Orman alaca ağaçkakanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Orman alaca ağaçkakanı
Dendrocopos major 2 (Marek Szczepanek).jpg
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 3.1)
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Piciformes
Familya: Picidae
Cins: Dendrocopos
Tür: D. major
İkili adlandırma
Dendrocopos major
Linnaeus, 1758
Dendrocopos major distribution map.png
Dağılımı
Dendrocopos major

Orman alaca ağaçkakanı (Dendrocopos major), ağaçkakangiller (Picidae) familyasına ait bir ağaçkakan türü. Orman ağaçkakanı, büyük ağaçkakan, büyük orman ağaçkakanı, büyük alaca ağaçkakan olarak da adlandırılır. Siyah ve beyaz alacalı tüy örtüsüne sahip olan ve kuyruk altında kırmızılık bulunan orta boyutlu bir ağaçkakandır. Erkek ve genç kuşlarda ayrıca boyun ya da kafada kırmızı lekeler bulunur. Kuzey Afrika'nın bir kısmı da dahil olmak üzere Palearktik'te yaşar. Dağılım alanının çoğunda göçmen olmasa da kuzey bölgelerde eğer kozalak azalırsa bazı popülasyonlar güneye göçebilir. Bazı bireylerin normal dağılım dışına çıkmaları söz konusu olabilmektedir ve yakın geçmişte İrlanda'da yeniden kolonileşmeleri ile Kuzey Amerika'da görülmelerinin nedeni budur. Orman alaca ağaçkakanları besin bulmak ya da yuva açmak için ağaçların gövdelerini gagaları ile deler ve bölgelerini belirleyip temas kurmak için de ağaç gövdelerine gagaları ile vurup ses çıkarırlar. Diğer ağaçkakanlar da olduğu gibi gagaları ile ağaç gövdelerine vurmalarından dolayı olan fiziksel stresleri yönetebilmek için anatomik uyum geçirmişlerdir. Bu tür alaca ağaçkakan türüne benzerdir.

Bu ağaçkakan türü her tür orman alanında görülebilir ve çeşitli besinlerle beslenirler. Kozalaklardan tohumları, ağaç gövdelerinden larvaları çıkarabilir ve diğer kuşların yuvalarında yumurtalarını ve yavrularını yiyebilirler. Canlı ya da ölü ağaçlardaki oyuklarda yuvalanırlar. Tipik olarak bir kere de dört ila altı parlak beyaz yumurta yumurtlarlar. Her iki ebeveyn de kuluçkaya yatar, yavruları besler ve yuvayı temizler. Yavrular palazlandıktan sonra on gün kadar daha erişkinler tarafından beslenir.

Bu tür kendi cinsindeki diğer üyeler ile yakından ilişkilidr. Otoriteye göre 14 ila 27 arası değişen alt türü bulunur. Bu alt türlerin bazıları yeni tür olabilecek kadar farklılığa sahiptir ancak bu tartışmalıdır. Çok büyük bir dağılım alanına ve büyük bir global popülasyona sahiptir dolayısıyla Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından asgari endişe altındaki türler arasında listelenmiştir.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüylerine rağmen çoğunlukla göze çarpan bir kuş değildirler. Büyük beyaz omuz yaması ve göz yaması vardır. Büyüklükleri 23–26 cm, kanat açıklıkları ise 38–44 cm kadardır. Erkeğin üst parçaları düz ve parlak siyahtır, ensede koyu kırmızı bir nokta, yüz ve boynun kenarlarında beyaz tüyler vardır. Gaga siyah ve bacaklar yeşilimsi gridir. Dişide ve gençte, ensede koyu kırmızı nokta yoktur ama taç koyu kırmızı renklidir. Karnının koyu kırmızı olması ile daha küçük olan Küçük ağaçkakandan ayrılabilir. Son buzul çağı esnasında yaşayan prehistorik P. m. submajor dahil birkaç alt cinsi vardır.

Yayılışları[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa ve kuzey Asya boyunca yayılış gösterirler. Ormanlık bölgeler ve parkların sakinidirler, yiyecek için bağlıdır ve yuva için yaşlı ağaçların üzerine yerleşirler.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayılar tarafından parçalanmış bir domuzu didikleyen orman alaca ağaçkakanı

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sesi