Genç Cato

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Genç Cato

Marcus Porcius Catō Uticensis (MÖ 95MÖ 46), Büyük dedesi politikaci ve devlet sözcüsü Yaşlı Cato ile isim benzerliğinden dolayı Genç Cato (Cato Minor) olarak bilinir. Roma Cumhuriyeti'nin son dönemlerinde yaşamış olan Romalı politikacı ve devlet adamı Cato, aynı zamanda efsanevi inatçılığı ve bildiğinden şaşmaz kişiliği ile hatırlanır. Döneminde oldukça yaygın olan rüşvetle mücadele etmesi, ahlaki dürüstlüğü ve özellikle Jül Sezar ile olan uzun mücadelesi ile tanınır.

Cato (Kato) milattan önce 95 yılında Marcus Porcius Cato ve onun karısı Livia Drusa'nın oğlu olarak Roma'da dünyaya geldi. Ebeveynini erken yaşlarda kaybeden Cato dayısı Marcus Livius Drusus'un evine taşındı ki, onlar aynı zamanda Quintus Servilius Caepio, Servilia Caepionis Maior, ve Cato'nun öz kardeşi olarak bilinmesine rağmen livia'nın ilk evliliğinden oğlu olan Servilia Caepionis Minor, Porcia (Cato öz kızkardeşi) ve Marcus Livius Drusus Claudianus (Livius'un evlatlık oğlu). Drusus, Cato daha 4 yaşındayken öldürüldü.

Büyük Cato Roma Senatosu'ndaki konuşmalarını şu sözlerle bitirmeyi âdet edinmişti: "Ceterum censeo Carthagiam esse delendam". Bu sözler "Ayrıca ben Kartacanın yıkılması gerektiğine inanıyorum" anlamına gelmekteydi.