Lord

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Birleşik Krallık Amirali Lord Duncan
Aynı zamanda Man Lordu da olan Kraliçe 2. Elizabeth, Lord unvanı alan kadınlara bir örnek olarak verilebilir.

Lord veya lort, esasen Birleşik Krallık bünyesinde soyluluk ya da üst mertebe ifade eden ve buna bağlı olarak da çeşitli kullanım şekilleri olan bir sözcüktür.

Günümüzde en sık, Birleşik Krallık ve onun öncülü ülkelerde bir soyluluk unvanı olarak kullanılır. Ancak, bu unvana sahip olmalarına rağmen herhangi bir soylulukla ilişkisi olmayan, unvanı yalnızca hürmeten almış kişiler de vardır. Bunun dışında, başka unvanlarla birlikte, aslında genel olan bu unvanların üst düzey sahiplerini vurgulamak için de kullanılabilir; örneğin, "Lord Belediye Başkanı" ya da "Lord Başsavcı" gibi.[1]

Lord unvanını esasen erkekler alır. Kadınlardaki karşılığı da genellikle "leydi"dir. Ancak bu evrensel bir kural değildir. Man Lordu ya da Lord unvanlı kadın belediye başkanları buna örnektir.

Dinsel bağlamda lord, çeşitli tanrı ya da tanrısal varlıklara atfen kullanılabilir. İngilizce'deki bu anlamda en eski kullanım, Kitab-ı Mukaddes'in Bede gibi İngilizce çevirilerinde görülmüştür. Tanrıya "Lord" olarak atıfta bulunmak, İbranice'de günlük kullanımdaki bir ifade olan Adonai (Lordum) kelimesinin konuşurken kullanılması tercih edilmeyen Yehova yerine kullanılması adetine dayanır.

Oxford İngilizce Sözlüğü'ne göre lord kelimesinin kökeni, Cermen kabilelerinde kabile şefinin tebaasına yemek sağlayan kişi olmasına atıfta bulunan ve "ekmek sorumlusu/sahibi" (İng. bread keeper) ya da "somun koruyucusu" (İng. loaf-ward) anlamındaki hlāfweard kelimesine dayanır. Bu kelime Eski İngilizce'ye hlāford olarak geçmiş, sonra da lord'a dönüşmüştür.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "hukuk" (PDF). 7 Şubat 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
  2. ^ Oxford ingilizce sözlüğü. s. 1036.