Optimates

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Optimates (tekil optimas, En iyi adamlar, İtalyanca: ottimati; ayrıca Rahipler ya da İyi erkekler olarak da bilinirler) Roma Cumhuriyetinin son dönemlerinde ortaya çıkmış olan aristokratik klik. Taraftarları, Halk meclislerinin ve Plebler Tribünlüğünün gücünü sınırlayarak, aristokratlar için tahsis edilmiş olan Senatonun yetkilerini genişletmeyi amaçlamışlardır. Özellikle, tribünler, halk meclisleri ve askerleri tarafından desteklenen kudretli generallerin yıldızlarının parlamaya başlaması ile Senato ve aristokrasinin el değiştirebileceği endişesi taşımışlardır. Muhalifleri populares olarak adlandırılmışlardır.

Optimates mensupları nobiles olarak adlandırılan soylu aileleri tercih etmişler ve novi homines yani "yeni adamlar" olarak adlandırılan taşra kökenli Romalı politikacılara muhalefet etmişlerdir. Bir ironi olarak optimates kliğinin en ateşli destekçilerinden Cicero'nun kendisi de ailesinden senatoya ilk giren kişi olarak bir novus homo idi ve optimates mensupları tarafından hiçbir zaman tam olarak kabul görmemişti.[1]

Politik amaçlarına ek olarak Roma yurttaşlığının yeni fethedilen eyaletlerin sakinlerine verilmesine karşı çıkmışlardır. Gaius Marius, Pompey ve Jül Sezar gibi yetenekli generallerin senato için açık bir tehlike haline gelmesini önlemek için öncelikle Marius'un kendi silahını ve erzağını tedarik edemeyecek kadar fakir Romalıların Lejyonlara asker yazılması planını engellediler ve ardından emekli askerlerin devlete ait arazilere yerleştirilmelerine muhalefet ettiler.

Optimates kliği en güçlü dönemini Lucius Cornelius Sulla Felix'in (MÖ 81–MÖ 79) diktatörlüğü sırasında yaşamıştır. Sulla'nın saltanatı sırasında halk meclisleri neredeyse sahip oldukları tüm güçlerinden mahrum bırakılmış, Senato'daki senatör sayısı 300'den 600'e yükseltilmiş, binlerce asker Kuzey İtalya'ya yerleştirilmiş ve ilave olarak çok sayıda populares yasak listeleri uyarınca idam edilmiştir. Ancak Sulla'nın istifası ve ardından ölümü ile birlikte politikalarının çoğu zaman içerisinde yürürlükten kaldırılmıştır.

Sulla'ya ilave olarak en tanınmış optimates mensupları arasında Genç Cato, Titus Annius Milo, Marcus Calpurnius Bibulus ve Marcus Junius Brutus'un adı sayılabilir. Politika hayatının neredeyse tamamı boyunca optimates tarafından kendisine muhalefet edilen Pompey, Jül Sezar'la giriştiği iç savaş sırasında kendisini birdenbire optimates kliğinin lideri olarak bulacaktı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Everitt, Anthony (2001). Cicero. Random House.