Oskar Dirlewanger

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Oskar Dirlewanger
Bundesarchiv Bild 183-S73495, Oskar Dirlewanger.jpg
Doğum Würzburg, Bavyera
Ölüm Altshausen, Tübingen, Württemberg
Bağlılığı Flag of the German Empire.svg Alman İmp.
Flag of German Reich (1935–1945).svg Nazi Almanyası
Hizmet dalı Flag Schutzstaffel.svg Waffen-SS
Hizmet yılları - 1945
Rütbesi SS-Oberführer
Komuta ettiği SS-Sondereinheit Dirlewanger
36. Waffen-Grenadier-Division der SS
Savaşları/Çatışmaları I. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı
Madalyaları Demir Haç

Oskar Dirlewanger (Tam adı: Oskar Paul Dirlewanger, d. 26 Eylül 1895; Würzburg, Bavyera - ö. 5 Haziran 1945; Altshausen, Tübingen, Württemberg), Alman İmparatorluğu'nun piyade subayı, Nazi döneminde Waffen-SS'nın komutanı (SS-Oberführer).

I. Dünya Savaşı'na piyade subayı olarak katılmış ve İkinci ve Birinci Sınıf Demir Haç madalyasını almıştır. Savaştan sonra Freikorps'a katılarak Ruhr bölgesi ve Yukarı Silezya'da mücadele etmiştir. Bu arada 1922'de Frankfurt am Mein Üniversitesi'nde siyaset bilimi doktorasını almıştır.

1923'te NSDAP'a kaydolmuş ancak parti tarafından ihraç edilmiştir. Ancak 1924'de tekrar partiye girmiş ve bankacılık ve öğretmenliği yapmıştır.

1934'te Bund Deutscher Mädel üyesi olan 13 yaşındaki kızı tecavüz ettiği için iki yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Ayrıca işi, doktorası ve ordudaki onurlarını da kaybetmiştir. Ludwigsburg Hapishanesi'nden tahliye edildikten sonra Welzheim Toplama Kampı (KZ Welzheim)nda çalışmaya başlamış ve kapmta SS-Hauptamt Başkanı Gottlob Berger ile tanışmıştır.

1936 - 1939 yılları arasında Kondor Lejyonuna gönüllü olarak katılmış ve doktorası ve ordudaki onurlarını tekrar elde etmiştir.

II. Dünya Savaşında SS-Sondereinheit "Dirlewanger"'in kumandanı olarak Varşova Ayaklanmasını bastırmakla görevi almıştır. Ancak bu birlik Varşova'da savaşmaktan ziyade yağma ve tecavüz ile meşgul oldukları için SS arasında da sevilmeyen birlik haline gelmiştir. Birlik, Şubat 1945'de 36. SS Waffen Grenadier Tümeni "Dirlewanger" olmuş ve Dirlewanger 15 Şubat'ta Oder Cephesinde ağır yaralanarak Bavyera'ya gönderilmiştir. Orda Özgür Fransa (France libre) Ordusu tarafından tutuklanıp Altshausen'deki tutsak kampına konuşmuştur. Orda Özgür Fransa Ordusu'na hizmet eden Polonyalılar tarafından dövülüp işkence edilmiş ve 5 Haziran 1945'te ölü olarak bulunmuştur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]