanlı onurunu geri almasını emretti.

1815 yılında Suudi ardılı I. Abdullah barış için bir dava açtı ve Mısırlılar Nejd'den geri çekildiler. Takip eden yıl İbrahim Paşa (Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın oğullarından biri) Mısır kuvvetlerinin komutasını aldı. Arap kabilelerini bol hediyeler ve usta diplomasiyle elde ederek Arabistan'ın merkezinde Unaizah ve Buraidah kasabalarını işgal ederek ilerliyordu. Arada bir kesilen ve ümitsiz savaştan altı ay sonra, I. Abdullah 9 Eylül 1818'de kuşatıldı ve yakalanarak İstanbul'a gönderildi. Orada idam edildi. Diriyah yerle bir edildi ve Mısır garnizonları önemli kasabalara yerleştirildi. Pek çok Suudi ailesi kuşatmadan önce kaçtı. Kalanlar Mısır'da ve İstanbul'da hapishanelere gönderildi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]