Numb (Rihanna şarkısı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
"Numb"
Unapologetic albümünden
Rihanna, Eminem ile. single
Kaydedilme 2012
Tarz R&B
Süre 3:25
Şirket Def Jam
Yazar Sam Dew, Rihanna Fenty, Warren Felder, Ronald "Flip" Colson, Andrew Wansel
Yapımcı @Oakwud, @Flippa123, @PopWansel

"Numb" (Türkçe: Hissizleşmek) Barbadoslu şarkıcı Rihanna'nın yedinci stüdyo albümü Unapologetic'ten üçüncü şarkıdır. Sam Dew, Rihanna Fenty, Warren Felder, Ronald "Flip" Colson ve Andrew Wansel tarafından yazılmıştır. Şarkıya Eminem eşlik etmektedir. Love the Way You Lie'dan sonra Eminem ile yaptığı ilk çalışmadır. Rihanna'nın, albümde sesini fazlaca ön plana çıkardığı bir çalışmadır. Şarkı sözleri 'Coşku havada, umrumda değil' olarak başlar ve nakaratta 'Hissizleşiyorum, hissizleşiyorum...' olarak tekrar eder. Müzik derin bir yoğunluk taşır ve yavaş tempoda bir seviyededir. Rihanna şarkıyı canlı olarak ilk kez Diamonds World Tour'da söylemiştir. Ayrıca Eminem'in düet parçalarında küfür etmediği tek parçadır.

Arka plan ve sanat[değiştir | kaynağı değiştir]

Rihanna henüz Mart 2012'de albüm kayıtlarına başlamamışken "albüm için yeni sesler" aramaya başladı. 12 Eylül 2012'de Def Jam Fransa, Rihanna'nın yeni bir single yayınlayacağını twitter üzerinden duyurdu. Kısa süre sonra tweet silindi ve yerine "yarın daha fazla bilgi verilecektir, tekli Perşembe günü, 13 Eylül'de yayınlanacak" diye duyuruldu. iHeartRadio gösterisinden sonra Rihanna bir röpörtajı sırasında Diamonds'tan söz etti. Ertesi hafta da albüm adını ve albüm kapağını Twitter'dan duyurdu.

Kompozisyon[değiştir | kaynağı değiştir]

"Numb", 3 dakika 25 saniyelik bir parçadır. Birçok eleştirmene göre şarkı, yöresel Mısır müziklerine benzetilmiştir. Ayrıca şarkıda deneysel hiphop esintileri vardır. Şarkı Kanye West'in Can't Tell Me Nothing adlı şarkısından örnekler içermektedir. Şarkının sözleri ise bazı yorumculara göre "uyuşturucu ilaçları aldıktan sonra yaşanılan hissizleşme ve arkasından gelen tartışma" üzerine kuruludur.

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Unapologetic yayınlandığından beri 'Numb' sürekli listelerde oynadı. 25 Kasım 2012'de İngiltere Tekli listesinde 92. sırada, İngiltere R&B listelerinde 13 numaradaydı. Kanada Hot 100'de ise 99. sıradan giriş yaptı. Amerika Birleşik Devletleri'nde Hot R&B/Hip-Hop Listelerinde 42. sıradan 14.lüğe yükseldi.

Personel[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayıt
  • Vokaller Los Angeles'ta Westlake Recording Studios'da ve Londra'daki Metropolis Studios'da kaydedildi.
  • Larrabee Studios'da miksaj yapıldı.
Personel
  • Ön vokaller - Rihanna
  • Yardımcı vokal – Eminem
  • Söz yazarları– Sam Dew, Robyn Fenty, Warren Felder, Ronald "Flip" Colson, Marshall Mathers, Andrew Wensel, Kanye West, Aldrin Davis, Connie Mitchell