Noise rock

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Noise rock
Müzikal kökenleriNoise, post-punk, punk rock, avangart, psychedelic rock, deneysel rock, no wave, avangart caz, krautrock
Kültürel kökenleri1970'lerin sonu, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya
Önemli çalgılarElektro gitar - Bas Gitar - Klavye - Bateri - Elektronik enstrümanlar
PopülerlikGenellikle underground olmakla beraber 1990'larda bazı gruplar başarı yakalamıştır
TürevlerGrunge, shoegaze, endüstriyel rock, grindcore, powerviolence, crust punk, post hardcore, math rock
Karışım tarzları
Noise pop
Bölgesel tarzlar
Japonya - Rhodes Island, Providence

Noise rock (diğer adıyla noise punk[1]) punk sonrası rock müziğin 1980'lerde ünlü olan bir türüdür.[1][2] Noise rock'ta her ne kadar geleneksel rock müzik enstrümanları kullanılsa da, bu müzik türünde ahenksizlik, disonans ve gürültü esas kılınmıştır. Aynı zamanda noise rock müzisyenleri çoğunlukla deneysel şarkı yazımı tekniklerinden faydalanırlar.[2][3]

Merzbow
Einstürzende Neubauten
Sonic Youth
Melt Banana
Lightning Bolt
Moonlander & Moodswinger, Yuri Landman
Neptune

Noise rock müzisyenlerini en çok etkileyen müzisyenler arasında Jimi Hendrix, Iggy Pop, Neil Young gibi müzisyenler ile The Stooges, Ramones, The Velvet Underground, Sex Pistols, The Clash ve Throbbing Gristle gibi gruplar vardır.

1980'lerde Big Black, Butthole Surfers, Half Japanese, The Jesus Lizard, Dinosaur Jr., Sonic Youth, Swans, White Zombie, The Melvins ve Helmet gibi gruplar üne kavuşmuştur. Özellikle bu dönem boyunca bu gruplar birçok müzik akımını etkilemiştir. Napalm Death, noise rock'tan ilham alarak grindcore'u bulmuştur. Punk caz grubu Naked City de noise rock'tan etkilenmiş, My Bloody Valentine ile The Jesus and Mary Chain gibi shoegaze grupları da müziklerine noise rock öğeleri eklemeye başlamıştır. Bu müzik türü ayrıca post-harcore (Fugazi, Les Savy Fav), screamo ve riot grrrl (Bikini Kill, Sleater Kinney) akımlarının öncüsü olmuştur.

1990'larda noise rock'ın etkisi devam etmiştir. Nirvana ve Hole gibi grunge grupları noise rock'tan ilham almış, Nirvana albümü In Utero'nun yapımcılığını da ünlü noise rock prodüktörü ve Big Black'in eski solisti Steve Albini yapmıştır. Ayrıca bu dönemin etkileri Ministry, Nine Inch Nails ve White Zombie gibi endüstriyel metal gruplarında ve metalcore (The Locust) tarzında da görülebilir. Mike Patton da aynı zamanda noise rock sahnesinin savunuculuğunu yapmaktadır.

Günümüzde ise noise rock dünya çapına yayılmıştır. Etkisi Deerhunter, Liars, HEALTH, Lightning Bolt, Black Dice, Melt-Banana gibi bağımsız rock gruplarında halen görülmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Ben Sisario, "The Art of Noise", Spin, December 2, 2004. [1] 24 Eylül 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Access date: August 24, 2008.
  2. ^ a b Allmusic Genre: Noise rock. [2] 2 Haziran 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 25 Ağustos 2008.
  3. ^ Georg Cracked, Noise Rock FAQ, Nisan 2002- Ocak 2008. [3] 8 Aralık 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 25 Ağustos 2008.