İçeriğe atla

Oskar Dirlewanger

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Oskar Dirlewanger
Doğum26 Eylül 1895(1895-09-26)
Würzburg, Bavyera
Ölüm7 Haziran 1945 (49 yaşında)
Altshausen, Tübingen, Württemberg
Bağlılığı
Branşı Waffen-SS
Hizmet yılları1914-1945
RütbesiSS-Oberführer
KomutasıSS-Sondereinheit Dirlewanger
36. Waffen-Grenadier-Division der SS
Çatışma/savaşlarıI. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı
ÖdülleriDemir Haç (1. Sınıf) Demir Haç (2. Sınıf) Altın Yaralı Rozeti Gümüş Alman Haçı Bronz NSDAP Hizmet Madalyası (10. Yıl) Şövalye Demir Haçı
İmza

Oskar Dirlewanger (Tam adı: Oskar Paul Dirlewanger, 26 Eylül 1895, Würzburg, Bavyera - 7 Haziran 1945, Altshausen, Tübingen, Württemberg), Alman İmparatorluğu'nun piyade subayı, Nazi döneminde Waffen-SS'nın komutanı (SS-Oberführer).

I. Dünya Savaşı'na piyade subayı olarak katılmış ve İkinci ve Birinci Sınıf Demir Haç madalyasını almıştır. Savaştan sonra Freikorps'a katılarak Ruhr bölgesi ve Yukarı Silezya'da mücadele etmiştir. Bu arada 1922'de Frankfurt am Mein Üniversitesi'nde siyaset bilimi doktorasını almıştır.

1923'te NSDAP'a kaydolmuş ancak parti tarafından ihraç edilmiştir. Ancak 1924'te tekrar partiye girmiş ve bankacılık ve öğretmenliği yapmıştır.

1934'te Bund Deutscher Mädel üyesi olan 13 yaşındaki bir kıza tecavüz ettiği için iki yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Ayrıca işi, doktorası ve ordudaki onurlarını da kaybetmiştir. Ludwigsburg Hapishanesi'nden tahliye edildikten sonra Welzheim Toplama Kampında (KZ Welzheim) çalışmaya başlamış ve kampta SS-Hauptamt Başkanı Gottlob Berger ile tanışmıştır.

1936 - 1939 yılları arasında Kondor Lejyonuna gönüllü olarak katılmış ve doktorası ve ordudaki onurlarını tekrar elde etmiştir.

II. Dünya Savaşında SS-Sondereinheit "Dirlewanger"'in kumandanı olarak Varşova Ayaklanmasını bastırmakla görevi almıştır. Ancak bu birlik Varşova'da savaşmaktan ziyade yağma ve tecavüz ile meşgul oldukları için SS arasında da sevilmeyen birlik haline gelmiştir. Birlik, Şubat 1945'te 36. SS Waffen Grenadier Tümeni "Dirlewanger" olmuş ve Dirlewanger [[15 Şubat'ta Oder Cephesinde ağır yaralanarak Bavyera'ya gönderilmiştir.

Ölümü ve sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaşın sona ermesi ile sivil kıyafetler giyen Dirlewanger, Fransız işgal bölgesi yetkilileri tarafından Üst Swabia Altshausen kenti yakınlarında, 1 Haziran 1945'te tutuklanıp, Altshausen'deki tutsak kampına konuşmuştur. Orada, Özgür Fransa Ordusu'na hizmet eden Polonyalılar tarafından muhtemelen dövülüp işkence edilmiş ve 7 Haziran 1945'te ölü olarak bulunmuştur. Dirlewanger'in kesin ölüm nedeni zamanla spekülasyonlara yol açtığı için tam olarak bilinmemektedir. Fransız yetkililer tarafından verilen ölüm belgesi, Dirlewanger'in doğal nedenlerle 7 Haziran 1945 tarihinde öldüğünü belirtti. Ancak bu sertifika, özellikle Alman tarihçileri tarafından sorgulanmıştır. Rolf Michaelis'e göre,[1] Dirlewanger'in arkadaşı olduğunu iddia eden Luftwaffe teğmeni Anton Fussinger, Dirlewanger'in 4-5 Haziran gecesi Fransız hizmetindeki Polonyalı gardiyanlar tarafından dövüldüğüne şahit olduğunu söyledi. Ancak, hiç kimse, Ulusal Polonya Enstitüsü tarafından yapılan ileri araştırmalara rağmen, yaptığı açıklamalarda herhangi bir şekilde ölüm nedeni doğrulanmıştır. Günümüz Polonya kaynakları Altshausen Nazi kampından kurtulanın bir Polonyalı, eski Polonyalı mahkûmların Dirlewanger'in ölümü hakkında hiçbir şey bilmediğini belirtti.[2]

Savaş sona erdikten sonra eldeki kanıtların olmaması daha söylentilere yol açtı. Dirlewanger, dünya çapında, çoğu yerde görüldüğü iddia edilmiştir. Fransızlar, Dirlewanger'in 19 Haziran 1945 gömüldüğünü belirtmesine rağmen, hala hakkında söylentiler ve düşündüren magazin hikâyeleri vardı. Kendisinin tutsaklıktan kaçtığı ve Birinci Çinhindi Savaşı sırasında Vietnam Fransız Yabancı Lejyonu ile hizmet verdiği popüler hikâyeler bulunmaktaydı ve daha sonra Cemal Abdünnasır'ın ordusuna katılmak için Mısır'a iltica ettiği söylendi. Hatta hala resmen Polonya'da 30.000'den fazla kişiyi öldürmekten Polonya hükûmeti tarafından arananlar listesindedir.[3] Buna karşılık, Ravensburg savcılığı, Kasım 1960 yılında kimliğini doğrulamak için Dirlewanger cesedinin gösterilmesini istedi.[4][5] Daha sonra defin yeri teyit edilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Rolf Michaelis (2005). SS-Sonderkommando "Dirlewanger (Lehçe). Wydawnictwo "Militaria". ISBN 8372192251. 29 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2012. 
  2. ^ Editorial board (2008). "Dopaść rzeźnika Warszawy (Get the butcher of Warsaw)". Interview with historian Janusz Roszkowski (Lehçe). Focus.pl Gruner & Jahr, Polska. ss. 1 and 2. 26 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2012. 
  3. ^ Michael Bar-Zohar, The Avengers, page 145
  4. ^ Joseph Howard Tyson, The Surreal Reich, pages 434–436
  5. ^ Kurt P. Tauber, Beyond Eagle and Swastika: German Nationalism Since 1945, Volume 2, page 1116