Nogi Maresuke

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Count Nogi Maresuke
Count Nogi Maresuke
LakabıKiten, Seishō (Kutsal General)
Doğum25 Aralık 1849(1849-12-25)
Edo, Japonya
Ölüm13 Eylül 1912 (62 yaşında)
Tokyo, Japonya
Bağlılığı Japon İmparatorluğu
Branşı Kara Kuvvetleri
Hizmet yılları1871–1912
RütbesiOrgeneral
Komutası3. Ordu
Çatışma/savaşlarıSatsuma İsyanı
Çing-Japon Savaşı
Rus - Japon Savaşı
ÖdülleriOrder of the Golden Kite (2.sınıf)
Order of the Rising Sun (1.sınıf)

Nogi Maresuke (Jap: 乃木希典, Kiten, Count Nogi olarak da bilinir; 25 Aralık 1849 - 13 Eylül 1912), Japon İmparatorluk Ordusunda generallik yapmış ve Rus - Japon Savaşı'nda önemli rol oynamıştır.

İlk hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nogi bir samurayın oğlu olarak Edo kentinin (günümüz: Tokyo) Chōshū (günümüz: Yamaguchi) Han (beylik)'a bağlı Chōfu Han'ın Edo Kamiyashiki"'si (günümüz: Roppongi Hills)de dünyaya gelmiştir. Doğum tarihi, eski Japon güneş takvimine göre 11 Kasım 1849 tarihine denk gelmektedir. Kötü ruhların zarar vermesini engellemek için "hiç kimse" anlamına gelen Mujin, Nogi'nin çocukluk ismiydi.

Askeri kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1865'te Chōshū Han'a bağlı Hōkoku Tai (Vatana Hizmet birliği)ne katılarak Kihei Tai ile birlikte Bakufu Ordusuna karşı savaşmıştır.

Kasım 1869'da, Chōshū Han lordun emriyle, Fransız stilinde eğitilmek amacıyla Fushimi Goshin Heisha'da (Tür: Fushimi Sadık Koruma Kışlası) askere alındı. Eğitimin tamamlanmasından sonra, Kyoto'daki Kawato Kışlası'na eğitmen olarak atandı. Bu görevinden sonra, Toyora bölgesi ordusunda bulunan sahil güvenlik bölüğünün eğiticisi olarak askeri kariyerine devam etti.

Nogi, 1871 yılında, Japon İmparatorluk Ordusu'nun acemi birliklerinden birinde binbaşı olarak görevlendirildi. Bu zamanlarda, babasının bir ismi olan ve kanjiden alınan, Maresuke ismini kullanmaya başladı. 1875'te Piyade 14. Alay'ında elçilik görevlisi olan Nogi daha sonra ortaya çıkan Satsuma İsyanı'nda Saigo Takamori'nin güçleri karşısındaki hizmetlerinden dolayı yarbay rütbesine yükselttirildi.

Bir sonraki yılda (1876), Kumamato bölgesel birliğine Kurmay Subay olarak atandı ve kendisine Piyade 1. Alayı'nın komutanlığı görevi verildi. Ancak alay bayrağını Satsuma Ordusu tarafından alınmıştır. 1886'de kawakami Sōroku'larla birlikte eğitim için Almanya'ya gönderilmiştir.

1894'te Çin-Japon Savaşına Tümgeneral rütbesiyle Piyade 1. Tugay komutanı olarak katılmış ve bir günde Port Arthur Müstahkem Mevki'sini kuşatarak düşürmüştür. 1895'te Piyade 2. Tümen komutanı olarak Tayvan bastırma harekâtına katılmış ve 1896'da Tayvan Genel Vali'liğine atanmıştır. Fakat Tayvan yönetimindeki başarsızlığından dolayı 1898'de iftifa etmiştir.

1899'da ise İmparator Meiji tarafından, yeni kurulan 11. Tümen'in ilk komutanlığına Korgeneral olarak atanmıştır.

Rus-Japon Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şuişiying görüşmesi (5 Ocak 1905)

6 Şubat 1904'te Rus-Japon Savaşı patlak verince daha önce açığa alınmış olan Orgeneral Nogi 3. Ordu komutanlığına getirilmiştir. 27 Mayıs'ta Piyade 1. Alay 9. Bölük 1. Takım komutanı olan büyük oğlu Teğmen Nogi Katsusuke, bir Rus askeri tarafından vurularak öldürülmüştür.

3. Ordu 6 Haziran'da Talien'e ulaşmış ve Rus İmparatorluğu Mançurya Ordusu Korgeneral Anatoliy Mihailoviç Stessel komutasındaki Port Arthur Müstahkem Mevki'ni kuşatmıştır.

19 Ağustos 1904'te genel taarruz başlatılmıştır. Bu taarruzda, 203 rakımlı tepenin işgali odak noktası olmuştur. Bu tepeye gerçekleştirilen taarruzun 11 Kasım gününde, Piyade 15. Alayı yaveri olan küçük oğlu Teğmen Nogi Yasusuke Rusların açtığı top ateşiyle öldürülmüştür.

Üçüncü genel taarruzdan sonra 1 Ocak 1905'te Rus Müstakhem Mevki teslim alınmıştır. 5 Ocak'ta Şuişiying'de Stessel ile görüşen Nogi, Rus askerlerinin kahramanlığını övmüş ve Stessel’in kılıç taşımasına izin vermiştir.

Mustafa Kemal'in gözüyle Nogi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mustafa Kemal Bey Sofya'dayken 1330 (1914)'te 'Selanikli kardeşim Kurmay Binbaşı Mehmet Nuri Bey (Conker)'e hitaben yazdığı Zabit ve Kumandan ile Hasbihal isimli eserinde Nogi'den bahsetmiştir:

Bu taarruz ruhu, Nanzan muharebesinde oğlunun kalbinden vurulduğu haberi üzerine ailesine "Oğlum külleri Tokyo'ya getirildiği zaman hemen defnedilmesin. Yakında, ben ve küçük oğlum da hayatı terk edeceğimizden o zaman üçümüzü birden defnedersiniz" emrini veren General Nogi'lerde ve bunları takip edenlerin tümünde bütün verimliliğiyle mevcut olduğu içindir ki, narin Japonlar, iri Ruslara meydan okudular.

Türkiye'ye gelişi ve Said Nursi[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı döneminde yayımlanan Resimli Mecmua’nın 31. Numaralı sayısına göre 1911 yılında, Nogi bir heyetle birlikte İstanbul'a gelmişti. İslam dinini daha önceden araştıran Nogi, merak ettiği bazı konuları danışmak için, İstanbul'daki İslam alimleriyle görüştü. İstanbul uleması, Nogi'nin sorularına net cevap veremedikleri için Nogi'nin bu sorularını Said Nursi'ye sordular. Daha çok hadislerle ilgili olan soruları cevaplayan Nursi, daha sonra bu soruların bir kısmını Şualar isimli eserinde yayınlamıştır. Nursi, daha sonra Afyon mahkemesi savunmasında bu olayı şu şekilde anlatmıştır:

"...Hürriyet'ten evvel İstanbul'a geldim. O zaman Japonya'nın başkumandanı islâm ulemasından dinî bazı sualler sormuştu. Onları İstanbul hocaları benden sordular. Hem çok şeyleri o münasebetle sordular."

İlgili görüntüler[değiştir | kaynağı değiştir]

İlgili şarkılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Maresuke Nogi ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur