Deerhunter

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Deerhunter
Genel bilgiler
Başladığı yerAtlanta, Georgia, ABD
TarzlarBağımsız rock, noise rock, shoegaze, post-punk revival, alternatif rock, ambient
Etkin yıllar2001-günümüz
Müzik şirketiKranky, Stickfigure, 4AD
İlişkili hareketlerAtlas Sound, Ghetto Cross, The Wet Dreams (Bradford Cox)
Sudden Infant Death Syndrome (Josh Fauver)
Lotus Plaza (Lockett Pundt)
Hollow Stars (Colin Mee)
Resmî siteGrubun blogu
ÜyelerBradford Cox
Moses Archuleta
Josh Fauver
Lockett Pundt
Eski üyelerJustin Bosworth (vefat etti, 1980–2004)
Dan Walton
Adam Bruneau
Colin Mee
Whitney Petty

Deerhunter, Atlanta, Georgia kökenli Amerikalı bir bağımsız rock grubudur. Grup, Bradford Cox, Moses Archuleta, Josh Fauver ve Lockett Pundt'tan oluşmaktadır. Her ne kadar müzikleri noise rock, art rock, shoegaze, post-punk ve pop'tan öğeler taşısa da, grup üyeleri kendilerini ve müzik tarzlarını "ambient punk" olarak tasvir etmektedir. 2001 yılında kurulan grup, birkaç kez üye değişikliği geçirmiştir ve bu süreç içinde grup üyelerinden biri de ölmüştür.

Grubun solisti olan Bradford Cox'un Atlas Sound adında bir solo projesi olmakla beraber, kimi zaman grubun gitaristi olan Lockett Pundt ve onun kendi projesi Lotus Plaza ile işbirliğinde bulunmaktadır.

Etkilenimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup birçok müzisyen, grup ve tarzın müziklerinde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bir "New York Times" konser eleştirisi, grubun etkilenimlerini "The Breeders, Stereolab, disko ritmi, Krautrock, Sonic Youth’un gürültü alt yapısı, kız grupların pop müziği, 1980'lerin bağımsız rock'ına ait sekiz notalı bas serisi" olarak tanımlamıştır.[1] Halcyon Digest albümündeki "Coronado" adlı şarkı The Rolling Stones' albümü "Exile On Main Street"'ten esinlenmiş saksofon melodileri içermektedir. Cox, bu durumla ilgili: "Ben saksofonun orada kullanılmasını istiyordum çünkü The Stones'un Exile On Main Street albümünün yeniden yayımını sıklıkla dinlemekteydim...Ve bir desenin oluştuğunu fark ettim. Saksofonlar işte buna yol açıyor. Bu nedenle şarkımıza saksofon koyduk aslında. Gelecek yıl herkes kayıtlarında saksofon kullanmaya başlayacak çünkü saksofonlar gerçekten havalı." demiştir.[2]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

EP'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer kayıtlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Turlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Deerhunter yoğun ve hareketli canlı performanslari ile ün toplamıştır.[kaynak belirtilmeli] Cox sahneye yaz elbisesi giyerek ve yüzleri ile ellerine sahte kan sürerek çıkmaktadır. Bu durum canlı performanslarının albümlerinden "daha vahşi ve ser" olmasına neden olmuştur.[3] Sahneye elbise giyerek çıkmasını Cox, "Sahneye sadece kot pantolon ve tişört ile çıkma fikrinden hoşlanmıyorum. Çok umutkırıcı gözüküyor." diyerek açıklamıştır.[4]

Deerhunter başlıca Nine Inch Nails[5], TV on the Radio, Project Pat, Liars, Yeah Yeah Yeahs, Spoon, The Smashing Pumpkins, The Fiery Furnaces, Lower Dens, Ex-Models ve Battles olmak üzere birçok gruba turlarda destek olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ratlif, Ben (9 Ekim 2008). "http://www.nytimes.com/2008/12/10/arts/music/10deer.html". New York Times. 13 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2011.  |başlık= dış bağlantı (yardım)
  2. ^ Interview with Cam Lindsay, Exclaim! October Issue. url= http://exclaim.ca/articles/coverstory.aspx?csid1=148 5 Ekim 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. {accessed September 29, 2010}
  3. ^ Sanneh, Kelefa (28 Nisan 2007). "Hazy Clouds of Sound, Halfway Intelligible Vocals". The New York Times. 8 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2007. 
  4. ^ "Deerhunter's Cox Talks LP3, Atlas Sound, Dresses". Pitchfork Media. 13 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2007. 
  5. ^ Coscarelli, Joseph (10 Temmuz 2008). "Deerhunter Album, Tour With Nine Inch Nails". Spin. 2 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]