Okeanos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Okeanos
Ogen ve Ogenus
Özellikleri
AlanıIrmak Tanrısı
Kişisel bilgileri
EbeveynlerUranüs ve Gaia

Okeanos, Yunan mitolojisinde, Uranus ile Gaia'nın ilk çocuğu ve ilk Titan'dır. Tüm okyanusların kişileşmiş hâli olan Okeanos, genelde kaslı bir adamın uzun sakallı ve boynuzlu yüzüyle simgelenirdi. Okeanos'un alt kısmı bir yılanı andırıyordu.

Okeanos'un kardeşi olan bir başka Titan'la, Tethis'le zaman geçirmesi üçbin deniz nymphe'inin oluşmasına neden oldu. Okeanid olarak da bilinen bu nymphe'lerin her biri ayrı bir ırmak, çay, göl ya da havuzun hâkimleri oldular.

Bazı araştırmacılar Okeanos'un önceleri tüm tuzlu suları temsil ettiğini düşünüyorlar. Bunun nedeni de o zamanlar Akdeniz ve Atlas Okyanusu'nun çok fazla bilinmemesiydi. Ancak daha sonra coğrafya geliştikçe, Poseidon neredeyse tamamı bilinen Akdeniz'i, Okeanos ise daha az bilinen Atlas Okyanusunu temsil etmeye başladı. En bilindik çocukları Metis, Amphitrite, Eurynome, Styks ve Klymore'dir.

Okeanos, Thetis ve Themis ile birlikte Olimposlularla Titanların arasında geçen savaşa katılmamışlardır. Titanlar Savaşına katılmasa bile yüreğinden titanların kazanmasını geçirmiştir.

Günümüzde kullanılan okyanus kelimesi buradan gelmektedir.