İçeriğe atla

Gottlob Berger

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gottlob Christian Berger
Obergruppenführer Gottlob Berger, 1944
Doğum16 Temmuz 1896(1896-07-16)
Gerstetten, Ulm yakınları, Württemberg Krallığı şimdi Heidenheim, Baden-Württemberg, Almanya
Ölüm5 Ocak 1975 (78 yaşında)
Gerstetten, Batı Almanya
Bağlılığı
Branşı
Hizmet yılları1914-1945
RütbesiSS-Obergruppenführer
Çatışma/savaşlarıI. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı
ÖdülleriDemir Haç (1. Sınıf) Demir Haç (2. Sınıf) Gümüş Yaralı Rozeti

Gottlob Christian Berger (16 Temmuz 1896 - 5 Ocak 1975), II. Dünya Savaşı esnasında Nazi Almanyası'nda Obergruppenführer rütbesinde bir Alman komutan ve Nazi savaş suçlusu. 1940'tan itibaren Waffen-SS komutanı ve SS-Hauptamt'ın başıydı.

I. Dünya Savaşı'nın ardından savaş suçlusu olarak mahkûm edildi ve toplamda altı buçuk yıl hapis yattı. Birinci Dünya Savaşı sırasında Alman Ordusunda görev yaparken dört kez yaralandı ve Birinci Haç Demir Haç ödülünü kazandı. Savaştan hemen sonra, Kuzey Württemberg'deki Einwohnerwehr milislerinin lideriydi. 1922'de Nazi Partisine katıldı ama 1920'lerde sağcı siyasete olan ilgisini kaybetti. Beden eğitimi öğretmeni olarak eğitim aldı ve çalıştı.

1920'lerin sonunda, Nazi Partisine tekrar katıldı ve 1931'de paramiliter Sturmabteilung (SA) üyesi oldu. SA'nın diğer liderleriyle çatıştı ve 1936'da Allgemeine-SS'e katıldı. Öncelikle bir SS bölgesindeki beden eğitiminden sorumlu kısa süre sonra spor ofisi başkanı olarak Reichsführer-SS Heinrich Himmler'in personeline transfer edildi. 1938'de SS Merkez Ofisi'nin (SS-HA) işe alım bürosu başkanı olarak atandı ve ertesi yıl SS-HA'nın başına geçti.

Berger, Waffen-SS'nin babasıydı, çünkü sadece işe alım yapıları ve politikaları uygulamakla kalmadı. Waffen-SS'nin Wehrmacht'ın üzerindeki kontrolünü atlatmasına yardımcı oldu, ancak Waffen-SS'te işe alma sürecini önce İskandinavya ve batı Avrupa'dan "Cermen" gönüllülere genişletti, sonra Reich'ın dışındaki Volksdeutsche (etnik Almanların) ve sonunda Himmler'in "ırksal saflık" fikrini hiçbir şekilde yansıtmayan halklara kadar genişletti.

Gottlob Berger, Waffen-SS için sürekli olarak daha fazla ideolojik eğitimi savunuyordu, ancak SS ideolojisini dinin yerine koymadı. Ayrıca hüküm giymiş bir suçlu olan ve birimlerinin komutanlığına getirdiği arkadaşı Oskar Dirlewanger'a sponsorluk yaptı ve onu korudu; SS-Sonderkommando olan Dirlewanger, daha sonra birçok savaş suçu işledi. Berger sık sık Wehrmacht'ın kıdemli subaylarıyla ve hatta işe alım yöntemleri konusunda kıdemli Waffen-SS subaylarıyla fikirleri çatıştı, ancak Waffen-SS'i savaşın sonuna kadar 38 tümene kadar büyütmek için sunulan fırsatlardan yararlandı.

Berger, SS-HA'nın şefi olarak devam ederken savaşın son aşamalarında birkaç görev daha üstlendi. 1942 ortalarından itibaren Reich İşgal altındaki Doğu Bölgeleri Bakanlığı'nda önemli bir rol oynamış ve SS'nin doğudaki ekonomik faaliyetlerin çoğunu yönetmesine izin vermiştir. Bu görevde Heuaktion kod adı altında 10 ila 14 yaş arası 50.000 Doğu Avrupalı çocuğu kaçırmak ve köleleştirmek için bir plan önerdi. Ağustos 1944'te yapılan Slovak Ulusal Ayaklanması'na yanıt olarak, Slovakya'da Askeri Komutan olarak atandı ve isyanın bastırılmasındaki ilk başarısızlıktan sorumluydu. Ertesi ay, Volkssturm milislerinin iki kurmay başkanından biri ve savaş kampları mahkûmlarının şefi olarak atandı.

Savaşın son aylarında Bavyera Alpleri'nde Alman kuvvetlerine komuta etti ve bu silahlar işe alımlara yardım ettiği Waffen-SS birimlerinin kalıntılarını içeriyordu. Berchtesgaden yakınlarındaki ABD birliklerine teslim oldu ve hemen tutuklandı. ABD Nürnberg Askeri Mahkemelerinin Bakanlıklar Mahkemesi'nde savaş suçlarından yargılanmış ve mahkûm edilmiş ve 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Cezası yakında 10 yıla indirildi ve altı buçuk yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı. Serbest bırakıldıktan sonra Waffen-SS'nin rehabilitasyonunu savundu ve Baden-Württemberg'deki Stuttgart ve Böblingen'de çalıştı ve bir perde rayı fabrikasını yönetti.[1] Ayrıca Coburg'da yayınlanan aylık sağ görüşlü Nation Europa dergisine yazılar yazdı[2][3] ve zaman zaman NATO'nun eski Waffen-SS üyelerine daha fazla önem vermesini teşvik eden makaleler yazdı.[4] Karısı Christine'in dört çocuğu vardı: Krista, Wolf, Helgart ve Folkart. [1] 5 Ocak 1975'te memleketi Gerstetten'de öldü.[5]

Himmler'in en yetkin ve güvenilir savaş zamanı kurmaylarından biri" olarak tanımlanan Berger, aynı zamanda ateşli bir Yahudi aleyhtarı ve yetenekli ve vicdansız bir bürokratik manipülatördü. Berger, örgütsel ve işe alım becerileri nedeniyle, savaş boyunca SS-HA'nın şefi olarak tutuldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b LEO-BW 2015.
  2. ^ Reitlinger 1957, s. 174.
  3. ^ Lemke 2011, s. 25.
  4. ^ Reitlinger 1957, s. 450.
  5. ^ LBW 2015.