Nintendo DSi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nintendo DSi
Nintendo DS Logo.svg
Nintendo-DSi-Bl-Open.jpg
Geliştirici Nintendo
Ürün ailesi Nintendo DS
Tip Taşınabilir oyun konsolu
Çıkış tarihi JP: 1 Kasım 2008
AU: 2 Nisan 2009
NA: 5 Nisan 2009
Üretimin sonlanması 2013
Satış rakamı 41 milyon
Medya Fiziksel ve Dijital olarak; Nintendo DS oyun kartı
Nintendo DSi oyun kartı Nintendo DSi Mağazası (Dijital dağıtım) SD kart
İşletim sistemi Nintendo DSi Sistem Yazılımı
CPU 2 ARM mimarisi işlemci
Depolama kapasitesi 256 MB dahili Flaş hafıza
SD/SDHC kard (32 GB'a kadar)
Oyun kaydetme
Bağlantı Wi-Fi
Çevrim içi servisler Nintendo Wi-Fi Connection
Nintendo DSi Shop
Nintendo Zone
Önceli Nintendo DS
Nintendo DS Lite
Ardılı Nintendo 3DS

Nintendo DSi (ニンテンドーDSi, Nintendō Dīesuai) Nintendo DS el konsolunun üçüncü versiyonudur.İlk defa 2 Kasım 2008 tarihinde Tokyo / Japonya'da yapılan Nintendo Basın Konferansında duyuruldu.1 Kasım tarihinden itibaren Japonya'da satışa sunuldu. Nintendo DSi'nin Amerikan versiyonunun piyasaya çıkış tarihi ise Mart 2009'dur. Cihaz 2013 yılından itibaren yerini Nintendo 3DS ailesine bırakmıştır, Nintendo cihaz üzerindeki tüm desteğini çekmiştir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Nintendo DS Lite den %12 (2.6mm) daha ufak.DSi nin 2 adet VGA (0.3mp) kamerası bulunmakta, bunlardan biri tam sizi görebilmesi için konsolun göbeğine oturtturulmuş, diğeri ise dış kapakta sağ alt kısımda bulunuyor.Her iki ekran da ufak bir oranda büyültülmüş (3 inç ten 3.25 inç'e3.25) ve hoperlörleri geliştirilmiş.Açma/Kapama anahtarı tekrar buton haline getirilmiş (Orijinal Nintendo DS Phat sisteminde olduğu gibi).Ve DSL de olduğu gibi ışık miktarını ayarlayabiliyoruz ama artık 4 yerine 5 farklı seçeneğimiz var, ama pil ömrünün kısalması tüm bu özelliklerinin yanında kötü bir eksi olarak karşımıza çıkıyor.Bu da DSi mizi daha sık şarj edeceğimiz anlamına, dolaylı yoldan da pil ömrünün azalacağı anlamına geliyor.

DSi ye eklenen yeni DS kart slotumuz da Arttırılabilir Hafıza, Resimleri ve AAC formatındaki Müzikleri görüntüleyip oynatabilmemiz için konulmuş.Game Boy Advance (GBA) oyunları için kullandığımız kartuş yuvası tamamen kaldırılmış,Bu yeni özelliklerin yanında cidden büyük bir eksi çünkü GBA slotuna ihtiyaç duyan oyunları ve GBA slotuna takılan aksesuarları kullanamayacağımız anlamına geliyor.Guitar Hero: On Tour grip kullanamadığımızdan dolayı DSi sahibi isek Guitar Hero oyunu tamamen işlev dışı kalıyor,ayrıca bu Pokémon Diamond ve Pearl migrate işlemi ile GBA oyunlarımızdan pokemon almamızı da imkânsıl kıldığı için Pokedex i tamamlamak gibi bir niyetimiz varsa G.T.S. (Global Trading System) Bağımlısı olacağımız anlamına geliyor.DSi 256 MB hafızaya sahip(Wii'nin standart hafızası 512 MB'ın yarısı) ayrıca Fotoğraflarımız Wii'nin Photo Channel uygulaması ile senkronize olarak ayarlanabilecek.

Nintendo DSi

Nintendo DS ve DS Lite için hazırlanan tüm Flash Kart lar DSi de çalışmıyor.Ayrıca Wii ye benzer bir şekilde DSi nizin firmware sini DS El Konsolu nun en büyük rakibi Playstation Portable de olduğu gibi güncelleyebileceksiniz.Bu, bir Nintendo El Konsolunda ilk defa görülen bir uygulamadır.

Cihazın kapalı şekilde duruşu

Ayrıca DSi de bölge kilidi bulunmakta, bu yüzden şimdilik Japonya'dan satın aldığınız bir DSi ile internete girmeniz ve pek çok uygulamaya ulaşımınız imkansız çünkü Ülkenize ve bulunduğunuz bölgeye göre kullandığınız İnternet erişimi değişiyor (Örn: Nintendo Amerika, Nintendo Japonya, Nintendo Avrupa vb. bulunduğunuz bölge üzerinden size uygun Nintendo servisine bağlanabiliyorsunuz) Ama DSi'nin oyun konusunda bir Bölge Kilidi yok,bu da tüm bölgelerden ister Japonya'dan ister Avrupa'dan aldığınız her oyunu DSi'nizde oynayabileceğiniz anlamına geliyor .Ek olarak DSi oyunun verilmiş türüne göre aile kontrolü sunmakta (Örn: Rated E for Everyone = Herkes güvenle oynayabilir) Tabii ki Rating sistemi ülkeden bölgeye göre değiştiği için birbirlerini pek tutmayacaklar gibi görünüyor. WPA ve WPA 2 desteği bulunmakta ama WPA2 desteği şu andan itibaren çıkacak oyunlarda geçerli, daha önce çıkmış oyunlar (Örn. Pokemon Diamond/Pearl) WPA üzerinden bağlanmak zorunda kalacaklar.

DSi Shop[değiştir | kaynağı değiştir]

Nintendo DSi , Wii Shop Channel'e benzer bir uygulamaya bağlanabilecek.Uygulama şimdilik DSi Shop olarak adlandırılmış. Nintendo Puanlarınızı kullanarak (Ya Dönüştürülmüş Wii Puanları, Yahut Bundan sonra DSi yede Wii yede ortak kullanılacak Puan sistemi),[2] DSiWare uygulamaları indirebilir, Bunları DSi'nizin 256MB lın hafızasına ya da SD karta yazabilirsiniz.Mart 2010 tarihine kadar DSi Shop'a bağlanan her DSi ilk bağlanışında 1,000 Nintendo puanı kazanacağı bilgisi herhalde en hoşumuza giden bilgi olmuştur. DSi Shop tan alacağınız uygulamalar bedava, ya da 200-500 Nintendo Puanı tutabilir hatta kimisi (Premium işareti ile etiketlenmiş olanlar) 800 Puandan daha pahalı olacak.

DSi Shop DSi Browser ile birlikte kullanılıyor, DSi Browser şimdilik Bedava olarak indirilebiliyor (Wii Opera Browser gibi sonradan fiyatlandırılmasına olanak yok içiniz rahat olabilir, çünkü DSi Shop'a girmek için zaten DSi Browser şart)

DSiWare[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıda görmüş olduğumuz tablu şu an DSi Shop'un içinden indirebileceğimiz DSiWare lerin ufak bir listesi. Boş kutular şimdilik bilinmeyen ya da doğrulanmamış bilgileri göstermektedir. DSiWare oyunlarının 2008 in sonunda tamamen download edilebilir bir hale geleceği açıklandı.

Piyasaya Çıkışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nintendo DSi el konsolu ilk olarak 1 Kasım 2008'de Japonya'da piyasaya çıktı ve ¥18,900 (Vergi Dahil; Vergisiz Fiyatı ¥18,000),yani yaklaşık US$192 Amerikan Doları gibi bir fiyat karşılığı Siyah ve Beyaz olmak üzere 2 ayrı renk seçeneği ile satışa sunuldu.Japonya'da satışa çıkacağı ilk gün için 200.000 adet üretildi.Ve MediaCare'e göre piyasaya çıktığının ilk iki günü tam 170,779 DSi Japonya'da satıldı.

Satoru Iwata, DSi nin Q4 2009 dan önce diğer ülkelerdede satışa çıkacağını duyurdu.Rose Lappin,(Nintendo Avustralya Satış Direktörü) DSi'nin Avustralya piyasaya çıkış tarihi ile ilgili bir açıklamada bulunmadı ancak, Avustralya'da Avrupa'da PAL sistem kullandığı için Avrupa çıkış tarihi'ne yakın bir zamanda Avustrayla'da da satışa sunulması bekleniyor. DSi Avrupa'da 2009 yılının ortalarında bir civarda satışa sunulacak. Almanya'da 3 nisan 2009´da yaklaşık 170 € ya piyasaya sunulacak. Nintendo of America başkanı Reggie Fils -Avrupa'da DSL satışlarının hâla çok ciddi ölçülerde olduğunu,,bu yüzden de DSi'nin Avrupa'da piyasaya çıkmasının şu an pek bir önem taşımadığını,ve Kuzey Amerika kıtasında 2009 dan önce satışa çıkmayacağını söyleyerek, "Well into 2009." lafı ile basın konferansından ayrıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]