İçeriğe atla

Populares

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Populares ("Halkın gözdeleri", tekil popularis) Roma Cumhuriyeti'nin sonlarına doğru Halk Meclislerini kullanarak Roma Senatosu'nun gücünü ve nüfuzunu kırmayı amaçlayan, aristokratlardan oluşan politik klik. Muhafazakâr Optimates kliği tarafından muhalefet edilmişlerdir.

Populares mensupları, pleblerin gücünü arttırmayı, soyluların zenginliğini paylaşmayı ve fakirlere bedava ekmak dağıtmayı isterken aynı zamanda köleler, özgür ama fakir yurttaşların işlerini ellerinden aldığından dolayı dışarıdan gelen kölelere de muhalefet ediyorlardı. Roma'yı daha çok "halkın" cumhuriyeti yapmayı amaçlıyorlardı. Populares kliği, soylu Senatonun gücünü sınırladığı için halk arasında çok tutuluyordu.

Popularis aynı zamanda Roma ve İtalya dışında bulunan bazı eyalet sakinlerine yurttaşlık vererek Roma Yurttaşlığını genişletmeyi ve bu sayede tahıl tedarikine ve bunun parasal değerine istikrar getirmeyi planlıyordu. Populares, en güçlü dönemini Jül Sezar'ın diktatörlüğü sırasında yaşamıştır. İkinci Üçlü Yönetimin (MÖ 43MÖ 33) kurulmasıyla birlikte Populares güç savaşını kaybetmiştir.

Sezar'a ilave olarak önemli populares mensupları arasında Gracchi Kardeşler, Gaius Marius, Publius Clodius Pulcher, Marcus Licinius Crassus ve Pompey'in adları sayılabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]